LEZZET DURAKLARI: ÇOBAN KHALDİNİN 600 YILLIK HATRI

Share

ÇOBAN KHALDİNİN 600 YILLIK HATRI

KELİMELER BİR ÇOK ŞEY ANLATIR. ETİMOLOJİ YANİ KÖKEN BİLİMİ SÖZ KONUSU BİR OLGUNUN DOĞUŞU OLDUĞUNDA BAKILMASI GEREKEN İLK YERDİR. KAHVE’NİN ETİMOLOJİK ÖYKÜSÜNÜ ELE ALDIĞIMIZDA; KELİME OLARAK ARAPÇA “KAHWA” DAN GELDİĞİNİ GÖRÜRÜZ. VATANI HABEŞİSTAN (ETİYOPYA)’DA  KAHVE YETİŞEN BİR BÖLGENİN ESKİ ADI KAFFA’DAN ALINMIŞTIR.

1669 YILINDA OSMANLI’NIN ELÇİSİ GÖREVİYLE PARİS’E GİDEN VE FRANSIZ’LARA KAHVEYİ SEVDİREN SÜLEYMAN AĞA’YA GÖRE KAHVE İNSANA KUVVET VERDİĞİ İÇİN BU ADI ALMIŞTIR.

YEMEN ÇEVRESİNDE KAHVEYE “BUN” ADI VERİLMİŞTİR. KAHVENİN DİĞER BİR ADI MOKA’DIR. BU SÖZCÜK KIZIL DENİZ’İN DOĞUSUNDAKİ MUHA KASABASINDAN GELMEKTEDİR. ANCAK DÜNYANIN HER KÖŞESİNDEKİ AD, KAHVEYE YAKIN BİR SÖZCÜKTÜR. FRANSIZLAR CAFÉ, İNGİLİZLER COFFEE, ALMANLAR KAFFE, MACARLAR KAVE, TÜRKLER KAHVE VE YUNANLILAR KAFES OLARAK İSİMLENDİRMİŞTİR.

HER DİLDE AYRI YAZIM VE OKUNUŞLARA DA SAHİP OLSA GÜNÜMÜZDE KAHVEYE VERİLEN ÖNEM DÜNYANIN HER YERİNDE AYNIDIR.

1 FİNCANDA 600 YILLIK HİKAYE! BUGÜN DÜNYADA, BİR GÜNDE ORTALAMA 1.7 MİLYAR FİNCAN TÜKETİLEN KAHVENİN MUCİDİNİN BİR KEÇİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ? KAHVENİN KEŞFİ YAKLAŞIK 11 ASIR ÖNCESİNE UZANAN BİR EFSANEYE DAYANIR. ETİYOPYA’DA YAŞAYAN ÇOBAN KHALDİ’NİN MERAKLI KEÇİSİ BİR GÜN KAHVE ÇALISINDA BULUNAN MEYVELERİ YER VE HOPLAYIP ZIPLAMAYA BAŞLAR. BUNU GÖREN ÇOBAN KHALDİ VE MERAKLI KEÇİ SAYESİNDE KAHVE HAYATIMIZA GİRER.

BİR KEÇİYLE BAŞLAYAN 600 YILI AŞKIN BU HİKAYE; BUGÜN GÜNE BAŞLARKEN, YORGUNLUK ATARKEN, KEYİFLİ SOHBETLERDE YA DA YALNIZLIĞIMIZI PAYLAŞACAK BİRİNİ ARADIĞIMIZDA BİZİ DAİMA HOŞ KOKUSU İLE KARŞILAYAN VE BİR FİNCANA SIĞABİLECEK KADAR KÜÇÜK AMA KENDİMİZİ KEŞFEDECEK KADAR BÜYÜK BİR “RUH İKİZİ”NE ERİŞMEMİZİ SAĞLIYOR.

            

OLMAYA CİHANDA BİR NEFES KAHVE GİBİ

Kahvenin ağaçta yetiştiğini biliyor muydunuz?

 

 FARKINDA OLDUĞUMUZ FARKININ FARKINDA MISINIZ?

İLK WEBCAMİN KAHVE MAKİNESİNİ İZLEMEK İÇİN İCAT EDİLDİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

WEB KAMERALARI ŞÜPHESİZ DÜNYA ÜZERİNDEKİ İLETİŞİM TEKNOLOJİSİNE ÇAĞ ATLATMIŞ CİHAZLAR. NEREDEYSE BİR ÇAĞ BOYUNCA BİLİM KURGU ÖĞESİ OLARAK GÖRÜLEN GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA TEKNOLOJİSİNİ İLK OLARAK BÜTÜN EVLERE SOKAN WEB KAMERALARININ KEŞFİ 1991 YILINDA CAMBRİDGE ÜNİVERSİTESİNDE YAPILMIŞ. HAYIR, TAHMİN EDECEĞİNİZ ÜZERE BİR GRUP GENÇ BİLİM İNSANI WEB KAMERASI TEKNOLOJİSİ ÜSTÜNDE ÇALIŞMIYOR. HATTA WEB KAMERASI GİBİ BİR ŞEYİ HAYAL DE ETMİYORLAR. TEK İSTEDİKLERİ DERS ARALARINDA SICAK BİRER KAHVE İÇMEK. EVET KAHVE! BU İSTEK ONLARA BAMBAŞKA BİR BULUŞ GERÇEKLEŞTİRİYOR.

 

UZMANLIK

ULUS, “TÜRKİYE’DE TEMPOMUZ ARTTI. ŞU ANDA 60’A YAKIN MARKAYA ÜRÜN VERİYORUZ. BUNLAR ÖNEMLİ ZİNCİRLER. GÜNDE 1.5 TON KAHVE, 1 TON SICAK ÇİKOLATA VE SAHLEP ÜRETİYORUZ. 300 KİLOYA YAKIN DA ÇAY ÜRETİMİZ VAR. BİR YANDAN DA DANIŞMANLIK HİZMETLERİ VERİYORUM. BARİSTA VE GÖRSEL SUNUM EĞİTİMLERİMİZ VAR” BİLGİSİNİ PAYLAŞTI.

 

YAPTIĞIMIZ ŞEY NEYSE Bİ O’YUZ!

SOULMATE COFFEE& BAKERY, KAHVE SEKTÖRÜNDE BAŞARILARLA DOLU 20 YILI AŞKIN İŞLETMECİLİK DENEYİMİNİN ÜRÜNÜ…

BU DENEYİMLE SUNDUĞUMUZ TÜM YİYECEK VE İÇECEKLER GÜNLÜK OLARAK HAZIRLANIR VE TAZE OLARAK SUNULUR. BUNDAN EMİN OLMAK İÇİN KAHVELERİMİZİ HER SABAH TEST EDERİZ.

BU LEZZET YOLCULUĞUNA ÇIKARKEN TEK BİR AMACIMIZ VARDI: KONUKLARIMIZ “EN TAZE” MÜKEMMEL KAHVEYİ, TAZE PİŞİRİLMİŞ EKMEKLER İLE YAPILAN ÇOK ÖZEL SANDVİÇLERİ, HER BİRİ BİRBİRİNDEN LEZZETLİ DEĞİŞİK VE ÖZEL SEÇİMLERİ ADETA KENDİLERİNİ EVLERİNDE HİSSEDECEKLERİ BİR ATMOSFERDE TATSINLAR!

BU HAYALİMİZİ, BUGÜN TÜM LOKASYONLARIMIZDA HER YENİ GÜNE YEPYENİ BİR HEYECANLA BAŞLAYARAK HAYATA GEÇİRİYORUZ. MARKAMIZI TAŞIYAN TÜM ÜRÜNLER BÜYÜK BİR TİTİZLİK VE ÖZENLE SEÇİLİYOR, ÖZEL OLARAK “SOULMATE COFFEE & BAKERY” İÇİN ÜRETİLİYORLAR.

 

TÜRK DAMAK TADINA UYGUN ÜRETTİĞİMİZ HER HARMAN, DÜNYADAKİ 80 KAHVE TADIM UZMANINDAN BİRİ TARAFINDAN SÜREKLİ TEST EDİLİP DENETLENİYOR.

KAHVE HARMANLARIMIZIN YANI SIRA ÇAY, SALEP, SICAK ÇİKOLATA GİBİ TÜM SICAK ÜRÜNLERİ DE YİNE BİZ ÜRETİYORUZ!

SANDVİÇLERİMİZ DE EN AZ KAHVE ÇEŞİTLERİMİZ KADAR ÖZEL. ÇOK YOĞUN OLAN HAMURU, MİDEYİ GEREKSİZ YERE ŞİŞİRMEMESİ VE EKSTRA KALORİ YÜKLEMEMESİ İÇİN NORMAL EKMEK VE SANDVİÇ HAMURLARINDAN FARKLI. HER MAĞAZAMIZDA ÖZEL PROGRAMLANMIŞ ÖZEL FIRINLARDA GÜNLÜK PİŞİRİLİYOR. UNLU MAMÜLLERİNİ, GÜNLÜK OLARAK MAĞAZALARINDA KENDİ FIRININDA PİŞİREN TEK KAHVE ZİNCİRİ OLMANIN DA HAKLI GURURUNU YAŞIYORUZ.

SOULMATE COFFE OLARAK, DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ENFES KAHVE ÇEKİRDEKLERİNİ TOPLUYOR VE BU ÖZENLE SEÇTİĞİMİZ ÇEKİRDEKLERİ İZMİR’DE KURMUŞ OLDUĞUMUZ FABRİKAMIZDA KAVURUYORUZ. BU BÜYÜK YATIRIMIN HEDEFİ, KAHVEYİ “GERÇEK” TAZELİĞİNDE SUNMAK OLDUĞU KADAR DİĞER YANDAN DA YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLEYEREK İŞ GÜCÜ YARATMAK.

MAĞAZA KONSEPTLERİMİZDE BİZİM İÇİN EN ÖNEMLİ UNSUR; SUNULAN ÜRÜNLERİN TAZELİĞİ VE YÜKSEK KALİTEDE OLMASI. BU NEDENLE MAĞAZALARIMIZDA SUNULAN TÜM İÇECEK GRUBU DIŞI ÜRÜNLER PROFESYONEL VE YETKİLİ UNLU MAMULLER VE PASTACILIK FİRMALARI TARAFINDAN DESTEKLENİYOR

RUH İKİZİM

KAHVE HAKKINDA KONUŞMAK MI YOKSA EN İYİSİNİ SUNMAK MI?

YAPTIĞIMIZ ŞEY NEYSE BİZ O’YUZ! 

Çekilmiş kahvenin 1910 yılında George Washington adında biri tarafından bulunduğunu biliyor muydunuz?

Dünyada petrolden sonra en çok ticareti yapılan ürünün kahve olduğunu biliyor muydunuz?

Ünlü besteci Beethoven’ın tüm kahvelerini tam 60 adet kahve çekirdeği kullanarak yaptığını biliyor muydunuz?

09:30 ile 11:30 saatleri arasında kahvenin daha etkili olduğunu biliyor muydunuz?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir