KARADENİZ MÜZİĞİNİN SEVİLEN İSMİ KUZEYİN KRALI EKİN UZUNLAR

Share

Karadeniz müziğinin sevilen yorumcusu ve aynı zamanda kemençe virzütörü Ekin Uzunlar, kısa süre önce yeni single’ı ‘Hüznün Gemileri’ dinleyicisiyle buluştu. Ceceli Müzik etiketiyle çıkan şarkı,  Dijital platformlarda yayınlandığı ilk günden itibaren üst sıralarda kendine yer buldu.

Yaptığı müzikle milyonların beğenisini kazanan Başarılı Sanatçı, gelecek hedeflerini, hayallerini HaberHayat Dergisi’ne anlattı.

  

Yasir BABA

Fotoğraf: Celal Canik

 

HABERHAYAT:  Sizi tanıyabilir miyiz? Ekin Uzunlar kimdir?

EKİN UZUNLAR: 1991 İstanbul Bakırköy doğumluyum. Babam Arnavut göçmeni, annem Trabzon Çaykaralıdır. Küçük yaşlarımda kemençe ile tanıştım ve bunun yanında tiyatro, spor uğraşmak çok hoşuma gidiyor.

HABERHAYAT:  Söz ve beste çalışmalarınız var mı?

EKİN UZUNLAR: Evet söz ve beste çalışmalarım oluyor ama bu zamana kadar yaptığım şarkılarım genellikle çok sevdiğim dostlarımın ve annemin eserleri. Ben genellikle enstrümantal besteler yapıyorum ve bunları da albüme saklıyorum. En son yaptığım bestelerden bir tanesi “Son Bir Kez” eseridir. Çok fazla söz ve beste yapıyorum ama bunların içerisinden en iyilerini bulmak için çabalıyorum.

HABERHAYAT:  Kariyer hedefleriniz nelerdir?

EKİN UZUNLAR: Müziğimi daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlamak ilk hedefim. Anonim şarkılarımızı modern müzikle birleştirip farklı kitlelere de müziğimi dinletmek istiyorum. Hedeflerimi dikkatli ve emin adımlarla gerçekleştirmek istiyorum.

HABERHAYAT:  Kemençeyle caz yapmak nereden aklınıza geldi?

EKİN UZUNLAR: Ben sadece Karadeniz müziği dinlemiyorum. Dünya müziğini de çok fazla takip ediyorum ve dinliyorum. Enstrümanımı ve kendimi geliştirebilmek adına farklı müzikler de dinlemem gerektiğini düşünüyorum.

Bir gün evde kendi başıma kemençe çalarken “Blues, jazz ve county music türlerini neden kemençemizle yapmıyoruz” diye düşündüm. Ve çaldığım şarkıyı instagram’a koydum. Milyonlar izledi bu videoyu.

HABERHAYAT: Peki, size neden ‘Kuzeyin Kralı’ diyorlar?

EKİN UZUNLAR: Yakın arkadaşlarım bana “Kral naber? Kral nasılsın?”  derlerdi. Kısacası Kral diye hitap ederlerdi. Sosyal medyada ‘North Team’ adında bir grup var. Orda da bana ‘Kuzeyin Kralı’ demeye başladılar. Konserlerimde Game of Thrones dizisinin müziğini de çalmaya başlayınca ‘Kuzeyin Kralı’ sözü lakap olarak kaldı bende. Bazı dinleyicilerimiz konserlerde pankart olarak açmaya başladı. Bu durum da çok mutlu ediyor beni.

 

“EMİNEM’LE DÜET YAPMAK İSTERİM”

 

HABERHAYAT:  Kimlerle düet yapmak istersiniz?

EKİN UZUNLAR: Sezen Aksu ve Tarkan’la düet yapmak çok isterdim. Yabancılardan da Eminem’le düet yapmak isterdim. Onun RAP müziği ile farklı bir şeyler ortaya çıkabilirdi.

HABERHAYAT:  Kemençede kendi stilinizi oluşturdunuz. Artık kemençe çalmaya başlayan gençler ilk sizi örnek alıyor. Bunun için bir şeyler söylemek ister misiniz?

EKİN UZUNLAR: Ben de kemençeye başlarken birçok ustamızın çalış stiline özendim. Onlar gibi çalmaya çalıştım. Fakat belli bir süreden sonra artık kendi çalma stiliniz ortaya çıkıyor ve onun üzerine konsantre oluyorsunuz. Tabii, kendi çalış tarzımı oluşturmak uzun bir emek gerektirdi. Kemençeyle standart çalma tarzından ziyade farklı olarak ne yapabilirim diye çok düşündüm ve denedim. Bu da bana popülerlik getirdi. Kemençe ile ilgilenen gençler beni örnek almaya başladılar. Bunu, bana gelen mesajlardan ve konserlerimde tanıştığım insanlardan anlıyorum. Bu durum inanılmaz bir mutluluk ve güç veriyor bana.

HABERHAYAT: Yakın zamanda hayata geçirmeye düşündüğünüz projeleriniz var mı?

EKİN UZUNLAR: Evet, geçtiğimiz günlerde ‘Hüznün Gemileri’ adlı bir single çıkardım. Daha sonrası için de bir albüm projem var.

HABERHAYAT: Karadenizlisiniz. Daha önce muhakkak Samsun’a gelmişsinizdir… Samsun ve diğer Karadeniz kentleri hakkında düşünceleriniz nelerdir?

EKİN UZUNLAR: Samsun’dan konuşmamız gerekirse… Samsun milli mücadelenin başladığı topraklardır Samsun. Her gelişiminde mutlu ve gururlu oluyorum.  Samsun tarih bakımında çok geniş bir tarihe, coğrafya bakımından ise çok güzel bir coğrafyaya sahip. Sahili, doğası, kültürü, yemeği… Çok güzeldir Samsun’un. Özellikle Bafra pidesini çok severim. Kültüre ve sanata çok önem veriyor Samsun. Ben iki kere Samsun’da konser verdim. Bu iki konserimde de mutlu oldum. Çok güzellerdi. Samsun’da arkadaşlarım var. Onların yanına gittiğimde genelde Atakum sahile gidiyorum. Çok güzel bir sahili var Atakum’un. Samsun kendini her sene geliştirmeye devam ediyor.

Diğer Karadeniz şehirlerinden de bahsedecek olursak… Onların da kendine has kültürleri, yemekleri ve gelişimleri var. Karadeniz sahili boyunca her bir saatlik yolculukta kültür de değişiyor, dil de değişiyor. Karadeniz zaten anlatmakla bitmez. Benim için çok farklıdır Karadeniz.

HABERHAYAT: Gelecek yıllarda müzik yapmak haricinde farklı alanlarda kendinizi denemeyi düşünür müsünüz? Oyunculuk gibi mesela…

Ekin UZUNLAR: Zaten oyunculuk eğitimim var. Taksim Pera Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitirdim. 3 yıllık bir tiyatro deneyimim var. Birçok tiyatro oyununda görev aldım. Trabzon’da çekilen bir yöresel filmde başrol oynadım.

Güzel bir teklifler olursa, neden güzel bir dizide veya filmde rol almayayım? Küçüklükten beri tiyatroyla uğraşıyorum. Bu oyunculuk yönüm müziğime güzel bir şekilde yansımış durumda. Bunu sahnede şarkılarımı söylerken, arada dinleyicilerle sohbetim esnasında tiyatral yeteneğimi taklit yeteneğimi de sergilemiş oluyorum.

HABERHAYAT: Son olarak, dergimiz okurlarına neler söylemek istersiniz?

Ekin UZUNLAR: Öncelikle derginize beni layık görüp röportaj yaptığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Bunun yanı sıra topraklarınıza, kültürünüze, Anadolu’ya sahip çıktığınız için çok çok teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tür dergiler kesinlikle herkesin eline ulaşacaktır. Her okuyan kendine bir pay çıkaracaktır. Yaptığınız iş profesyonelliktir. Bu işi bir sonraki nesle bırakmak profesyonelliktir.

Son olarak gençlere şunu söylemek istiyorum; bir şeyleri başarmak istiyorlarsa önce inansınlar, sonra çalışsınlar, son olarak da dua etsinler.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir