MENDERES SAMANCILAR

Share

Ünlü oyuncu Menderes Samancılar, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Mimarlar Odası ve Samsun Sinema Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu sinema gösterimi kapsamında Samsun’a geldi. Kendisine Adana Film Festivali’nde Tarık Akan en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandıran Babamın Kanatları film gösterimine katılan Samancılar gösterim sonrasında ise HABERHAYAT ekibinin sorularını yanıtladı.

RÖPORTAJ: YAŞAR TUNCEL

HABERHAYAT: Menderes bey öncelikle hoşgeldiniz. Sizinle tanışmaktan onur duyduk. Samsun’a ilk gelişiniz mi?

MENDERES SAMANCILAR: Teşekkür ederim. Samsun’a birçok kez geldim. Fakat o kadar yoğun programlar yapıyorlar ki bir türlü doya doya gezemedim. İlk fırsatta özellikle gezmek ve vakit geçirmek için Samsun’a gelmek istiyorum. Bunun dışında Samsun Türk sinemasına oldukça önemli isimler kazandırmış bir şehir olarak her zaman dikkatimi çekmiştir. Özellikle bir Süreyya Duru hayranı olarak bunu belirtmek isterim.

HABERHAYAT: Okul hayatınız oldukça kısa sürmesine rağmen kitap okumayı ve öğrenmeyi hiç bırakmamışsınız bunu neden olan şey neydi?

MENDERES SAMANCILAR: Kesinlikle iyi bir öğretmenim vardı. Kendisine okulu bırakacağımı söylediğimde ve beni ikna edemeyeceğini anladığında bana bir liste verdi. Bana söz ver gidip bu kitapları alıp okuyacaksın dedi. Kitapları alıp okumaya başladığımda beni öylesine içine çektiler ki çalıştığım fabrikanın öğle aralarında sesli bir şekilde kitap okumaya başladım. Hatta bir süre sonra dinleyici kitlem oluşmaya başladı. Düşünün bir fabrikanın öğle arasında birisi yüksek sesle Suç Ve Ceza okuyor ve etrafında elli kişi onu dinliyor. Tabi bu durumdan rahatsız olan yönetim bir süre sonra fabrika da kitap okumamı yasaklamıştı. Ama kitap okumaktan hiç vazgeçmedim. Beni ben yapan şeylerden biride kitaplardır.

HABERHAYAT: Oldukça geniş bir hayran kitlesine sahipsiniz. Sizi takip eden gençlere ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

MENDERES SAMANCILAR: Her gün bir ATATÜRK yetişmiyor. İşte bu yüzden her gün ATATÜRK gibi düşünmeliyiz. Özgür bir düşünce yapısıyla farkındalık yaratmalıyız. Sanata ve bilime yönelmeliyiz. Okumaktan ve öğrenmekten asla vazgeçmeyen bir nesil üretebilirsek her şey daha güzel olacaktır.

HABERHAYAT: Günümüz Türk sinemasını hakkında neler düşünüyorsunuz?

MENDERES SAMANCILAR: Sinema da özellikle Babamın kanatları gibi toplumsal gerçeklik ve farkındalık üzerine daha fazla film üretmemiz gerektiğini düşünüyorum. Fakat ülke insanımız kendi gerçeklerinden kaçmaya o kadar alışmış ki maalesef bu tarz filmler yeterince ilgi görmüyor. Bu film Adana Film festivalinde 18 ödülün 7 sini kazandı. Fakat sinema da tutunamadı çok kısa bir süre perdede kalabildi. Ne demek istediğimi buradan anlayın.

HABERHAYAT: Bu ödüllerden biri de size geldi. En iyi erkek oyuncu ödülünü kazandınız. Beklediğiniz bir şey miydi ve neler hissettiniz?

MENDERES SAMANCILAR: Ben rol yapmayı pek beceremem. Bu yüzden empati kurarım ve rolünü yapmam gereken kişi olmaya çalışırım. Babamın Kanatları filminin çekimlerine başlamadan önce birçok inşaatı gezdim. İşçilerle konuştum, onlarla yemek yedim ve vakit geçirdim. Bir inşaat işçisi nasıl olunur, öğrenmeye ve kendimi öyle hissetmeye çalıştım. Kendimi onların yerine koyduğumda ise rol yapmama gerek kalmadı. Ayrıca bu mesleğe tam kırk beş yılımı verdim. Artık bu meslekte başarısız olmaya hakkım yok. Nasıl bir mühendis işini iyi yapmak düzgün bir yapı ortaya koymak zorundaysa bende artık öyleyim.

HABERHAYAT:  Türk sinemasının sorunları sadece izleyici kaynaklı mı?

MENDERES SAMANCILAR: Sadece seyirci kaynaklı diyemem ama zaten bütçe sıkıntısı varken bir de yapılan doğru filmlere, iyi filmlere ilgi gösterilmeyince yenilerinin çıkma şansı daha da azalıyor. Mesela Babamın Kanatları çok düşük bir bütçeyle çekilecek olmasına rağmen çekilmeden önce bütçe sıkıntısından dolayı iki kez ertelendi. Yine çekilirken de bütçe anlamında oldukça zorlandık. İnşaat, bütçe, soğuk hava şartları hepsi bizi etkiledi. Emin olun hem halkımız bilinçlenir hem de sinemamız bu sorunları aşarsa kendisini de aşar.

HABERHAYAT: Sorularımızı içtenlikle cevapladığınız için teşekkür ederiz. Okurlarımız için söylemek istediğiniz bir şey var mı?

MENDERES SAMANCILAR: Samsun her zaman sanat için hem insan hem de materyal yetiştirmeyi başardı. Bundan sonra da böyle olacağını umuyorum. Bu tarz organizasyonlar olduğu sürece her zaman gelmeye hazırım. Bu özel programı hazırlayan herkese ve ilginizden dolayı size de teşekkür ederim.

Menderes Samancılar, 1 Mayıs 1954 tarihinde Adana’da 8 çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak doğmuştur. Orta birinci sınıfta okuldan ayrıldı. Bir mensucat fabrikasında işçi olarak çalışmaya başladı. Fabrikada çalışıyorken de kütüphaneden, Anton Çehov’un, Rıfat Ilgaz’ın, Yaşar Kemal’in kitaplarını alıp okuyordu.

1974 yılında bir gazetenin açtığı fotoroman kralı yarışmasında birinci olunca 2 yılda yirminin üzerinde fotoromanda başrol oynadı. 1975 yılında, yönetmenliğini Yılmaz Duru’nun yaptığı İnce Memed Vuruldu filmiyle sinemaya adım attı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir