LİV HOSPİTAL’DEN ANNELERE EK GIDAYA GEÇİŞ WORKSHOP’U!

Share

Mutlu ve sağlıklı bebekler için anneleri bilinçlendirmek amacıyla çeşitli eğitimler düzenleyen Liv Hospital Samsun Çocuk Sağlığı Kliniği’nden Uzm. Dr. Harika Sönmez Ek Gıda’ya Geçiş Workshop’u düzenledi.

Bebeğin ilk besini olan anne sütü, doğumdan 6. ayın sonuna kadar olan dönemde, bebeğin tüm besin gereksinimlerine tek başına cevap veriyor. Mükemmel içeriğe sahip doğal bir besin olan anne sütü, bebeklerin sağlıklı gelişmeleri için son derece önemli. Fakat 6. ayın sonuna gelindiğinde anne sütü tek başına yeterli olmuyor. Bebeklerin gelişiminde ek besinler çok önemli bir yer tutuyor.

Annelerin en heyecan duyduğu süreçlerden biri

Uzm. Dr. Harika Sönmez düzenlendiği workshopla bebeklerin hayatında önemli bir dönüm noktası olan ek gıdaya geçişte nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda aileleri bilgilendirdi. Sönmez, “Bebeklerin ek gıdaya başlaması için en uygun zaman 6’ncı ay. Ek gıdaya geçiş annelerin en heyecan duyduğu ve soru işaretlerinin çok olduğu süreçlerden birisi. Bu süreci daha kolay geçirebilmek adına ve annelerimizin sorularına cevap alması açısından GastroArt ekibi ile yılın belli dönemlerinde “Ek Gıdaya Geçiş Workshop’u” yapıyor ve annelerimizi ücretsiz olarak konuk ediyoruz,” dedi.

Uzm. Dr. Harika Sönmez Ek Gıdaya Geçiş Workshop’unun mutlu ve sağlıklı bebekler için anneleri bilinçlendirmek amacıyla çeşitli yılın belli dönemlerinde gerçekleştirilmeye devam edeceği bilgisini verdi.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir