Kursiyerler Emeklerini sergiledi

Share

Kursiyerler emeklerini sergiledi

Tablolar göz kamaştırdı

Samsun’da 20 kursiyerin yaptığı 90 eser, “Hat ve Tezhip Sergisi”nde görücüye çıktı. Göz kamaştıran tabloların yer aldığı sergi, ziyaretçilerden büyük ilgi gördü

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi’nde “Hat ve Tezhip Sergisi” açıldı.  Kent Müzesi galeri katında açılan yılsonu sergisinde, 20 kursiyerin 90 eseri yer aldı. 10 yıldır sanatsal faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Hatibe Tezhip Sanatları Kursu öğretmenlerinden Mevhibe Sevinç,“Hat ve tezhip ahşaba, cama, deriye, metale, çiniye, yaprağa yazılıyorsa ipeğe de yazılır dedik ve yola çıktık. Sergimizde yer alan 90 eseri ve daha birçoğunu hayata geçirdik” dedi.

BAŞKANLARA TEŞEKKÜR

Sergilerine gösterilen ilginin memnuniyet verici olduğunu söyleyen Mevhibe Sevinç, “Eserlerimizi icra etmemiz için bize büyükşehir belediyesine bağlı sanat merkezini tedarik eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz’a çok teşekkür ederim. Yoğun programları arasında sergimizi ziyaret eden Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ve eşi Fatma Taşçı’ya ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Fatma hanımın bütün kadınlara rol model olduğumuzu söylemesi ve başarılarımızın devamını dilemesi bizleri çok mutlu etti ve bir kez daha yüreklendirdi” şeklinde konuştu.

KURAN’I KERİMİ İPEĞE NAKŞ EDİYORUZ

Hatibe Tezhip Sanatları Kursu hakkında da açıklamalarda bulunan Sevinç, “Hepimizin bildiği gibi Kuran’ı Kerim Mekke’de nazil oldu, Mısır’da en güzel şekliyle okundu, İstanbul’da da yazıldı. Biz de naçizane ilave ederek Samsun’da ipeğe nakşediyoruz. Kursumuzdaki çalışmalarımız iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan birincisi hattatın aharlı kağıda yazıp bizlere verdiği çalışmalara, tezhip uygulaması şeklinde olmaktadır. Bu grubumuza Dilek Erdoğan Fidan hocamız rehberlik ediyor. Diğer grubumuz ise, ipek organze üzerine hat ve tezhip uygulamaları yapıyor. Bu çalışmalarda da kursiyer arkadaşlarımıza ben rehberlik ediyorum” ifadelerini kullandı.

GLENEKSEL SANATIMIZI SÜRDÜRÜRYORUZ

Hat ve tezhip sanatının geleneksel sanatımız olduğunu vurgulayan Mevhibe Sevinç, “Bu işi yapmak için sabırlı ve çok çalışmak lazım. İpek organize ile yaptığımız eserlerimizde akrilik boya kullanıyoruz. Kağıt üzerine yaptıklarımızda ise guvaj boya ve altın yaldız kullanıyoruz. Tablolarımız arasında özellikle hilye-i şerifler büyük beğeni topluyor. Hilye- i şerif, peygamber efendimizin yazı ile tasviri. Hilye-i şerif eserimiz besmele ile başlıyor. Orta kısımda peygamber efendimizin özellikleri yer alıyor. Efendimizi güneşe benzetildiği için, eserin orta kısmı yuvarlak formatta oluyor. Halifelerimiz, güneşin etrafında dört yıldız şekilde yer alıyor. Her eserimiz ayrı bir temayı yansıtıyor. Eserlerimizin bir kısmında 18,22 ve 24 ayar altın kullanıyoruz” dedi.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir