KORAY GÜLER ‘’ ÇÖZEMEDİM’’

Share

25 yıllık müzik kariyerini taçlandırdığı ilk single çalışması “Çözemedim” ile bir kez daha ses getiren başarılı sanatçı Koray Güler müzik geçmişi, yeni single ve özel hayatıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

HABERHAYAT: Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

KORAY GÜLER: 1976 yılında Ankara da doğdum. Liseyi bitirene kadar burada okudum. Müzik hayatımın başladığı yerdir Ankara. Uzun yıllar çok kıymetli hocalardan birebir Klasik Türk Müziği eğitimi aldım. Tam bir Türk Müziği aşığı olarak yetiştim. 1995 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Ses Eğitimi Bölüm’ ünü kazanarak hem sahne çalışmalarıma hem de müzik eğitimime İzmir’de devam ettim. Türk Müziği nazariatı ve repertuarı, ses eğitimi, pedagojik eğitimlerimin yanı sıra birçok enstrüman çalmayı öğrendim. Aynı yıl daha 19 yaşındayken TRT de yılın ses sanatçısı ödülünü aldım. Koservatuar yıllarımda Türkiye’nin birçok yerinde konserler verdim. Aynı zamanda elektronik müzik ve stüdyo çalışmalarına olan merakım ile aranjörlük ve müzik yönetmenliğine başladım. Bu işe başlamama önayak olan kişi çok kıymetli hocam Orhan Gencebay’dır. Halen hem sahne çalışmalarına hem de aranjör ve müzik yönetmenliğine devam etmekteyim.

HABERHAYAT: ilk single çalışmanız “Çözemedim” epey ses getirdi. Kimlerle çalıştınız, nasıl bir süreçti?

KORAY GÜLER: ‘Çözemedim’ için gerçekten çok emek verdik. Oldukça uzun bir bekleme, plan ve uygulama dönemi geçirdik. Şarkının düzenlemesi bana ait. Aranjesini kendi stüdyomda bitirdikten sonra canlı enstrüman ve okuma kayıtlarını Ozan Çolakoğlu stüdyosunda tamamladık. Mix ve Mastering işlemini Özgür Yurtoğlu üstlendi. Bu şarkı ve şarkının içinde bulunduğu albümün tümünde Türkiye’nin dallarında en iyileri ile çalıştık. Davul- Volkan Öktem, Bass Gitar- İsmail Soyberk, Akustik, Klasik ve Elektro Gitar- Ayhan Günyıl, Perküsyon- Yaşar Akpençe, Kemanlar- Gündem Yaylı Gurubu, Elektro Bağlama- Caner Şimşek gibi alanında en iyi isimlerle çalıştık. Yapımcılarım Sait Ağdaş, Fethi Tokat ve duayen gazeteci Nurcan Sabur da bana çok destek oldular. Buradan tüm ekip arkadaşlarıma tekrar teşekkür ederim.

HABERHAYAT: Konservatuar mezunusunuz. Sizce okullu olmak sektörde bir avantaj mı?

KORAY GÜLER: Okul okumak her sektörde olduğu gibi müzik sektöründe büyük avantaj aynı zamanda bir misyon. Elebette doğuştan olağanüstü yetenekli insanlar var eğitim olmadan çok başarılı olanlar var ama yeteneği eğitim ile birleştiğinde çok daha fazlasını yapabilme imkanınız var. Aynı zamanda şu anda ülkemizin eğitimli insanlara, geçmişi günümüze taşıyacak, kültürel değerlerimizi genç arkadaşlara tanıtıp sevdirecek, bunu misyon edinecek müzik insanlarına ihtiyacı var. Bu sebeple eğitimin önemi çok büyük.

HABERHAYAT: Babanız ünlü bir müzisyen. Sizin müzik yapmanıza destek oldu mu yoksa sektörü bilen bir baba olarak karşı mıydı?

KORAY GÜLER: Babam benim idolüm, örnek aldığım kişi, benim müzik hayatımda en büyük destek. Onsuz ben bu işte başarılı olamazdım. Nefesim kadar yakınımda…

HABERHAYAT: Sevilen birçok albümün aranjörlüğünü de üstlendiniz. Kimlerde çalıştınız biraz bahseder misiniz?

KORAY GÜLER: Daha önce de bahsettiğim gibi yıllardır aranjörlük, müzik yönetmenliği ve okuma koçluğu yapıyorum. Aslında ünlü ünsüz diye ayırmak istemiyorum konuşurken çünkü benim için hepsi değerli arkadaşlarım. İsim vermem gerekirse de Doğuş ile 3 albüm çalıştım, Aslı Hünel, Niran Ünsal, Alpay Kulay, Bahar Gelir gibi kıymetli sanatçılar ile çalıştım. Ülkemiz için çok değerli bir insan olan Ahmet San ile de çalışma fırsatım oldu.

HABERHAYAT: Müzisyen olmasaydınız ne olmak isterdiniz?

KORAY GÜLER: Müzisyen olmasaydım kesinlikle Arkeolog olmak isterdim. Uzun yıllar Profesyonel Basketbolcu olmama rağmen gönlümde hep tarih merakı vardı. Ciddi bir ilgim ve birikimim var diyebilirim. Birçok uygarlık, yaşayış, bugüne kadar gelen onlara ait yapılar hakkında bilgi birikimim var. Çok araştırıyorum, her boşluğumda videolar, yazılar ne varsa takip ediyorum diyebilirim.

HABERHAYAT: Hayatınızda ‘dönüm noktası’ dediğiniz bir an var mı?

KORAY GÜLER: Aslında verdiğimiz her karar bizim için bir dönüm noktası iyi ya da kötü ama benim de hayatımda özel diyebileceğim bir nokta var. 2014 yılında Müslüm Gürses anısına hazırlanan ve Türkiye’nin en ünlü isimlerinin birer şarkı seslendirdiği BABA ŞARKILAR albümünde benim de bir şarkı seslendirmemin istenmesi çok büyük bir onur kaynağı oldu. Sonrasında okuduğum şarkı çok sevildi çok ilgi gördü ve 2015 yılı Kral Tv Ödüllerine kadar çıkmamızı sağladı. Bu benim hayatımın dönüm noktalarından biridir.

HABERHAYAT: Müzikle ilgilenmeye başladığında ve albüm projenizi hazırlarken tarzından etkilendiğiniz isimler oldu mu?

KORAY GÜLER: Az önce de belirttiğim gibi müzik hayatımın idolü Babamdır. Örnek aldığım, taklit ederek kendi tarzımı bulduğum kişidir. Albüm projesinde ise kimseden etkilenmedim. Kendi birikimlerimi, hislerimi yansıtmaya çalıştım. Özellikle kimseden yardım alamadan Klip Yönetmenliğine kadar kendim yapmaya çalıştım. Bunu yapmak ve başarmak istedim. Yıllarca çok gözlemledim araştırdım ve kendimi denemek istedim. Elbette takdir halkımızın….

HABERHAYAT: Şu an revaçta olan Türk rap müziği ve şarkıcıları hakkında neler düşünüyorsunuz?

KORAY GÜLER: Ben her tür müziğe karşı ilgiliyim tek şartla; kaliteli, özenli ve iyi bir örnek olmalı. Şu an evet çok popüler ve adı da yeni trend müzik. Ama yeni değil aslında. Avrupa ve Dünyada hatırı sayılır derecede yıllardır yapılıyor. Bu konudaki en büyük rahatsızlığım şu; aşırı derecede küfür ve argo kullanılması. Rap müzik kökeni Getto dur, asi, isyankar, sert, kuralsız bir yaşam şeklinden gelir elbette ve şarkı sözleri de bunlardan yola çıkılarak yazılır ancak kültürel değerlerimiz açısından daha dikkatli daha bize yakın örnekler yapılmalı diye düşünüyorum.

HABERHAYAT: Bu kadar yoğunlukta özel hayatınıza vakit ayırabiliyor musunuz?

KORAY GÜLER: Maalesef ayıramıyorum desem yeri var. Benim özel hayatımda da müzik var. Tek yapabildiğim dinlenme zamanlarımda bilgisayar oyunları oynamak.

HABERHAYAT: Sosyal medya ile aranız nasıl? En çok sevip kullandığınız beş uygulamayı bizimle paylaşır mısınız?

KORAY GÜLER: Sosyal Medya ile harika bir ilişkim yok ama sevenlerimiz ve bizi daha tanımamış olan insanlar ile iletişim kurabildiğimiz tek yer diyebilirim. Doğru kullanıldığı takdirde harika bir platform. Herkesin kullandığı yaygın olanlar dışında kullandığım uygulama yok. Özellikle 7/24 instagram ve facebook kullanıyorum.

HABERHAYAT: Sevenleriniz sizi hangi hesaplardan takip edebilir?

KORAY GÜLER: İnstagram: koraygulerofficial

Facebook: koraygulerofficial

Youtube: koray güler

Çözemedim Youtube kanalımız:  ‘26 45’  müzik kanalı

HABERHAYAT: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

KORAY GÜLER: Samsun’a ve bütün okuyucularımıza sevgiler gönderiyorum. Umarım halkımız bizi, şarkılarımızı çok sever ve destekler. Saygı ve sevgilerimle her şeyin gönüllerince olmasını diliyorum…

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir