Kaan Ali Kolcuoğlu; Nefret Suçlarından Nefret Etmek

Share

Yukarıdaki bilgiler gazetelerin üçüncü sayfasında ya da haber bültenlerinde sıkça rastladığımız topluca nereye gidiyoruz acaba sorularıyla bezenmiş, bıktırmış, usandırmış hatta ve hatta alıştırmış durum örneklemeleridir.

“Satırla bedenini birçok parçaya ayırıp bavula koydular turist gibi gezdiler” haberi kanımızı dondurmaya yetti de artı bile.

Aman Allah’ım insanın inanası gelmiyor bu yaşananlara Yüzyıllardır birbirimizi yiye yiye bitiremediğimiz bir gerçek. Savaşların sonu gelmiyor, gelmeyecekte…

Bir tarafta insanlar ölüyor diğer tarafta kansere çare aranıyor Somali de açlığa çözüm aranıyorken Suriye’de katliam! Filistin de zulüm yaşanırken kmööte yanda balina kurtarma operasyonları!
Irakta vahşet olurken fok katliamlarına karşı savaşıyordu birileri Caretta carettalara özgürlük verilirken Greenpeace nükleere karşı eylemde.
Laboratuarlarda koyun klonluyor, sıfırdan yaşam üretmeye, insan yaratmaya çalışıyoruz.
Dünyanın dengesi bu diyoruz çekirdek çitliyoruz sıcak sobanın başında veya klimalı serin odalarımızda. Siyah beyaz, sıcak soğuk, gece gündüz,iyi kötü ikilemeleri yaşıyoruz, alışıyoruz… Alıştırılıyoruz…

Bir zamanlar ulusal gazetenin saygın köşe yazarlarından bir hanımefendi kendi şahit olduğu bir durumu köşesine taşımıştı.

Çok kısa anlatalım; yazarımız metroya biner, boş bir koltuğa hayret ederek oturur. Sağında bir anne ve çocuk vardır.Çocuğun zihinsel engelli olduğunu ve insanların bu sebeple uzak durduğunu fark eder…

Sonrası da malum Çingeneler, Romenler, Rumlar, Ermeniler diye uzayan listede ki halklara bakışımızı onları başkalaştırmamızın üzerine yorumlarda bulunur.

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre İngiltere’de işlenen nefret suçu sayısı 50 bin olarak açıklanmıştı ya bakın bizde de sanki ne güzelmiş gibi hanımefendi ‘330’ deyivermişti.

330 evet yanlış okumadınız “sadece 330” diyor hanımefendi…

Düne geri döneriz ama bugüne kısa bir dip not niyetine: Kaos GL’nin 2017 nefret suçları raporuna göre 270 ihlalden 58’i cinayete teşebbüs, fiziksel şiddet, silahla yaralama, tecavüz veya diğer cinsel saldırıları içerecek biçimdeki fiili saldırılar olarak gerçekleşti. Bu suçları içeren toplam 52 vakadan sadece 14’ü polise bildirildi, 5’i mahkemeye taşındı. 3 vakanın tanıkları polis, 5’i ise mahkeme süreçleri hakkında bilgi sahibi değildi.

YAŞANAN VAHŞET/KATLİAM OLAYLARININ BASINA YANSIMAMIŞ BUZ DAĞININ SADECE GÖRÜNEN KISMI

Nerede kalmıştık böylesi basite indirgeyerek, hafife alarak, sanki sayı bakın ne kadar da az daha fazla işlenmeli ya da işlensin demeye çıkan cümleler kullanınca insanın nevri dönüyor.

Hatırlatma yapalım 3. sayfa haberleri dediğimiz kaza, yaralama ve ölüm haberleri nefret suçları yazısıyla aynı gün dördüncü sayfayla beşinci sayfaya sıçramıştı… Birkaç örnek verelim de yalancı çıkmayalım olurda meraklısı bakmak ister.

– Paşanın kızına trafikte mimardan dayak iddiası!

– Karım beni dövüyor dedi kızına sığındı!

– Tecavüz etmedim senaryo gereği hırpaladım!

– 26 defa bıçakladı TV de onu çok severdim dedi!

– Oğlunun gözü önünde karısını delik deşik etti!

– Betona gömme aşk cinayeti çıktı!

– Ahlak polisiyim dedi, taciz etti!

Daha devam edelim mi?
330 derken o samimiyetin içinde farklı bir samimiyetsizlik gördüğümü söylemeden geçmeyelim.

330 olay, bana göre yaşanan vahşet / katliam olaylarının basına yansımamış buz dağının sadece görünen kısmı…

Ayrıca yazıyı sonlandırırken bir başka nefret duygusundan zamanı çok geride kalsa da bahsetmeden geçmeyelim. Erzurum Dumlupınar İlköğretim Okulu Müdürü M. A. beyefendilerinin faşizan söylemlerini hatırlayalım: “Emniyette suçluların kanını alıp gen haritası çıkarsınlar. Çocuk doğduktan sonra analizi yapılsın. Vatana, millete bu ülkeye zararlıysa yürümeden yok edilsin.

Aklımın dibe vurduğu, akıllara zarar bir durum olduğunu böylesi kıt akıllı adamları eğitimci diye getiren zihniyete yazıklar olsun diyor ve kendi adıma kınıyorum…

Son söz:

Bireysel silahlanmaya ve şiddete hayır…

Hoşça kalın…

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir