KUTSAL

Share

Amerika’da albüm çıkaran ilk ve tek Türk kadın rockçı olan Kutsal, yeni single’ını yayımladı. Ünlü sanatçı yeni parçasına Los Angeles’ta oldukça iddialı bir de klip çekti. Türkiye’de yakaladığı başarının ardından 2003 yılında ABD’ye açılan ve burada dünyaca ünlü isimlerle çalışan ünlü sanatçı Kutsal yeni single’ını yayımladı. “Çukurun Dibinde” ismini verdiği albümü için Los Angelas’ın endüstriyel bölgeleri ile tren istasyonlarında bir de klip çeken tanınmış rockçı, kalabalıklar ve büyük şehir içindeki yalnızlığı anlattı.

İDDİALI İSİMLERLE ÇALIŞTI

Kutsal, 3 yıl aranın ardından gelen single’da, Türkiye’nin en iyi rock aranjörü ve gitaristlerinden Serdar Oztop ve Grammy Ödüllü Ses Mühendisi Evren Göknar’la birlikte çalıştı. ABD’de albüm çıkaran ilk ve tek Türk kadın rock müzisyeni olan Kutsal ayrıca bir yandan da hem Türkiye hem de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki konserlerine devem ediyor.

 

İTUNES’E GİREN İLK ALBÜM

2001 yılında çıkardığı Susuzluğun Geçti mi? isimli ilk albümü ile dikkatleri üzerine çeken Kutsal, 2003 yılında Los Angeles'a taşındı ve burada Alper Çakır ve Amerikalı aranjör Jimmy Waldo ile birlikte hem İngilizce hem de Türkçe iki albüm yayımladı. Grammy ödüllü bazı isimlerle çalışılan ve 2008’de yayımlanan Çırılçıplak; albümleri, itunesa giren ilk Türk albümleri olarak da tarihe geçti.

 

KLİPLER LOS ANGELES’TAN

Kutsal, 2012’de “Kalbimin Aydınlık Yüzü” isimli 5 şarkıdan oluşan EP’sini yayımladı ve bu EP’den “Dönülmez Bir Yoldayım” ve “Çocuğum Gibi Baktım” parçalarına Amerikalı ve Türk yönetmenler ile Los Angeles’ta klip çekti. 2016’nın başında ise Döndüm Durdum isimli bir single yapan Kutsal’a burada Miley’ın basçının eşlik etmesi oldukça ilgi uyandırdı. Şarkının aranjesini ise şu aralar Hollywood’daki büyük  filmlere müzik yapan Emir Işılay gerçekleştirildi. Ünlü rockçı ayrıca Resimler, “Çalmışsın Uykumu, “Kalbimin Aydınlık Yüzü” parçalarının klipleri için de Amerika’da kamera karşısına geçti.

 

“Çukurun Dibinde” teklisi ile müzikseverlerin karşısına çıkan Kutsal HaberHayat’ın sorularını yanıtladı ve kendisiyle hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

 

HABERHAYAT: Yeni single’ınız “Çukurun Dibinde” hayırlı olsun. Bu single’da de kimlerle çalıştınız?

 

KUTSAL: Teşekkūrler ve herkese merhaba 🙂 Bu single’da, köklerime geri döndūm ben…Biliyorsunuz uzun zamandır sadece Amerika’daki mūzisyenlerle çalışıyordum ama bu şarkıda, ilk albūmūmde birlikte çalıştığım, Tūrkiye’nin en iyi rock aranjörū ve gitatistlerinden Serdar Öztop’la işbirliği yaptık yine. Serdar’ın ayrıca, bu şarkının mūziğinde de katkısı var. Bas ve davulda ise, yine ilk albūmūm “Susuzluğun Geçti mi?”de birlikte çalıştığım Sunay Özgūr ve Cengiz Baysal ile çalıştık. Şarkının vokalleri Los Angeles’da kaydedildi ve mastering’i ise Los Angeles’da yaşayan, Grammy ödūllū Evren Göknar tarafından gerçekleştirildi.

 

HABERHAYAT: Sizin şarkılarınızda ve albūmlerinizde hep gerçeklerden, yaşanmışlıktan çıkan bir hikaye oluyor. Bu şarkının hikayesi nedir acaba?

 

KUTSAL: Evet, bazen bilinçli olarak yaşanmış şeyleri yazıyorum, bazen de bilinçaltım bana bir oyun oynuyor ve kelimeler ağzımdan dökūlmeye başlıyor elimde gitar mırıldanırken. Sonra geriye dönūp dūşūndūğūmde anlıyorum, neden yazdığımı o şarkıyı. “Çukurun Dibinde” böyle çıktı içimden, sinsice…Bazen hani ne kadar haklı olsanız da, ne kadar aklıllı olsanız da, anlattıklarınız karşınızdakini anlayabildiği kadardır ya… Ve bu koca 20 milyonluk metropolitan sehirde, bu kadar insanın, trafiğin, teknolojinin içinde aslında ne kadar da yalnız ve anlaşılamamış olduğunuzu farkedersiniz. Ne yapsanız fayda etmez, böyle hissetmekten kurtulamazsınız. Işte “Çukurun Dibinde” bu duyguları anlatıyor…

HABERHAYAT: Yeni single’ın tanıtım çalışmaları için Tūrkiye’ye gelecek misiniz ?

 

KUTSAL: Evet, Nisan sonundan itibaren bir sūreleğine Tūrkiye’de olacağım. Bu sūre zarfında hem basın, radyo ve TV’ler ile görūşmelerim, hem de Istanbul ve Ankara’da konserlerimiz olacak. En önemlisi de, Tūrkiye’ye geleceğim ve dinleyenlerimle buluşacağım için çok mutlu ve heyecanlıyım 🙂

 

HABERHAYAT: Kaç yıldır yurtdışında yaşıyorsunuz ve orada yaşamak mūzik hayatınızı nasil etkiledi?

KUTSAL: Bana Green Card çıktığı için 2003 yılında Los Angeles’a taşındım. Ilk başlarda, burada nasıl mūzik yapacağım konusunda oldukça endişeliydim aslında. Çūnkū Tūrkiye’de hemen herkes tarafından tanınıyordum ve būyūk isimlerle de çalışmıştım. Herşeye yeniden başlamak başta ūrkūtūcū olsa da, benim korkusuz tavrım ve inatçılığım sayesinde çok önemli insanlarla burada da tanışıp, birlikte mūzik yapma şansına erdim. Bazı ūnlū rock mūzyenleri, producer’ları ve Grammy ödūllū ses mūhendisleri albūmlerimde yer aldı. Eğer yetenekli ve çalışkansanız, buradaki mūzisyenler size değer veriyorlar.

 

HABERHAYAT: Kutsal hanım, bize biraz da Los Angeles’daki özel hayatınızdan bahseder misiniz?

 

KUTSAL: Tabii, on altı yıldır burada yaşıyorum ve dokuz yıldır Amerika’lı bir eşim var. Bir de çılgın bir sarı tekirimiz var, sūrekli evimizin bahçesinde oynamayı seven 🙂 Mūzik, hayatımda en önemli ve en keyif aldığım şeylerin başında geliyor. Genelde ya yeni şarkılar yazıyor oluyorum, ya da yeni şarkıların kayıtları ve onların tanıtım konserleri ile meşgulūm oluyorum. Hayatım bu döngūde geçiyor, çoğunlukla. Bunun dışında ise seyhat etmeyi, spor yapmayı, kitap okumayı ve kafamı boşaltmak icin de Amerikan TV’lerindeki politik ve polisiye dizileri izlemeyi seviyorum. Son zamanlarda, bazı Tūrk dizilerini izleme fırsatım da oldu. Içlerinden en sevdiklerim ise: “Istanbullu Gelin”, “Fi-Çi” ve “Kuzgun”.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir