MEHMET ÖNCÜ ‘’İKİ YÜZ’’

Share

2017 yılında yayınladığı ‘Yine de Sen Bilirsin’ adlı single şarkısıyla beğeni kazanan Mehmet Öncü, ‘İki Yüz’ adını verdiği ikinci single şarkısını müzik severlerle buluşturdu.

Sözü ve müziği Onur Toprak’a, aranjesi Mert Ustaoğlu’na ait olan şarkının mix çalışması Utku Ünsal’a, mastering çalışması ise Emre Kıral’a ait. Almanya ve Avusturya sınırlarına yakın olan Bodensee adlı bölgede çekilen klibin yönetmenliğini Yıldırım Yıldız üstlendi. Mehmet Öncü’nün ‘İki Yüz’ adlı single çalışması ‘Case Music’ etiketi ile tüm dijital platformlarda, klibi ise sosyal platformlarda yerini aldı.

Samsun ziyareti sırasında Haber Radyo’yu ziyaret eden ve Cumhur Kocaoğlu’nun konuğu olan Mehmet Öncü program sonrasında ise HaberHayat’ın sorularını yanıtladı.

HABERHAYAT: Almanya’da oldukça popülersiniz. Türkiye’de yaşayan ve sizi yeterince tanımayan okuyucularımız için kendinizden bahsedebilir misiniz?

MEHMET ÖNCÜ: Ben Mehmet Öncü. Genelde Almanya’da ve Avrupa’nın birçok yerinde sahne alıyorum. Türkiye’de ise daha çok yaz tatillerinde ve fırsat buldukça festivallerde sahne alıyorum.

HABERHAYAT: Almanya’da yaşıyorsunuz ve müziğe de orada başladınız. Almanya ve müziğe başlama hikayeniz nasıl gelişti?

MEHMET ÖNCÜ: Türkiye’de doğdum ve çok küçük yaşlardayken ailemle birlikte Almanya’ya yerleştik. Beni ilk keşfeden bir Alman kızıydı diyebilirim. Biz köyden gelmeden önce daha çok Neşet Ertaş dinlerdik. Ben Almanya’dayken ise küçük Emrah çok popüler olmuştu ve onun şarkılarını okumaya çalışırdım. Ben küçük Emrah şarkıları okurken orada tanıdığım bir Alman kız bana hep sesin çok güzel derdi. Buda beni mutlu eder ve hep daha fazla şarkı söylememe sebep olurdu.

HABERHAYAT: Profesyonel anlamda müziğe geçişiniz nasıl oldu?

MEHMET ÖNCÜ: Onunda enteresan bir hikayesi var aslında. Almanya’da benim kendimce şarkı söylediğimi bilen birkaç abim bana sürekli kendini hazırla Stuttgart’ın en gözde mekanlarından birinde sahne alacaksın diyorlardı. Ben ilk başlarda çok ciddiye almasam da bir gün sahne yapmam için beni davet ettiler. Bende çok sevinerek gittim. O zamanlar kablosuz mikrofon yoktu tabi henüz o yüzden mikrofonun kablolu olması gerekiyordu. Fakat sahne çıkıp mikrofonu elime aldığımda mikrofonun kablosunun takılmadığını fark ettim. Henüz 15 yaşlarındaydım ve heyecanlandım ne yapacağımız şaşırdım elimde sesi olmayan bir mikrofonla şarkı söylemeye çalıştım. Sonra bana eline darbukayı al çalar gibi yap ama çalma dediler. Bende öyle yaptım o arada mikrofonun kablosu takıldı ve şarkımın geri kalanını okudum. Yani ilk sahne deneyimim bu şekilde bir şanssızlıkla başladı.

HABERHAYAT: Sonrasında nasıl devam ettiniz?

MEHMET ÖNCÜ: O zamanlar özellikle Almanya’da sahne almak oldukça zordu. Sosyal medya bu kadar gelişmiş değildi. Adınızı şimdiki kadar kolay duyuramıyordunuz. Şimdi elinize bir gitar alıp bir parça söyleyerek bile eğer beğenilirse bir anda sosyal medyada yayılarak adınızı duyurabiliyorsunuz. Bizim için öyle olmadı. Birçok farklı mekanda uzun yıllar sahne yaptım her sahneye çıktığımda kendimi daha fazla geliştirerek bu günlere geldim ve Almanya gibi zor bir yerde kendime yer edinmeyi başardım.

HABERHAYAT: 2017 yılında yayınladığınız ‘Yine de Sen Bilirsin’ adlı single çalışmanızdan sonra şimdi de ‘’İki yüz’’ isimli bir single ile hayranlarının karşısına çıktın. Bizlere biraz bu süreçten bahsedebilir misin?

MEHMET ÖNCÜ: Yine de sen bilirsin şarkısı biraz daha arabesk bir parçaydı. İki yüz içinde ise daha çok slow bir çalışma oldu diyebiliriz. Aslında aklımda tarz olarak beğendiğim iki adet parça vardı. Biri İdo’nun sen parçasıydı. Bu şarkının pop gidişatını çek beğenmiştim. Birde Güven Yüreği’nin kabuk şarkısının söz anlamında bir arabesk tarafı vardı. Ben ikisinin karışımı bir şey olsun istedim ve İki Yüz bu şekilde ortaya çıktı.

HABERHAYAT: Klibiniz yayınlandı, izledik ve oldukça beğendik. Klibi nerede çektiniz?

MEHMET ÖNCÜ: Almanya, Avusturya sınırı arasında bir yerde çektik. Klibimiz Yıldırım Yıldız tarafından çekildi. Klibi kardeşimin doğum gününe yetiştirebilmemiz için sadece 4 gün zamanımız vardı. Yoğun bir çalışma sonucunda klibimizi 4 gün gibi kısa bir sürede yetiştirdik.

HABERHAYAT: Aslında ‘’İki Yüz’’ henüz çok yeni ama yeni proje var mı?

MEHMET ÖNCÜ: Fazla bilgi vermeyeyim ama bir potpori projemiz var. Havalar biraz soğuduğunda da sıcak bir parçayla yeni projelerimiz ortaya çıkacak.

HABERHAYAT: Samsun’a geliş sebebiniz nedir?

MEHMET ÖNCÜ: Özel bir gece için Enes Topsakal kardeşimin davetlisi olarak geldim. Buradan çıkınca da akşam sahne öncesine kadar Samsun’u gezmek istiyorum.

HABERHAYAT: Son olarak okuyucularımız için söylemek istediğiniz bir şey var mı?

MEHMET ÖNCÜ: Bütün okuyuculara çok teşekkür ediyorum. Fazlasıyla emek verdiğimiz ’’İki Yüz’’ ve sonrasında yapacağımız şarkılara destek olmalarını bizi takip etmelerini rica ediyorum. Samsun’da bir konserde görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir