KARADENİZLİLER SEVGİLİSİ AYSEL YAKUPOĞLU

Share

Seslendirdiği ‘Gün Gelir’ isimli parça ile ününe ün katan ve müzikseverlerin gönlündeki tahtını sağlamlaştıran sanatçı Aysel Yakupoğlu, Samsun’da hayranlarıyla buluştu.

Türk Halk Müziğin etkin ismi Oğuz Aksaç’ın davetiyle Samsun’da gelen Aysel Yakupoğlu, HaberHayat Dergisi’ne özel açıklamalarda bulundu.

 

RÖPORTAJ: Yasir BABA

FOTOĞRAF: Buğra Can PAZARLI

 

 

 

 

 

 

HABERHAYAT: Aysel Hanım bize kendinizden bahseder misiniz?

AYSEL YAKUPOĞLU: 1982 Ankara doğumluyum. Yaklaşık 18 yıldır müzik piyasasının içerisindeyim. Müziğe Ankara Kültür Bakanlığı Halk müziği korosunda başladım. Daha sonra Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk müziği bölümünde devam ettim. 2014 yılında Gönül Yarası adlı ilk albümüm yayınlandı, akabinde Yurt içi ve dışı konserler devam ediyor.

HABERHAYAT:  Son yıllarda ‘Gün Gelir’ isimli şarkınızla gerçek zirveye ulaştınız diyebiliriz. ‘Gün Gelir’ şarkısına gelmeden önceki sanatçılık sürecinizi o çıkışı yakaladığınız anı bize biraz anlatabilir misiniz?

AYSEL YAKUPOĞLU: O döneme kadar zaten profesyonel anlamda müzikle uğraşıyordum, ama bize İstanbul’da Kalan müzikten bir teklif geldi. ‘’Karadeniz’e Kalan’’ albümünde bir şarkı yapmamız istendi. Tabii bu süreç biraz uzun sürdü çünkü ben şarkıları seçerken hissedebildiğim şarkıları okumayı tercih ediyorum.

‘Gün Gelir’ şarkısını duydum ve tamam dedim.  Daha sonra albüm çıktı, Kalan Müzik’ten aradılar bizi dizide kullanılmak isteniyor şeklinde, Bodrum Masalı dizisinde yayınlandı fakat bizim yayınladığımız Karadeniz versiyonuydu. Bodrum Masalı da Karadeniz dizisi olmadığı için şarkıyı düz Türkçeyle yeniden okumak durumunda kaldım, dolayısıyla iki farklı versiyonu çıkmış oldu şarkının. Daha sonra Karadeniz versiyonu olan şarkım, ‘’Sen Anlat Karadeniz’’ adlı dizide yayınlandı.

 

 

 

 

 

 

HABERHAYAT:  Yaptığınız müziğin çok izlenen dizilerde kullanılması herkesin dilinde dolanması neler hissettiriyor size?

AYSEL YAKUPOĞLU: Tabii ki çok güzel bir duygu, bu sayede daha geniş kitlelere ulaşmış oluyorsunuz. İnşallah daha güzel projelerde yer almak istiyorum fakat daha gerçekçi konuşmak gerekirse İstanbul’da olmadığım için Ankara’da yaşayan bir müzisyen olarak daha çok engelleniyorum, bu şekilde ifade edebilirim.

HABERHAYAT: İstanbul müzisyeni ile Ankara müzisyenin farkı nedir peki sizce?

AYSEL YAKUPOĞLU: Çevre ve eş dost ilişkisi diyebilirim. Yani neden Ankara müzisyeni deniyor mesela İstanbul’da onca müzisyen varken.

HABERHAYAT: Peki müziğinizi icra etmede bu durum sizde olumsuz bir etki yaratıyor mu?

Aysel Yakupoğlu: Hayır o tarz olumsuz duygular hissetmiyorum çünkü ben kendim tercih etmiyorum. İstanbul çok farklı bir piyasa, ben daha çok dinleyicilerime hissedebildiğim şarkıları okumayı seviyorum dolayısıyla ben hissettiğim zaman onlar da hissediyorlar. Bu şekilde gidecek diye umuyorum, tabii bakalım zaman ne gösterecek. İstanbul’a hiç yaklaşmıyorum ama…

HABERHAYAT: Dizi ve sinema müziği yapmak o mecralarda seslendirmek farklı bir olay. Bundan sonra ben bu diziye müzik yaparım dediğiniz var mı? Yoksa kendi albümünüzden mi ilerlemeyi düşünürsünüz?

AYSEL YAKUPOĞLU: Şarkıları kendim yazmadığım için o yönde bir deneyimim yok, tabii ki teklif gelirse değerlendiririm.

HABERHAYAT: Sizin çıkışınız daha çok sosyal medyanın etkisiyle oldu, ama bunun ulusal kanallarda şovlarda çıkma süreci var. Siz o süreci nasıl yaşıyorsunuz? Ulusal kanallarda yer alma süreci mi sizin için daha önemli yoksa sosyal medya aracılığıyla halka ulaşmak mı?

AYSEL YAKUPOĞLU: Sosyal medyanın hali hazırda muazzam bir gücü var. Onu iyi kullanıyorum diye düşünüyorum. Biraz öncede konuştuğumuz gibi İstanbul’da olmamak, arkanda bir şirketin olmaması dezavantaj esasında. Çünkü güçlü bir şirket olduğu zaman kanallara magazinlere radyolara sizi daha çok öne sürüyorlar. Benim bu tarz bir gücüm yok. Ben sadece sosyal medya hesaplarımdan şarkılarımı asgari ölçüde duyurabiliyorum.

HABERHAYAT: Müzik piyasasına yeni girecekler için piyasanın güncel durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

AYSEL YAKUPOĞLU: Genel bir değerlendirme yapamam ama son zamanlarda herkes şarkı söylemeye başladı sosyal medyada özellikle. Çok iyi müzisyenler var, ancak insanlar daha basit daha dile düşen sözler tercih ediyorlar. Dolayısıyla gerçek müzisyenler daha arka planda kalıyorlar. Bende bunu, arada piyasa şarkılar yaparak ama gerçekten müzikal anlamda kaliteli şarkılar da yaparak insanlara hissettirmeye çalışıyorum.

 

 

 

 

 

 

HABERHAYAT: İlk kez Karadeniz şarkılarıyla ünlendiniz. Şimdi de Samsun’dasınız. Karadeniz, sizin için ne ifade ediyor?

AYSEL YAKUPOĞLU: (Gülüyor) Karadeniz’i çok seviyorum aslında ancak soğuğu ve yağmuru beni irite ediyor. Çünkü ben gerçekten soğuğu hiç sevmiyorum.

HABERHAYAT: Yine ‘Gün Gelir’ şarkısından yola çıkarsak şarkı bu soğuk havalara gayet güzel gidiyor…

AYSEL YAKUPOĞLU: Biraz önce de konuştuğumuz gibi şarkının Karadeniz versiyonunu önce yayınladığımız için Bodrum Masalında yayınlandığı zaman izleyiciler ‘’Sanki böyle bir Karadeniz şivesine gidecek gibi’’ dediler.

HABERHAYAT: Son olarak Samsunlulara ne söylemek istersiniz?

AYSEL YAKUPOĞLU: Samsun’da ikinci konserimiz. İlk konserimizde çok güzel geçmişti. Bu konserinde gayet güzel geçeceğini umut ediyorum, zaten mekan çok sevdiğimiz dostumuz arkadaşımız Oğuz Aksaç’ın mekanı, çok heyecanlıyız. 26 Ocakta tekrar buradayız. Ayrıca sizlere de ilginizden dolayı çok teşekkür ediyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir