MENAJERLİKTEN YAZARLIĞA: YUSUF ÖZTÜRK

Share

Yeni nesil sanatçıların vazgeçilmez menajeri Yusuf Öztürk yaptığı birbirinden farklı ve başarılı işlere bir yenisini daha eleyerek ‘’Şizofrenik Haller’’ isimli kitabıyla görücüye çıktı. HABERHAYAT aile olarak kendisiyle bir araya geldik ve yeni kitabı hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

 

HABERHAYAT: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Yusuf Öztürk kimdir?

YUSUF ÖZTÜRK:  Terzinin kendi söküğünü dikememesi gibi bir şey benim için kendimi anlatmam. Ankara’da doğdum ve Ankara’lıyım. İlk, orta ve lise’yi Ankara’da bitirdim. Sonra 19 yıllık bir Hollanda maceram var. Bunun 14 yılını yazılı ve görsel medya da çalışarak geçirdim. Asıl işim gazetecilikti. Ama bu işe ek olarak, organizasyonlar, kısa filmler ve bilimum herkesin çalıştığı işleri de yaptım. Hollanda’ya İlk gittiğim yıllar garsonluk, fabrika işçiliği gibi vs. 2015 yılında Türkiye’ye dönüş yaptım. Sanatçı danışmanlığı ve menajerliği yaptım. 2018 Eylül ayı itibaren de şirket kurup müzik yapımcılığı, sanatçı menajerlikleri ve film yapım şirketi kurduk ortağım Uğur Özdemir’le beraber.  Halen de bu işi yapmaktayız.

HABERHAYAT: Son cümlelerinizden başlayarak devam edelim. Kimlerin menajerliğini yapıyorsunuz?

YUSUF ÖZTÜRK: Bende şunu belirterek başlayayım. Başarıya inanan ve yeni nesil genç arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Burak King, Can Yüce, Mustafa İpekçioğlu, Heijan, Yalçın Topyanak, Fatih Toker, Baran Ateş ve şu an için anlaşmalarını gizli tuttuğumuz 3 isim daha var.

 

HABERHAYAT:  O zaman kitaba gelelim. Peki, nereden çıktı ‘’Şizofrenik Haller’’ ?

YUSUF ÖZTÜRK:  Aslında geçen gün bende bunun muhasebesini yaptım kendimle. Eski notlarıma ulaştım bir sosyal medya sayfamdan. Baktım ki bu ismi ben 2009 yılında kullanmaya başlamışım. Ve bir gün bu isimle bir kitap çıkartacağım diye de 2014 yılında belirtmişim. 12 yaşımdan itibaren her bulduğum yere notlar alan, yazılar yazan, şiirler yazan bir adamım. Geçtiğimiz yaz farklı bir kitap yazmaya başladım. Daha sonra İzmir’de bir dostum var onunla Karşıyaka’da oturduk. Projemi anlattım. Gel beraber bir kitap yazalım dedim. Onunda o ara bir kitabı çıkacaktı. Hem fikir olduk. Aradan bir kaç hafta geçtiğinde onun kitabı çıktı. Listeleri alt üst etti ve haftalarca çok satanların en üstünde kaldı. O süreç hem onun yoğunluğu hem de bizim konserlerimizin yoğunluğuyla geçti. Ve birbirimizi unuttuk diyebilirim. Yine o yoğunluk içerisinde bir yolculuğumda telefonuma şu notu aldım. “ Amcamlarda kaldığımız gece duvar da ki gölge ” yazdım. Ben her gün küçük notlar alırım. Aradan bir kaç hafta geçti. Bir otobüs yolculuğunda notlarıma bakarken bu yazdığımı gördüm ve onu hatırlayarak bir kitaba başladım. Bu süreç 2 ay kadar sürdü. Tüm yolculuklarımda ve gece otel odalarında telefonla yazdım bu kitabı. Sonra derleme toplama için Antalya- Kaş’a gidip, 3 günde kurgusunu yaptım. Daha sonra da kitabın editörlüğünü yapan ağabeyim Kemal Kırar’ı arayıp toparladık. Sonrası malum yine yoğunlukla bekledi kitap. 4 ay kadar yurtdışında kaldım. Geldiğimde 3 yayın eviyle görüştüm. Bunlardan Hayy Kitap’la masada oturup anlaştık. Anlaşma bitecekken Rauf abi bana son olarak Genel Yayın Yönetmenimizin de fikrini almamız gerekiyor dedi. Bende telefonumu çıkarıp, o beraber kitap yazacağımız ve geçen sene satışlarıyla rekorlar kıran kişiyi yani Caner Yaman’ı arayıp: “Hocam sende tamam dersen kitabım sizin yayın evinden çıkacak” dedim. Gülüştük.. Güzel bir hikayesi var, Şizofrenik hallerin.. Bir de özel.. Kitabımın editörüyle 3 Mayıs’ta toplantı yaptık. Yeni kitabın yazılması için tatil planı yaptık.. Ama kendisi 6 Mayıs günü vefat etti. Kelimelerle anlatacak haddim yoktur, kendisini.. Ruhun Şad olsun KEMAL KIRAR..

 

HABERHAYAT: Başınız sağ olsun. Güzel bir hikaye, kötü sonlanmış. Peki içeriği nedir kitabın?

YUSUF ÖZTÜRK: Çocukluğumdan beri okuyup, yazmayı ve araştırmayı severim. Konu hoşuma giderse sohbetleri de iyi dinlerim. Bir nevi hayat hırsızıyımdır. İnsanların hayatlarından çalarım.. Bu yazmaya başladıktan sonra ki 30 yıllık birikim aslında. Bir seri katil ürettim. Bu seri katil aynı zamanda çok zekiydi. Ama bundan ziyade yazış şeklim hızlı, akıcı ve döneme uygun oldu. Maalesef ülke insanımız okumayı sevmiyor. Bunu da düşünerek, kısa, kolay kelimeler ve merak uyandıran bir yazımla kurguladım.. Ve okunmasını artırmak için profesyonel de bir klip çektik..

 

HABERHAYAT: Peki, devamı gelecek mi?

YUSUF ÖZTÜRK: Bu 3 seri bir kitap. Üçleme.. Devamını yazıyorum hala telefonumla. İkincisi bende bitti. Kurgulama yapacağım sadece. Ama Şizofrenik Haller haricinde bitirdiğim 7 kitap daha var. İleride birikimlerimle devam edebilirim. Gerçi daha dizi ve sinema filmlerimiz de var ama.. Kemal Kırar geldikçe aklıma… Hayat çok kısa.. En kötü evlatlarıma bir miras kalır, onlarda..

O zaman Şizofrenik Haller’le başlayan yolculuğunuzda başarılar diliyoruz..

Yusuf Öztürk daha önce Şiir Antolojisi 1 ve 2 olmak üzere iki farklı kitapta şiirleri yayımlandı. Klip, belgesel ve kısa film yönetmenliği yaptı. En büyük ideali ise kendi yazıp yönettiği bir sinema filmi yapmak. Senaryo hazırmış. Zamanını bekliyor…

Keyifli sohbet için kendisine teşekkür ediyoruz..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir