LEZZET DURAKLARI: RUM MEYHANESİ

Share

Rum meyhanesi konsepti ile Samsun’un Atakum ilçesinde hizmet vermeye başladığı günden itibaren zengin menüsü, kaliteli müzik anlayışı ve müşterilerine sunduğu nezih ortam sayesinde ilgi odağı olmayı başaran Rum Meyhanesi HaberHayat’ın Lezzet Durakları’a konuk oldu.

Samsun’da hatta Karadeniz’de olmayan Rum Meyhanesi konseptini Samsun’a kazandırarak bir ilke imza atan Rum Meyhanesi işletme sahibi Murat Çepni’’ Samsun halkının ailesi ile birlikte, nezih bir ortamda hem yemek yiyebileceği hem de müzik dinleyebileceği farklı bir konsept olarak hayal ettiğimiz projemiz Rum Meyhanesi olarak hayata geçtiği günden itibaren hak ettiği gibi yoğun ilgi görüyor. ‘’ dedi.

RUM MEYHANESİ OLMANIN GEREKLERİNİ YERİNE GETİRİYORUZ

Samsun halkı kaliteden ve kaliteli üründen gerçekten anlıyor diye konuşan Rum Meyhanesi işletme sahibi Murat Çepni’’ Özellikle bizim müşteri kitlemiz damak tadına önem veren hatta kalamarda kullandığımız sosun bile ne olduğunu bilen ürünlerimizde kullandığımız yoğurdu bile değişsek bunu anlayabilen elit bir kesim. Böyle kaliteli bir müşteri kitlesini burada memnun edebilmekte ciddi bir kalite ve emek istiyor. Bizde Rum Meyhanesi olarak bugüne kadar bu konuda başarılı olarak adımızdan söz ettirmeyi başarabilmenin gururunu yaşıyoruz. Her konuda bir ilke imza atabilmek ve Samsun’da olmayanı yapabilmek için Rum Meyhanesi konsepti ile çıktığımız bu yolda her zaman en iyisini başarabilmek için çalışıyoruz. Hiçbir masraftan kaçınmayarak Ege yöresinde çalışmış ve Rum mezelerine hakim olan alanında uzman mutfak personelimiz Rum Meyhanesi için Cunda’dan geldi. Çıkardığımız 30 çeşit Rum mezesi, her zaman taze ve lezzetli balıklarımız ve her hafta Bodrum’dan gelerek sahne alan başarılı sanatçılarımız ile düzenlediğimiz Grek müzik sahneleriyle Rum Meyhanesi olmanın gereklerini yerine getiriyoruz. ’’ Diye konuştu.

YENİLİKLERİMİZ DEVAM EDECEK

Farklı meze çeşitlerimiz ve geniş menümüz ile yaptığımız yeniliklere bir yenisini daha ekleyerek müşterilerimiz için Karadeniz ve Rum ürünlerinden oluşan ortak bir kahvaltı hazırladık. Hiçbir yerde olmayan Rum kahvaltısı ve Karadeniz’in yöresel ürünlerinden oluşan kahvaltımızda Grek müzik gibi bölgede bir ilk olacak. Ayrıca müzik anlamında da zaman zaman yeniliklere imza atmaya hazırlanıyoruz. Müşterilerimizin bu yeniliklerimizi de çok seveceğinden eminiz. Çünkü işimizi yaparken asla kaliteden ödün vermiyoruz. Karadeniz insanına hiç bilmediği Rum mezelerini sevdirdik ve alıştırdık. Artık özellikle bunun için bizi tercih ediyorlar. Yenilik yapmakla kalmıyor, yeniliklerimizi kaliteli bir şekilde yaparak müşterilerimize sevdirmeyi başarıyoruz. Bunun verdiği özgüven ile de yeniliklerimize her geçen gün bir yenisini daha ekliyoruz. Değişmeyen tek şey iki yıldır bizimle birlikte olan uzman kadromuz ve kaliteli hizmet anlayışımız.

Rum Meyhanesi Mutfak Şefi Namık Geçimbaş

13 yaşımdan itibaren bu işin içerisindeyim.  Samsunlu olmama rağmen bütün meslek hayatım Ege’de geçti. Bunun verdiği avantajı kullanarak Rum Meyhanesi’nde Karadeniz ve Ege mutfaklarından oluşan yeni bir menü oluşturduk.

BALIK PİKATA

Balık Pikata, kılçıksız olarak servis ettiğimiz közlenmiş domates, biber, soğan ve soya sosuyla hazırladığımız sebze yatağı üzerinde sunulan özel bir  uzak doğu çeşidimizdir. Ege yöresinde de oldukça sık kullanılan bu lezzet Rum Meyhanesi farkı ile artık Samsun’da ve müşterilerini bekliyor.

SOYA SOSLU SOMON

Soya Soslu somonumuzda uzak doğu kökenli bir yemek olup aynı şekilde Ege yöresinde sıkça kullanmaktadır. Yine kılçıksız olarak hazırladığımız balığımızı güveç içerisinde sarımsak biber, domates ve soya sosuyla harmanlayarak pişiriyoruz. Balığın tadını sonuna kadar hissedeceğiniz tam bir güveç yemeği olarak tadacağınız harika bir lezzet.

TERBİYELİ LEVREK

Levreğimizi direk ızgaraya atarak pişirmiyoruz. Özenle kılçıklarından ayırdığımız balığımızı önce zeytinyağı ile güzelce soslayıp, terbiyesini yapıyor ve hafifçe unladıktan sonra baharatlarını da ekleyip ızgaraya atıyoruz.

7 OTLU

Yazı pancarı başta olmak üzere bu mevsimde yetişen 7 çeşit ot ile hazırladığımız ve bize özel bir ürünümüz olan 7 otluyu önce otları haşlayıp daha sonra iyice sıktıktan sonra kavuruyoruz. Müşteri isteğine göre yoğurtlu ya da sıcak olarak servis edilmektedir.  Kendisi tam bir vitamin deposudur.

 

 

HAMSİ GÖZÜ

Çekirdeksiz yeşil zeytini özel olarak sosladığımız hamsi ile sararak müşterilerimize servis ediyoruz.

 

FAVA

 

 

 

 

 

 

Ege yöresinde her evde olan ve sıkça kullanılan favayı da Karadeniz’e taşıdık. Fasulye gibi önceden ıslattığımız favayı  havuç, soğan, sarımsak ve baharatlarla pişirdikten sonra akar kıvamına getirip donduruyoruz. Daha sonra soğan, dereotu ve zeytinyağı ile servis ediyoruz.

 

RUM TATLISI

Rum tatlımızın en büyük özelliği hamuru iki gün bekletildikten sonra ballı şerbet ile şerbetlenmesidir.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir