İLHAMİ YAVA GERİ DÖNDÜ!

Share

O aslında bir doktor ama aynı zamanda da şarkılarıyla dikkat çeken iyi bir müzisyen…

İlhami Yava, yeni albümü ve klibiyle müzik listelerinde üst sıralara yerleşmek için yola koyuldu! Ortada müthiş bir emek ama geçmişinde de çok ilginç bir hikayesi var aslında! Yıllarca okuyup zor olanı başardı ve doktor oldu. Ne var ki, en büyük hayali şarkılarını milyonlara ulaştırmaktı. Sanatçı, şimdilerde bu amacına ulaşmak için yeniden önemli bir adım attı.

İlhami Yava, 1998 yılında Raks_Tempo firmasından çıkan 9’da 9 adlı albümünde yer alan “Son Defa Sarıl” isimli söz ve müziği kendisine ait olan şarkısı ilk defa dikkat çekmişti.

Yeni albümü ‘’Gökyüzünde Bir Yıldız’’ ile yeniden piyasalara dönen İlhami Yava HaberHayat’ın sorularını yanıtladı.

HABERHAYAT: Herkes sizi 90’lı yılların başarılı müzik gruplarından Beyaz Önlük’le hatırlıyor. Şimdi solo albümünüzle karşımızdasınız. Bunca yıl sonra müziğe dönmeye nasıl karar verdiniz?

İLHAMİ YAVA: 1998 yılında Raks –Tempo firmasından çıkan,  9da9 albümünde,   Beyaz Önlük grubu olarak,  söz ve müziği bana ait olan  ‘Son defa Sarıl’ isimli şarkımla yer aldık. Şarkı o dönem oldukça beğenilip,  kısa sürede listelerde üst sıralara yükselince, Ömer Faruk Sorak yönetmenliğinde video klibini çektik. Televizyon, radyo,  basın her şey yolunda giderken, 99 depremi gerçekleşti. Ben her şeyi bir kenara bırakıp tıp doktorluğu mesleğimi yapmak için hemen deprem bölgelerinde koştum. Sonraki yıllarda hekimlik yaparken, bir yandan da şarkı üretmeye, az da olsa sahne yapmaya devam ettim. Yaklaşık iki yıl önce tüm bu üretimlerimi,  başka insanlarla paylaşmanın zamanının geldiğini hissettim ve bir albüm yapma kararı aldım.

HABERHAYAT: Nasıl bir albüm oldu “Gökyüzünde Bir Yıldız”? Albümün hazırlık sürecinden bahseder misiniz biraz? Kimlerle çalıştınız?

İLHAMİ YAVA: Şarkılarımın arasından en sevdiğim sekizini seçip, yaptığı çalışmaları hayranlıkla takip ettiğim Eser Taşkıran’a götürdüm. Kendisiyle yaklaşık 1,5 yılı kapsayan şahane bir stüdyo süreci geçirdik. Şarkılarıma yüklediğim ve iç dünyama ait olan her düşünceyi, her duyguyu, yaptığı olağanüstü aranjelerle görünür, hissedilir, dinlenir hale getirmesi olağanüstüydü. Kendisine buradan da ayrıca teşekkür etmek isterim. Albümde Erdem Sökmen, Türkay Aktekin, Bora Özçoban,  Mustafa Kos, Vecihi Akın gibi birbirinden kıymetli birçok müzisyenle çalıştık. Masteringleri Cantuğ Gökçel yaptı. Yapımcım ise sevgili Meltem Taşkıran,  Atölyem Podüksüyon.

HABERHAYAT: Albümde söz ve müziği size ait 8 şarkı var. Kendi şarkılarını seslendiren bir isim olarak mı devam edeceksiniz yolunuza?

İLHAMİ YAVA: Albüm söz ve müziği bana ait olan sekiz eserden oluşuyor.  Kendi şarkılarını üreten bir müzisyen olarak, benim için her zaman söz,  besteden önce gelmiştir. Bu yüzden şiir formunda hecesi, kafiyesi yerine oturmuş, hikayesi olan sözler ve besteler yazmaya özen gösteriyorum. Şarkılarımı günümüz üretimlerinden farklı bir yerde,  90lı yılların sounduna daha yakın görüyorum. Bundan sonra da yapacağın albümlerimde yalnızca kendi şarkılarım olacak.

HABERHAYAT:  İlk klibinizi albümle aynı adı taşıyan şarkıya çektiniz. O çalışmadan da bahsedelim biraz, nerede çekildi, kim yönetti?

İLHAMİ YAVA: Sizin de belirttiğiniz gibi İlk videoklibi, albümle aynı ismi taşıyan ‘ gökyüzünde bir yıldız’ isimli şarkıma çektik. Senaryosunu benim yazdığım videoklibi, İdil Dizdar ve Said Dağdeviren Şile-Ağva arasında küçük bir sahil kasabasında çekti. Birbirini çok seven, ancak ölümün ayırdığı bir çiftin hikayesini anlattık. Duygusu oldukça yoğun, güzel bir videoklip oldu.

HABERHAYAT:   Beyaz Önlük çıkış yaptığı yıllarda çok sevilmişti. Müziğe neden devam etmediniz?

İLHAMİ YAVA: Her şey yolunda giderken 99 depreminden sonra tüm grup üyelerinin hekimliğe dönmesi ve sonraki süreçte grubun dağılması en önemli etkendi.

HABERHAYAT:  Müziğe dönme kararı alırken, eski grup arkadaşlarınızla yeniden bir araya gelmeyi hiç düşündünüz mü?

İLHAMİ YAVA: Hayır düşünmedim. Çünkü grubun diğer üyeleri kendi kariyerlerinde ilerlemeyi seçtiler. Ayrıca yaptığım şarkılar her şeyiyle bana ait, daha kişisel, daha özel üretimler haline gelmişti. Ben kendi başıma yürümeliyim diye düşündüm.

HABERHAYAT: Gruptaki diğer arkadaşlarınız Göktuğ Göktaş ve Aşkın Kaplan şimdi neler yapıyor? Görüşüyor musunuz?

İLHAMİ YAVA: Her ikisi de kendi hekimlik kariyerlerine odaklandılar ve çok başarılılar. Ne yazık ki çok sık görüşemiyoruz.

HABERHAYAT:  Doktorluğa devam ediyorsunuz, değil mi? İki mesleğinize bir arada mı devam edeceksiniz bundan sonra?

İLHAMİ YAVA: Evet doktorluğu aşkla yapan bir insanım. Hem de müzisyenim. Dünyanın en şahane iki işini yapıyorum, daha ne isteyim.

HABERHAYAT:  20 yıl aradan sonra döndüğünüz müzik piyasasını nasıl buldunuz? Neler değişmiş olumlu ya da olumsuz anlamda?

İLHAMİ YAVA: Çok iyi bulmadım açıkçası. Albümlerin tanıtımında önemli yeri olan televizyonlarda artık neredeyse müzik programı yok, radyoların sayısı azalmış, var olanlar da ne yazık ki sürekli tek tip müzik çalıyor. Bu süre içinde, ismini duyurabilmenin, şarkılarını dinleyiciye ulaştırabilmenin daha da zorlaştığını fark ettim. Allahtan dijital müzik kanalları, youtube gibi ortamlar var.

HABERHAYAT:  Beyaz Önlük’ün “Son Defa Sarıl” şarkısı halen dinlenen ve sevilen bir eser. Albümünüzde de yeni yorumuyla yer vermişsiniz bu parçaya. Albümde böyle yıllara meydan okuyacağını düşündüğünüz başka hangi şarkılar var?

İLHAMİ YAVA: Biraz iddialı bir cevap olacak ama albümdeki sekiz şarkının da bence yıllarca dinlenebilme, klasikleşebilme potansiyeli var. ‘Hep Bir Şey Eksik’

Hayatta yenilen vurgunların,  ‘Göyüzünde Bir Yıldız’ ayrılık acısının, ‘Bu Ömrüm Yetmez’ büyük aşkların şarkısıdır.’ Yavru Kuş’  hayalleri ve hayatları ellerinden alınmış bütün kız çocuklarına; çocuk gelinlere, kadın cinayetlerinde hayatlarını kaybedenlere adanmış bir şarkıdır.

Tüm şarkılarımın bir hikayesi, kahramanları var. Bu duyguyu karşıya aktarabilmek, çok heyecan verici.

HABERHAYAT:  Sizi daha yakından tanımak adına özel hayatınızdan da bahsedelim biraz. Evli misiniz, çocuğunuz var mı?

İLHAMİ YAVA: Sakarya doğumluğum. Liseden sonra Bursa’da Tıp fakültesinde okudum. Ülkemizin çeşitli şehirlerinde hekimlik yaptım. Kendimi bildim bileli sanatın bir dalı hep vardı hayatımda. Müzik dışında sinema özel ilgi alanım.20 yıldır huzur ve mutlulukla süren bir evliliğim ve 14 yaşında bir dünya tatlısı bir oğlum var.

HABERHAYAT: Sahne çalışmalarınız var mı? Müzikseverler sizi nerede dinleyebilirler?

İLHAMİ YAVA: Albüm lansman konseri için çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Nisan sonu gibi düşünüyoruz. İnstagram, facebook, twitter hesabımdan tam tarihi öğrenebilirler. Şarkılarımı tüm dijital müzik kanallarından dinleyebilirler.

HABERHAYAT: Son soru; yeni albüm dışında projeleriniz var mı?

İLHAMİ YAVA: Şu an tüm enerjimle Albümümü duyurmaya ve tanıtmaya çalışıyorum. Teşekkürler

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir