LAZER EPİLASYON NEDİR? – Fatoş Sivaslı

Share

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanılarak kalıcı ve sağlıklı olarak yok edilmesidir. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını, kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir ve çevre dokuya zarar vermeden seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır. Kıl köküne ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder. Birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama yapılan bölge tüylerin arındırılır.

 

LAZER EPİLASYON VÜCUDA ZARAR VERİR Mİ?

Zarar vermez. Çünkü yapılan işlem sırasında derinize, ter bezlerinize zarar vermeden sadece kıl köklerinizi hedef alır. FDA tarafından, kalıcı epilasyon sağladığı ve güvenilirliği onaylanmıştır. Lazer yüksek enerjili olduğu halde cildin soğumasını sağlayarak cilt yanıkları önler. Böylece etkin ve güvenilir bir uygulama sağlar. Tüm cilt tiplerinde (Tip 1-6) güvenle kullanılır. Yüksek teknoloji sayesinde lazer enerjisini doğrudan cilt altına gönderir.

 

LAZER EPİLASYONUN SEANS ARALIKLARI NE KADAR OLMALI?

Epilasyon bölgesinde seans sıklığı yüz bölgesinde 1-1,5 ay, vücut bölgesinde 1-2 aydır. Tedavi ilerledikçe seans aralıkları uzamaktadır.

 

LAZER EPİLASYONDA NEDEN BİRDEN FAZLA SEANS GEREKİR?

Vücut kılları, anajen, katajen, telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl kökü, bu devrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlara geçmektedir. Lazer epilasyon daha çok anajen dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün olmamaktadır.

 

LAZER EPİLASYONDA TEN RENGİ ÖNEMLİ MİDİR?

Lazer epilasyon yöntemi, beyaz tenli  ve koyu renk tüylü kişilerde etkinliği daha yüksek olan bir yöntemir. Lazer cihazlarında, kişiye uygulama yapılacak bölgeye özel ayarlamalar yapabildiğinden, cilt rengi esmer olan kişilerde, bronz tenlilerde, hatta zencilere bile, dozlar cilde zarar vermeyecek seviyelere indirikerej uygulanmaktadır.

 

LAZER SONRASI YANIK VE LEKE OLUŞUR MU?

İşlem sonrasında hafif pembelik veya kıl köklerinde şişmeler yaşanabilir. Ortalama yarım saat sonra cilt normale döner.

 

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ NE YAPILMASI GEREKİR?

Lazer epilasyondan en az bir ay öncesine kadar kılları kökünden alan ağda, epilator, cımbız, iple alınma işlemleri yapılmamalıdır. Lazer epilasyondan 15 gün öncesine kadar bronzlaşma olmamalı ya da solaryuma girilmemelidir. Tüy dökücü kremler köklere işlemediğinden, lazerden önce kullanılmalarında sakınca yoktur. Jiletleme işlemi, hiçbir zaman kıl köklerini güçlendirmeyecek vey ayva tüylerini kalınlaştırmayacaktır.

 

LAZER EPİLASYON SEANSINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Tedaviden sonra hemen günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. İşlem gören bölgeye makyaj malzemeleri rahatlıkla uygulanabilir. İşlem sonrasında, ilk 24 saat çok sıcak su uygulaması yapılmamalıdır. Lazer epilasyon, cildin açıkta kalmış bölgelerine uygulanmışsa, sonraki seansa kadar güneşli havalarda güneş koruyucu kullanılmalıdır. Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ile 10 gün içerisinde uzama ve dökülmeye başlar veya el ile çekilerek tutulduğunda kolayca çıkar.

 

LAZER EPİLASYONU YAN ETKİSİ VAR MI?

Lazer işlemi, hastanın cilt ve kıl tipine uygun enerji değerleri ile yapıldığında kalıcı yan etkisi olmaz. Uygulama sonrasında, kısa surely olarak hafif bir kızarıklık, kabarıklık, yanma görülebilir; bu da tedaviden sonraki birkaç saat içinde kendiliğinden geçmektedir. Çok hassas ciltlerde kızarıklık 2-3 gün devam edebilir.

 

Fatoş Sivaslı

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir