KOKU ! MASALLARDA SONSUZA DEK SÜREN AŞKTIR…

Share

Zamana ve mekana bağlı kalmaksızın merhaba…

Koku aşk gibidir. Koku bir beste gibidir. Zamansızdır. Zihin unutur, koku hatırlatır. Ne dersiniz zamansız olmaya? Hiç düşündünüz mü nasıl kokuyorsunuz? Önce mis gibi temiz kokmak ve temizlik üzerine giydirilen o doğru kokuyu bulmak gerekir. Ve bunun için de emek gerekir. Yoksa beğeni mi, aşk mı diye karışır. Kokunuz sizin tamamlayıcınız, sizin imzanızdır. Kokunuz kim olduğunuzu anlatır ya da kim olmak istediğinizin altını çizer. Kokunuz sizin mutluluğunuzdur! Ya da mutsuzluğunuzdur!

Başka hiç kimse senin gibi olmadı ve başka hiç kimse senin gibi olmayacak; sen eşsizsin ve benzersizsin. Bunu kabul et, bunu sev ve bunu kutla. Ve o kutlamada başkalarının eşsizliğini ve benzersizliğini görmeye başlayacaksın.

Bir kere geldiğimiz bu dünyada eşsizliğimizi yönetirken olmak istediğiniz size doğru çıkmış olduğumuz bireysel marka yönetimi yolculuğunda muhteşem bir durakta yakıt almak için durduk: Koku! Koku bireysel markanızın bir bileşenidir. Tercih etmenizi veya tercih edilmenizi sağlar. Koku nasıl göründüğünüzün, nasıl davrandığınızın önüne geçer. Mis gibi kokmak! Ne dersiniz mis gibi kokmaya? O kokuyu önce kendinizin içine çekmeye.

Kokuların inandırıcılığı vardır

İnsanın içgüdüsel davranışlarından biri ise sevdiği kişiyi koklamasıdır. Kokuların öyle bir inandırıcılığı vardır ki, sözden, gözle görmekten, duygudan, iradeden daha güçlüdür. Savılıp atılamaz bu inandırıcılık, soluduğumuz havanın ciğerlerimize işleyişi gibi, o da içimize işler. Beş duyumuzdan biri olan koklamanın etrafı tanıma, tehlikeyi sezme ve olaylarla kişileri hatırlamadaki yeri tartışılmaz. Ayrıca insan ırkının devamlılığı açısından büyük bir rol oynamaktadır.  Koku duyusunun kaybına Anosmia adı verilir. Koku alma duyusunun olmaması iştah ve libido kaybı ile koku hatıralarından kaynaklanan depresyona neden olabilir. Anosmia, kimi zaman Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının erken belirtilerinden de olabilir çünkü bu iki hastalığın da nedeni Limbik Sistemle ilgili sistemlerin dejenerasyonudur.

Aslında koku, en savunmasız algımızdır denilebilir. Diğer bütün duyu sistemleri izin isterler! Diğer duyular beynimizdeki hipotalamusa bir sinyal göndermek ve beynin geri kalanına bağlanmak için izin isterler. Ancak koku ile ilgili bilgileri taşıyan sinirler asla izin almazlar. Doğrudan bilinçaltını etkilerler. Durağan bir yaşam tarzı içinde günde yaklaşık 18.000 kere, biraz cevval ve hareketliysek de 23.000 kere nefes alıyoruz. Bu nefes almalarda çok çeşitli koku kaynaklarından moleküller burnumuza giriyor.

 Varoluşun en muhteşem kokusu

Varoluşun en muhteşem parfümü bebek kokusu, taze biçilmiş çim kokusu, insanın ruhunu ele geçiren taze çiçek kokusu, yağmur sonrası toprak kokusu. Koklar koklar ruhunu temizlersin. Geriye pırıl pırıl bir mutluluk bırakır. Fırından çıkmış taze ekmek, taze kek, kurabiye kokusu sarıp sarmalar bizi; iştah artırır; daha da ötesi sevgiyi, şefkati, anneyi, anne anneyi hatırlatmaz bize. Kahve kokusu, hatırlatmaz mı bize sımsıcak bir dostu,  hoş sohbetleri! Vanilya kokusu huzur vermez mi bize? Farklı kokularda ki mumları yaktığınızda alıp götürmez mi bizleri farklı dünyalara?

Sordum: ‘’En sevdiğin koku nedir?’’ dedi: ‘’Tuhaf gelecek ama bebek kokusu…’’ Eğer elinize minik bir yavru almış ve o minik bebeği güzelce koklama şansına eriştiyseniz, bahsettiğimiz karşı konulamaz derecedeki hoş ve tatlı kokuyu biliyorsunuz demektir. Şefkat kokusu diyorum,  öz kokusu diyorum ben bu kokuya. Bilim insanları bunu alışılmadık bir benzetmeyle açıklıyor: ‘’Bebek kokusu, insan beynindeki zevk ve ödül merkezlerini tıpkı çok aç birinin karnını doyurması gibi uyarıyor.’’  Frasnelli de “Farklı kokuların duygu, öğrenme ve hafıza merkezlerini uyarması gibi, bebek kokusu da ödül merkezini uyarıyor” diyor. Bu kokunun sebebi anne karnında bebeğin tüm vücudunu saran, çoğunlukla bebeğin saç kısmında gördüğümüz beyazla sarı arası renkteki “vernix caseosa” isimli tabaka ve siz  düşündünüz mü en sevdiğiniz koku hangisidir? O sevdiğiniz koku sizi nerelere götürüyor?  O kokuyu nasıl anlamlandırıyorsunuz?

Koku sizi mutlu olduğunuz ana taşır

Herhangi bir yerden aldığınız koku sizi bir filme, çocukluğunuza, mutlu olduğunuz bir ana taşır. Beynimiz aldığı bir koku ile bize belli bir zaman ve mekanı tekrar yaşatarak hatıralarımıza geri dönmemizi sağlayabilir, Buna ‘Prout Etkisi’ denir. Fransız yazar Marcel Proust, bir romanında hafıza ile kokuyu ilişkilendiren ilk kişi olduğu için bu ismi almıştır. Koku duyusu sevdiğiniz ya da unuttuğunuz anılarınızı canlandırabilir. Görme duyusun dışında hiçbir duyu organı duygularla bu kadar bağlantılı değildir. Koku tanışma ve değerlendirme evresinde gözün algıladığı tüm özelliklerden daha çok net algı oluşturur.

Vermiş olduğum eğitimlerde sorarım sözsüz iletişim sürecini anlatırken. Sözsüz iletişim araçlarını sayarım ve derim ki  ’’ Biri var ki hepsinden daha etkili; o bu listede yok. Akın doğrudan bilinçaltını etkiler. Onun negatif olduğu yerde diğerlerinin hiç birinin doğru olmasının bir anlamı kalmaz. Nedir? ’’ Bir süre sessizlik kaplar mekanı. Cevap: Koku! Evet karşımızdaki çok güzel konuşuyor; bilgili de; çok da hoş görünüyor. Ve kokusu negatif! Ne görüntüsünü görür; ne söylediğini duyarsınız.  Burun deliklerinizi kapatmak ister; oradan kaçmak istersiniz.  Ve akılda kalan o negatif koku olur. Gülümsemek deriz; öneminden önce ki yazılarında değinmiştim. Ve kokan bir ağız, çürük dişlerle gülümsemenin de ne anlamı olabilir ki?

     Ve parfüm

Onun siluetini görür görmez vuruldunuz. İsmini duyduğunuzda yüzünüz aydınlandı, gözleriniz parladı ve onu kokladığınızda aklınızı başınızdan aldı. Kimden mi bahsediyorum elbette parfümünüzden. Coco Chanel ne güzel söylemiş: ‘’Birisinin yanından uzaklaştığınızda, hatta yaşamından gittiğinizde, ardınızda bırakabileceğiniz en önemli izinizdir parfümünüz.’’

Hem kadın hem erkeğe dair çok şey anlatır parfüm. Varoluşa en güzel armağanlardan biridir. Hisleri anlatmanın en güzel yollarından biridir koku. Müzik gibi, şiir gibi, hatta daha da öte.

Parfüm zamansızdır, modası geçmez, masallarda ki sonsuza dek süren aşktır. Parfümünüz teninizden daha da yakındır size. Karakterinizi yansıtıyorsa, size potansiyelinizi hatırlatıyorsa, özgüveninizi hatırlatıyorsa, yüzünüzü gülümsetiyorsa, sürdüğünüz anda kokuyu kendinize dair hissediyorsanız o doğru kokuyu buldunuz demektir. Tıpkı hayatınızın aşkını bulduğunuz gibi.

Kokunun mevsimi vardır, hayatın olduğu gibi: ilkbahar, yaz, sonbahar, kış. Vanilya, bergamot, yasemin ağacı, amber, misk kış kokularıdır. İnsanın içini ısıtmaya yeter. Kış mevsiminde yaz mevsimine göre daha güçlü koku alırız.

Parfümü nereye sürmeli? 

Tenimde o, kıyafetlerimde o, her yerde o… Kokunuz sizi anlatan enstrümandır. Chanel der ki’’ kokunuzu öpülmek istediğiniz yere sürün.’’ Parfüm sıcaklık ve hareketle yayılır. Vücudunuzda özellikle sıcak ve atar damarların geçtiği bölgelere, kanınızın pompalandığı noktalara sürdüğünüz parfüm siz harekete geçtikçe kokunuzun etrafa sizi daha çok sizi anlatmasını sağlar. Göğüs arası, ense, kulak arkası, şakaklar, boyun, bilek ve dirsek içi, diz kapağı arkası ve kürek kemiği gibi.

Parfümün sadece tene sürüldüğünü düşünüyorsanız yanılırsınız. Parfümünüzü önünüzde ki havaya sıkıp kokunun içinden geçin. Böylece binlerce parfüm molekülü vücudunuzun ve kıyafetinizin her yerine konacaktır. Siz yürüdükçe ve hareket ettikçe koku molekülü de sizinle beraber hareket edecek ve mis gibi kokmanızı sağlayacaktır. Siz insanların yanından yürüyüp geçtikten sonra imzanız olan kokunuz kalacaktır. Çünkü direkt bilinçaltını etkiler. Ve parfümünüzün ucunda kalan son damlasını da işaret parmağınızla burnunuzun altına sürün ve o muhteşem kokuyu önce kendiniz koklayın. Uzun bir süre o kokuyu hissedeceksinizdir.

Evet, öncelikle kendiniz için sürülmeli parfüm. Öncelikle kendi gönlünüzü feth etmelidir. Dışarıya çıkarken değil, sabah kalktığınızda önce o büyüleyici kokuyu kendiniz duymanız için. Sonra siz yürüdükçe havaya yayılan kokuyu hissetmek için insanlar gözlerini kapamalı. Sonra derin bir nefes alırken insanlar yüzlerinde tatlı bir tebessüm oluşmalı. Kokunuz sizin mührünüzdür. O yüzden bırakın başkaları gibi kokmak istemeyi, size özgü olması için çabalayın. Farklı kokuları keşfedin. Karakterinizin tarzınızın kokusuyla buluşmasına izin verin. Benim için parfüm dinginliğin kokusudur.

 

 

 Aşk ya da parfüm

Doğru kokuyu bulmak için önce kendini tanımalı insan, kendine yolculuk yapmak önemli. Karakteriniz, kişiliğiniz, hayat felsefeniz, ten renginiz, yeme alışkanlıklarınız, stilinize kadar pek çok sizin doğru parfümü bulmak sürecinde etkili.

Parfüm notalardan oluşur. Bestedir parfüm. Her bir parfümün 3 aşaması vardır. Tıpkı bir öykünün bir romana giriş, gelişme ve sonucu gibi.  Sabreden sonuca ulaşır.

1.Nota: Parfüm teninizle buluştuğunda ki ilk 15 dakika içinde kokladığınızda ki kokudur. İlk Hoş geldin kokusudur.

2.Nota:1.notanın dağılmasından sonra 20 dk. ve 1 saat içinde aldığınız kokudur. Parfüm artık size daha çok alışmıştır.

3.Nota: Esansına göre değişim göstermekle beraber parfümü sürdükten 2 saat sonra bu notayı duymaya başlarsınız. Genelde 2.nota ile karışan, birbiri içinde kaybolan bu koku parfümün temelidir, karakteridir, özüdür. Bu nota ne kadar kaliteliyse parfüm o kadar kalıcıdır.

  Nasıl parfüm alınır?

 1. Parfümünüz sizi yansıtsın. Kokuyu kendiniz seçin, başkalarının sizi etkilemesine izin vermeyin. Başkaları sürmeyecek o kokuyu.
 2. Üzerinizde başka bir kokunun olmadığına emin olun.
 3. Parfümünüzü kıyafetinize veya teninize sıkın. Tester kâğıdına değil, saat ya da takı takmadığınız kolunuzu tercih edin. Bileğinizin iç tarafına sıkın.
 4. Kokunuz önce sizin özgüveninizi artırmalı. Kullandığınızda kendinizi iyi hissediyorsanız doğru kokudur.
 5. Her seferinde tek bir parfüm deneyin. Kahve koklamayı unutun.
 6. Parfümü sıkar sıkmaz hemen koklamayın, ovalamayın.
 7. Kokuyla kendiniz arasında bir bağlantı kurun ve sık sık değiştirmeyin.
 8. Kokunun üstüne yatın. Acele etmeyin. Hemen almayın. Mağazadan çıkın denediğiniz kokuyla 6-8 saat geçirin. Beğeni ve aşkı birbirine karıştırmayın. Zaman ilerledikçe kokuyla aranızdaki bağ kuvvetleniyorsa; koku sizin gönlünüzü feth etmiş demektir.
 9. Moda parfümlerden uzak durun. Size özeli bulmak için emek sarf edin. Siz gidersiniz kokunuz kalır. Parfüm aşk gibidir, aceleye ve zorlamaya gelmez. Acele etmeyin parfümü bulmak için. Kokular duygularımızı etkiler, duygularımız da koku seçimimizi, tıpkı aşk gibi. Sabırlı olun. 10 dk. ya da bir kâğıda sıkılan parfüm sizi nasıl yansıtabilir ki? Bu durum çölde hayatınızın aşkını bulma olasılığı ile aynı. Belki de olabilir; lakin zar atmak gibidir?
 10. Parfümünüzün kokusu sizin önünüze geçmesin.
 11. Parfümünüz önemli bir aksesuardır. Giydiklerinizle bağdaşmalı. Parmak arası terliklerle yoğun baharatlı bir koku nasıl bağdaşabilir.
 12. Tarzınız spor ise toprak ve limon ağırlıklı, baskın ve güçlü bir kişilik yapınız var ise canlı renkler giymeyi seviyorsanız odunsu kokuları tercih edebilirsiniz.

Ve bir ay sonra ki buluşmamıza kadar doğada ki muhteşem kokuları hissettiğiniz, bu hissedişte varoluşun kutlamasını yaşadığınız anlar diliyorum. Ve parfüm! Coco Chanel der ki: ‘’Parfüm kullanmayan bir kadının geleceği yoktur.’’ Parfüm ruhunuzu yansıtır. Zengin ve keşfedilesi. Hiçbir koku bir başkasında sizde koktuğu gibi kokmayacak bunu hatırlayın. Eşsizliğinizi yansıtan doğru kokuyu bulmanız dileğiyle. Unutulmamalıdır ki koku her şeyden öte Öz’den gelir. Öz’ün temizliğinden. Sonra bedeninizin temizliği ile devam eder. Ve sonra ruhunuzun ve bedeninizin kendine yakıştığı kokuyla sonsuza dek sürecek aşk başlar.

Mis kokulu kalın… Mutlu kalın…

İlkay Mavili Yılmaz

 

You may also like...

1 Response

 1. Düriye İlbağa dedi ki:

  Koku hakkında şu ana kadar okuduğum en güzel yazı..Yazarın çok güzel kokan biri olduğu duygusunu yarattı bende

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir