İşin Özü! – UMUT KISA

Share

 

Kendi özüne ulaşarak, kim olduğunu ve ne istediğini anlamak insanların hayatında neyi değiştirir? Soruda “Öz” diye bir kavram kullandığımı fark etmişsinizdir. Biraz ön bilgi verdikten sonra size, bu kavramın tam olarak ne anlama geldiğini açıklayacağım.

Sizce canlıların doğası var mı? Mesela sinekler ya da kelebeklerin temel güdüleri nelerdir? Kaç tane kelebeğin “Hayır ben kesinlikle kozdan çıkmayacağım!” dediğini duydunuz? Ya da böyle deseydi kelebek camiası ne yapardı? Siz hiç “Ben kozadan çıkmayacağım!” diyen bir kelebeğin azarlandığını gördünüz mü? Kozadan çıkmak için nasıl bir motivasyona ihtiyacı var.

Elbette insanların da dahil olduğu tüm canlılar doğalarına uygun davransaydı; farklı bir dünyaya uyanırdık. Doğalarına uygun davranmayı özgür ve habitatı zarar görmemiş hayvanlar kolaylıkla başarabilirken, insanlar ya da insanların dönüştürdüğü canlılar maalesef doğal hâllerini ve dünyaya uyum becerilerini kaybediyorlar.

Develer çöllerde günlerce kendilerine yetebilecek suyu taşıma becerilerini hayvanat bahçelerinde harcarken, aslanlar kükremelerini sirklerde sergiliyorlar. Elbette insanlar sayesinde…

Bizler dil yeteneğimiz ve sosyal yönümüz o kadar gelişmiş olduğu hâlde bu özelliklerimizi hiç kullanamayacağımız bir işte çalışabiliyoruz.

Resim yapmayı o kadar severken ve başka bir şey düşünemezken birden kendimizi bir masa başında pazarlama istatistiklerini gözden geçirirken bulabiliyoruz.

Ya da icat etmeyi tüm genlerimizde hissederken biri bize “Başımıza icat çıkarma!” diyebiliyor. Toplumsal uyum bizi olmadığımız bir şeye dönüştürmeye çalışırken özümüzü anlamaktan uzak bir biçimde acı çekmeye devam ediyoruz.

Çoğumuz için yetişkin hayatı sanki eğitim hayatımızdaki ilgisizliğimizi devam ettirmek gibi. Sadece derslerden geçmek için çalışan ergen çocuklar gibi maaş olarak doğru insan, doğru ebeveyn olmak işe gidip geliyor gibiyiz.

Dr. Ken Robinson’a göre bu böyle olmak zorunda değil! Öz kavramından bahsederek yeteneklerin, tutkuların sistematik olarak tanımlandığında her ikisinin birleştiği yerde bulunan bir şeyden bahsediyor.

Bir şeyde iyi olmak o şeyin özünüz olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü iyi olduğumuz ama yapmak istemediğimiz çok şey var. Örneğin çok yetenekli bir piyanist kariyerinin zirvesinde editör olmak için kariyerini bırakabiliyor ve sonrasında hem yeteneğinin hem de tutkusunun birleştiği yerde hiç olmadığı kadar mutlu olabiliyor.

Dr. Ken Robinson’ın ifadesiyle insanların “Öz”üne nasıl ulaşılır? Bu özü keşfedebilirsek ve onu anlayabilirsek hayat çok daha doyumlu olabilir mi? Bunlar sormamız gereken ve anlamaya çalışmamız gereken şeyler Bu sadece gençler değil hepimiz için gerekli. Çocuklarımız, gençlerimiz, çalışanlarımız ve hepsinden önemlisi kendimiz için… Yunus Emre boşuna “İlim kendin bilmektir.” dememiş değil mi? Çünkü herkesi görürken kendimizi görmekte hep zorlanıyoruz.

 

UMUT KISA

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir