KOBİLER İÇİN İHRACAT REHBERİ

Share

Yurt dışına açılmak isteyen Kobiler, iş dünyasına yeni adım atan girişimciler için ihracatın yol haritası, sade bir şekilde derledik.

HABER: Yasir BABA

Teknolojik ilerlemeye bağlı olarak gelişen iletişim ve ulaşım ağı dünyamızı küresel bir köye çevirdi. Artık dünyanın öteki ucuyla iletişime geçmek farklı ülkelere seyahatler düzenlemek ticari ilişkiler kurmak çok kolay.

İletişim ve ulaşım alanındaki gelişmelerin en çok etkilediği noktaların başında ise ticari faaliyetler geliyor. Günümüzde küçük ve orta ölçekli işletmeler dahi kolaylıkla yeni pazarlara açılabiliyor. İhracat ve ithalat kapasitelerini artırıyor. Küreselleşmenin hayatımızda etkisini daha fazla arttıracağını göz önüne alınca iş dünyası temsilcilerinin dış pazarda kendilerine yer bulmaları işletmelerinin devamlılığı için hayati bir önem taşıyor.

Peki, ihracat nasıl yapılır? İhracat yapmak için nasıl bir işletmeye sahip olmak gerekiyor. Samsun’da hizmet veren Gümrük Müşaviri Abdulkadir Köstek, firmaların ihracat yapmalarının sanıldığı kadar zor olmadığını söyledi.

HaberHayat dergisine konuşan Köstek, “Ülkemizin ticari kapasitesini geliştirmesi için atacağımız en önemli adımlardan birisi ihracat kapasitemizi artırmak olacaktır. Küçük ve Orta Ölçekli firmalarımızın ihracat yapma konusunda çekingen olmamaları gerekiyor” dedi.

KİMLER İHRACAT YAPABİLİR?
İhracat yapabilmek için sağlanması gereken şartların sanıldığının aksine rahatlıkla yerine getirilebileceğini söylen Köstek, “Gümrük mevzuatı açısından vergi mükellefi olan herkesin (Limited Şirket, A.Ş, ya da şahıs işletmesi) ihracat yapabilmesi mümkündür. Zorunlu olmamakla birlikte maliye mevzuatı açısından muhasebecileri ile istişare ederek işletmeler,  faaliyet alanına dış ticaret, İthalat, ihracat konularını ekletebilirler.”

“Bunun ardından İhracatçılar Birliği’ne üye olmaları gerekiyor. Burada üyelik için çok cüzi bir ücret alınıyor. Bu ücret tüm iş insanlarımızın rahatlıkla karşılayabileceği bir tutardır”

“İşletmelerin, İhracatçılar Birliği’ne üye olduktan sonra firmalarına gümrük müşaviri atamaları gerekiyor. Gümrük Müşavirlerini yargı sürecinin takibi için bir nevi avukat tutmak gibi değerlendirebilirsiniz. Gümrük Müşavirleri, üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olduktan sonra, Gümrük Kanunu, Gümrük Yönetmeliği, Kaçakçılık Kanunu, İthalat – İhracat Rejimleri vb. konularda geniş dış ticaret mevzuat bilgisine hakim, dış ticaret konusunda uzmanlaşmış, uzun uğraşlar sonucu Gümrük ve Ticaret Bakanlığının açtığı sınavları kazanarak A Karnesi yetkiye sahip kişilerden oluşmaktadır ki,  vekalet aldıkları firmaların gümrük işlemlerini dolaylı temsilci sıfatıyla rahatlıkla yürütürler.”

“Firmaların atamış olduğu Gümrük Müşavirinin yapacağı ilk iş ise vekalet ettiği firmanın gümrük idaresinde kayıt işlemlerini gerçekleştirmek olacaktır. Gümrük işlemlerine ilişkin sürecin tamamını gümrük müşaviri kolaylıkla yöneterek sonuçlandırabilmektedir”

“Yalnız iş insanlarının bu noktada dikkat etmesi gereken bir husus var. O da; profesyonel destek almayı tercih ederek gümrük müşavirinden hizmet almaları ve çalışacakları gümrük müşavirini iyi seçmeleri… Gerçekten işini iyi yapan, etik kurallarına riayet eden gümrük müşavirleri, firmalara uzmanlık alanlarında yardımcı olarak onları rahatlatacaktır” diye konuştu.

YENİ PAZARLAR BULMANIN YOLU

İhracat yapabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar neredeyse ticaretle uğraşan herkesin karşılayabileceği özellikte.

Ama tabi her şey şartları sağlamakla bitmiyor. Gümrük Müşaviri Abdulkadir Köstek,  “İhracat için prosedürleri yerine getiren ve ihracat yapma hedefi taşıyan firmalarımızın yapması gereken en önemli şey ticaretini nasıl geliştirecekleri üzerine yoğunlaşmaktır.”

Samsun ölçeğinde değerlendirildiğinde dış ticaretin geliştirilebilmesi için küçük ve orta ölçekli firmaların dış ticaret departman eksiklikleri olduğuna dikkat çeken Köstek, “İhracat yaparak dünyaya açılmak isteyen firmalarımız yabancı dil bilen, dış ticaret konusunda uzmanlaşmış liyâkatli çalışanları bünyelerinde barındırmalıdır.” dedi.

“Pazar araştırması yapmaları gerekiyor. Bunun en etkili yollarından birisi de sektörel fuarlara katılmaktır. Fuarlar her zaman firmaların ürünlerini tanıtacağı ve yeni iş bağlantıları geliştirecekleri alanlardır. Bunun yanı sıra ticari ataşeliklerde ihracat pazarlarının araştırılarak geliştirilmesi için faydalanabileceğimiz etkili durakların başında gelir. Kaldı ki devletimiz ihracat yapmayı düşünen firmalarımız için özel destekler ve teşvikler düzenlemektedir.” şeklinde konuştu.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir