KADIN İSTERSE EN İYİSİNİ YAPAR: “DEMİR KIZ AYSUN ERGE”

Share

‘Kadın isterse en iyisini yapar’ diyen milli güreşçi Aysun Erge, çoğu erkek sporcudan daha iyi olduğunu ve yeni hedefinin Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanmak olduğunu söyledi. Samsun’un gururu olan Demir Kız Aysun’un antrenörü Gökhan Göktaş ise, Aysun’a destek olunması halinde çok büyük başarılar kazanacağını belirtti.
Kariyerini madalyalar ile süsleyen Samsunlu milli güreşçi Aysun Erge, 12 yıllık spor hayatını HaberHayat Dergisi’ne anlattı.

HABERHAYAT: Güreşçi olmaya nasıl karar verdiniz? Bizimle paylaşır mısınız?

AYSUN ERGE: Ben sporu çok seviyorum. İlk olarak basketbol oynuyordum. Ancak o dönemki basketbol antrenörüm bana “Senden basketçi olmaz” dedi ve beni güreşe yönlendirdi. Bireysel olarak yarışmalara katıldım. Birçok madalya kazandım. Sporculuk kariyerimdeki asıl değişme ise Samsun’da üniversite okurken Halter Antrenörü Gökhan Göktaş ile tanışmam oldu. Birlikte kısa sürede çok önemli başarılar elde ettik.

HABERHAYAT: Kariyerinizin ilk yıllarında bu noktaya geleceğinizi hayal etmiş miydiniz?

AYSUN ERGE:“Ben bu spora başlarken buralara geleceğim aklımın ucundan geçmezdi. 12 yıldır bu sporun içerisindeyim ve buralara ağırlıklı olarak ferdi yaptığım çalışmalarla geldim. Daha sonra Gökhan hocam benim hayatımı değiştirdi ve beni buralara getirdi. Kendisi güreşten anlamıyor ama kondisyon yönünde bana çok şeyler kattı. Eğer o olmasaydı katıldığım turnuvalarda dereceler elde edemezdim.

HABERHAYAT: Peki, şu anki hedefiniz nedir?

AYSUN ERGE: Şimdi hedefim ise Önce Dünya Şampiyonası ardından Olimpiyat Şampiyonluğu.

HABERHAYAT: Güreşten arda kalan zamanlarında neler yapıyorsunuz?

AYSUN ERGE: İdman haricindeki zamanımı ise spor yaparak geçiriyorum, hayatım tamamen spor oldu diyebilirim aslında.

HABERHAYAT: Güreşçi olmaya karar verdiğinizde yakın çevrenizin tepkisi nasıl oldu?

AYSUN ERGE: Ailem ilk başlarda bana destek çıkmadı. Ailem ve çevremdekiler bayandan güreşçi olmaz diyorlardı ama ben azim ederek Ata sporumuz olan güreşte madalyalar kazandım. Ben bir kadın olarak hemcinslerimin yaşamın ve sporun her alanında olması gerektiğini savunan insanım. Biz bayanlarında erkekler kadar her alanda iyi işler yapabileceğimizi göstermemiz gerekiyor. O yüzden sporda da kategori ayrımı yapmadan sadece azim ederek neler yapabileceğimizi gösterebiliriz. Yeter ki inanalım ve azim edelim.

HABERHAYAT: Şu anda bir halter antrenörüyle çalışıyorsunuz. Antrenörünüz Gökhan Göktaş ile çalışmalarınız hakkında ne söylemek istersiniz?

AYSUN ERGE: Evet, antrenörüm Gökhan Bey bir halter antrenörü. Güç kazanmak için çalışmalar yapmak istiyordum. İlk olarak bu kapsamda Gökhan Hocamın yanına gitti. O da bana yardımcı olacağını söyledi. Bakınca halter ve güreş kardeş spor dalları denebilir. Birbirlerinin eksiklerini kapatıyorlar. Hocamla birlikte uzun bir çalışmanın ardından, Avrupa derecesine imza attım. Bu derecelerin ardından birçok teklif aldım. Ama ben Samsun’da kalıp Samsun’un adını başarıyla duyurmak istiyorum. Birçok büyük kulüp renklerine bağlamak istiyor ama buradaki hocalarım bırakmak istemiyor.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir