“İş kazalarının yaşanmaması için Denetime Hazır Olun”

Share

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği denetimlerinden hoşlanılmadığını belirten A Sınıfı İş Güvenlik Uzmanı Murat Özbalcı, “Denetime hazır olmak iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı önlemleri almış olmak demektir” dedi.

A Sınıfı İş Güvenlik Uzmanı Murat Özbalcı, iş sağlığı ve güvenliği denetimlerinin gerekliliği hakkında konuştu. Özbalcı, iş dünyasının denetimlere her an hazır olması gerektiğini vurguladı.

 

ÜLKEMİZDE DENETİMLER SEVİLMEZ

“Denetimler bizim içindir” diyen Özbalcı, “İş dünyası, çalışma hayatının yetkililerce denetlenmesinin sıklaştığının farkında. Özellikle yapı işleri sektöründe denetim geçirmeden neredeyse hiçbir proje tamamlanmıyor artık. Geçmiş tarihlerde neredeyse sadece şikâyet üzerine yapılan denetimler artık bir program dâhilinde yapılmakta. Örneğin, son denetim programı Samsun İlinde yapı işleri sektöründe yapıldı. Hepimiz biliyoruz ki; ,ülkemizde genel olarak ceza korkusu ile denetimlerden çekinilir, istenmez. Özellikle iş sağlığı ve güvenliği konusunda hesap verme pratiğinin henüz gelişmediğinden bu konu özel olarak istenmez. İşverenler bu yeni konunun inceliklerine henüz tam hakim olmadıkları ya da olamadıklarından iş sağlığı ve güvenliği denetimleri istenmeyen denetimlerin üst sıralarındadır” şeklinde konuştu.

 

“EN BÜYÜK SORUN STANDART EKSİKLİKLERİ”

Standart eksikliklerinden dolayı denetimlerden hoşlanılmadığını söyleyen Özbalcı, “Bilenler bilir; bizim meslekte yan inşaata/fabrikaya denetim gelmişse hemen bir hareket başlar daha önceden yapılmış uyarılar gözden geçirilir eklenecekler varsa irdelenir ve hafifte olsa bir toparlanma olur.  Moral arayışı için ‘Bize de gelirse çok ta kötü değiliz değil mi hocam? gibi sorular sorulur Ancak müfettiş beyler ve bayanlar iyi insanlar olsa da istenmezler. Çünkü kimse denetlenmeyi sevmez. Genelde bu konuda kendine güven azdır. Oldukça denetime tanık olmuş bir uzman olarak müfettiş denetimlerindeki en büyük sorunun standart eksikliği olduğunu söylemek zorundayım. Yapılan denetimlerin kişilerin ‘iyi’ ya da ‘kötü’ olmasına göre değişmemesi gerektiğini düşünüyorum. Standartın denetmenlerin kişiliklerine veya psikolojisine göre değişebiliyor olmaması gerekir. Bu olgunun sahadaki yansıması, denetimlerin gerginliğini artırabilen bir unsur olmaktadır” diye konuştu.

 

UYUM SÜRECİ BİTTİ

İş sağlığı ve güvenliği yasasında uyum sürecinin bittiğini söyleyen Özbalcı, “6331 ilk yasalaştığı dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, denetimlerinin hedefinin ceza değil işverenleri bilinçlendirmek olduğunu açıklamıştı. Bu dönem belki de hedeflenen sürenin de üstünde sürdü hatta öyle bir noktaya geldi ki; denetimlerin ceza getirmediği sadece uyarı olduğu fikri yaygınlaşmaya başladı. Ancak son dönemlerde yaptırımlar başladı para cezaları, iş yeri mühürleme gibi uygulamalarla karşılaşan işverenler biraz da şaşkın bir biçimde denetimden çekinen kimliğine geri döndürdü. Artık yaklaşık 6 yıllık iş sağlığı ve güvenliği yasasına uyum ve tanıtma sürecinin sonuna gelinmişti, cezalar gelmeye başlamıştı” dedi.

 

DENETİME HER AN HAZIR OLUNMALI

İş yerlerinin denetimleri için her an hazır olması gerektiğini hatırlatan Özbalcı, “Aslında hiçbir ceza iş kazalarının getireceği sonuçlardan daha ciddi olamaz. Her işyeri her işveren her an denetim gelecekmiş gibi hazır olmalıdır. Denetime hazır olmak iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı önlemleri almış olmak demektir. Bütün önlemlerin mevzuatlara göre alınmış olması demek aynı zaman da bir talihsizlik eseri oluşabilecek bir kazada hukuk önünde de sağlam olmak demektir. İşveren, üzerine düşenler görevleri yerine getirdikçe yasalarla kendisine sağlanmış olan, iyi niyetsiz ve kurallara uymamakta direnen çalışanlara yaptırım uygulama hakkını da rahatça uygulayabilmektedir. Sağlık ve güvenlik kurallarının aslında kendisi için olduğunu bilen çalışanlarda iş yerlerine olan saygısı ve bağlığı da arttığı bilimsel ispatlanmış bir gerçektir. Bizden daha gelişmiş ülkelerde devlet denetimleri işverenin kendisi tarafından davet edilmektedir. Hatta birçok toplumda iş sağlığı ve güvenliği ekiplerinin çalışmaları dahil tüm iş yerini saha ve evraksal denetime tabi tutup bir müfettiş geldiğinde veya daha kötüsü bir iş kazası olduğunda ne gibi sorunlar olabileceğini işverene raporlayan gizlilik ilkesine bağlı özel bağımsız denetim kuruluşları da bulunmaktadır. Denetimlerden çekinerek huzurlu bir yaşam sürdürmek mümkün değildir. En doğru yol her zaman hazır ve sağlam olmaktır. Herkese kazasız belasız çalışmalar dilerim” ifadelerini kullandı.

 

Yasir BABA

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir