Karadeniz Müziğinin Yaşayan Efsanesi

Share

Karadeniz müziğini Batı müziği ile harmanlayarak Avrupa’ya taşıyan, Lazca caz’ın mucidi Karadeniz müziğinin yaşayan efsanesi Fuat Saka, Samsun’un Atakum ilçesinde hizmet vermekte olan Simisso Restaurant’da sahne aldı. Sergilediği muhteşem sahne performansıyla izleyenlere unutulmaz bir gece yaşatan Fuat Saka sahne öncesinde HaberHayat’ın sorularını yanıtladı.

 

 

 

 

 

 

 

HABERHAYAT: Fuat Bey öncelikle Samsun’a hoş geldiniz. Samsun halkı sizi oldukça seviyor ve çok sık davet ediliyorsunuz. Bu durumdan bahsedebilir misiniz?

FUAT SAKA: Teşekkür ederim. Samsun benim en çok geldiğim ve konser verdiğim şehirler arasında yer alıyor. Geçen haftada Bafra’daydım. Samsun Karadeniz’in ortasında yer alıyor ve bölge için önemli bir konuma sahip. Özellikle Trabzon bölgesinden de oldukça göç almış bir şehir. Tam bir kültür şehri olması dolayısı ile bu tarz organizasyonlara da açık bir şehir. Gördüğüm ilgiden oldukça memnunum ve her fırsatta gelmeye gayret ediyorum. Gördüğünüz gibi burada da harika bir işletme (simisso Restaurant) yapılmış. Oldukça iyi dekore edilmiş ve özenle hizmet veriyorlar. Bu tarz mekanlara geldiğimde ayrıca mutlu oluyorum. Kardeşlerimin emeklerine sağlık. Umarım başarılı olurlar.

 

HABERHAYAT: Farklı bir müzik tarzınız var. Sizin için Lazca caz’ın mucidi diyorlar. Bu tarzın oluşmasına etki eden faktörler neler oldu?

FUAT SAKA: Müziği ilgimin başlamasıyla birlikte kendiliğinden oluşan bir tarzım vardı. Fakat daha sonrasında Yurt dışında yaptığım çalışmalar ve yabancı müzisyenlerle sürekli iç içe oluşum benim onlardan onlarında benden esinlenmesine sebep oldu. Özellikle Yunanlı müzisyenlerle oldukça uzun zaman geçirdim. Anadolu ezgilerini ve melodi ritim karakterlerini onlara öğrettim. Onlardan öğrendiğim en önemli şey ise düzenlemeler oldu diyebilirim. Bu da yaptığımız müzikte dünya genelinde birçok müzik tarzından kırıntılar bulabilmenizi sağladı.

HABERHAYAT: Karadeniz müziği denilince ilk akla gelen isimlerden biri sizsiniz. Fakat sizin kuşağınızdan sonra bu şekilde akılda kalabilen ve isim yapabilen pek kimse çıkmadı. Bunun nedeni sizce nedir?

FUAT SAKA: Mutlaka bir gün yeniden yeni isimler çıkacaktır. Fakat böyle şeyler her gün olmuyor işte. Böyle şeyler zaman istiyor. Belki bir gün birileri çıkar ve bu işleri bizden de iyi yapar. Ben bu konularda her zaman umutluyumdur. Bu tarz müzik bitiyor mu diye düşünmek istemem. Tabi ki bu durumun sebepleri arasında müzik piyasasının bugünkü durumunun da etkisi var.

HABERHAYAT: Müzik piyasasının bugünkü durumu hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

FUAT SAKA: Sanırım son cd çalışmamız geçen yıl çıkardığımız Betçe albümü oldu. Çünkü artık cd fabrikaları kapanmaya başladı ve artık cd satılmıyor. Piyasa tamamen digital ortama yönelmiş durumda. Bizde bundan sonra yapacağımız albüm çalışmalarında bu şekilde çalışmayı planlıyoruz. Hatta son çıkan 3 parçalık ‘’ Dostlarım’’ albümü bu şekilde sadece digital ortamda yayınlandı. Maalesef çağa ayak uydurmak zorundayız.

HABERHAYAT: Evet ‘’Betçe’’ albümünüz oldukça ilgi gördü ve bu albümde dinleyicilerinizin karşısına biraz daha farklı bir tarzla çıktınız. Bunun özel bir sebebi var mı? Müzik tarzınız değişti diye mi düşünmeliyiz?

FUAT SAKA: Betçe albümünde sadece bir adet Karadeniz müziği yer alıyor ve genel olarak daha çok slow tarzda bir albüm oldu. Bunu yapmamızda özel bir amaç yok bu tarz parçaları da zaten her zaman okuyordum fakat hiç böyle bir albüm yapmamıştım. Bu albümü de bu şekilde çıkarmak istedik ve yaptık. Güzelde olduğunu düşünüyorum. Olumlu geri dönüşler aldık. Bir tarz değişikliği olarak değerlendiremeyiz. Ama ‘’Dostlarım’’ albümü de ‘’Betçe’’ gibi farklı bir tarzda oldu.

 

HABERHAYAT: Karadenizli olmanız ve Karadeniz müziği yapmanıza rağmen Datça’da yaşıyorsunuz. Bunun sebebi nedir?

FUAT SAKA: Hayatım biraz zorlu ve karışıklıklar içerisinde geçtiği için artık sakinliği seçtim. Datça bu açıdan bana oldukça sakin bir yaşam sunuyor. Ayrıca artık internet ve telefonlar hepsi birer sekreter oldu. Yani artık bu işi yapmak için müzik yaptığınız yerlerde ya da İstanbul’da olmak gerekmiyor. Görüşmek isteyen arıyor, ulaşıyor. Sadece benim için yol biraz uzadı, hepsi bu.

HABERHAYAT: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi sahneler dileriz.

FUAT SAKA: Programımızı takip edip, bize gösterdiğiniz ilgi için biz teşekkür ederiz. Kolay gelsin. Başarılarınızın devamını diliyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir