MESLEKİ YETERLİLİK BELGENİZİ ALDINIZ MI?

ATA BELGELENDİRME

TÜRKAK ve MYK onayıyla inşaat sektöründe yer alan 12 meslekte (iş kolunda) düzenlediği sınavlar ile çalışanlara mesleki yeterlilik belgesi vermektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çıkardığı tebliğ ile tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda kategorize edilen meslek kollarında Mesleki Yeterlilik Belgesinin zorunlu hale getirilmesinin ardından kurulan Ata Belgelendirme, inşaat sektöründe yer alan 12 meslek grubunda çalışanlara düzenlediği sınavlar ile Mesleki Yeterlilik Belgesi veriyor.

Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş kurumlar arasında Karadeniz’deki ilk yetkilendirilen Belgelendirme kuruluşu olan Ata Belgelendirme, Ahşap Kalıpçı, Alçı Levha Uygulayıcısı, Alçı Sıva Uygulayıcısı, Betonarme Demircisi, Betoncu, Duvarcı, İnşaat Boyacısı, Isı Yalıtımcısı, İskele Kurulum Elemanı, PVC Doğrama Montajcısı, Seramik Karo Kaplamacısı ve Sıvacı iş kollarında Ulusal Meslek Standartları (UMS) ve Ulusal Yeterliliklere (UY) uygun sınav ve belgelendirme yapmaktadır.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE 12 MESLEK GRUBUNDA YETERLİLİK BELGESİ

Samsun’un Tekkeköy ilçesi Kirazlık mevkiisinde bulunan merkezlerinde yazılı ve uygulamalı yeterlilik sınavları düzenlediklerini belirten Ata Belgelendirme işletme sahibi Zehra Özkan, Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında “Mesleğinde yetkin ve yetkin olmayan personeli en kolay ayırma yöntemi Mesleki Yeterlilik Belgesinin olup olmadığını sorgulamaktır. Belgesi olan kişi kamera karşısında o işi yapabileceğini yeterliliğini kanıtlamıştır. Bu belge tüm dünyada geçerlidir. Belgesiz personelin çalıştıkları iş kollarında yetersiz kaldıkları durumda bazı sorunlar oluşabiliyordu. Devlet, bunların önüne geçebilmek için tehlike iş tanımı bulunan sektörlerde mesleki sınıflandırılmalar yaparak her meslek grubunu çalışanının kendi meslek grubunda yeterliliğini belgelendirmesini zorunlu hale getirdi.

Belgesiz çalışanınız olduğunda hem firmaya hem de çalışana ceza uygulanmaktadır. Ayrıca Devlet belge isteyen kişilere teşvik uygulamaktadır. Biz de, Ata Belgelendirme olarak, 2017 yılından kurulduk TÜRKAK ve MYK tarafından mesleki yeterlilik sınavları için yetkilendirilmiş kurumlardan Karadeniz de ki ilk kuruluşuz. İnşaat sektöründe 12 meslek dalında mesleki yeterlilik sınavları düzenliyoruz. Sınavlarımız MYK onaylı sınav yapıcılar tarafından uygulanmaktadır. Yazılı ve uygulamalı şekilde yapılan sınavların tamamı kamera kaydı altında yapılmaktadır” şeklinde konuştu. Zehra Özkan, uygulama sınavları için kendi bünyelerinde bulunan sınav alanlarının Ata Belgelendirme’nin farkını ortaya koyduğunu vurguladı.

KALİTELİ İŞLER ARTACAK

Mesleki Yeterlilik Belgelerinin geçerlilik sürelerinin Ulusal Meslek Standartları (UMS) ve Ulusal Yeterliliklere (UY) de belirtildiğini ve meslek grubuna farklılık göstermekte olduğunu söyleyen Özkan, “Belgelerin geçerlilik süresi ilgili standartta belirtilmekte olup genellikle 5 yıldır, herhangi bir meslek grubunda belge alan kişinin belgesine sahip olduğu mesleği aktif olarak yapıp yapmadığını kontrol edilmesi amaçlanmıştır. Yeterlilik Belgesine sahip olduğunu mesleğini yaptığını belgelendiren çalışanlar 5 yılın sonunda belgesini sınavsız güncelleyebilmektedir. 5 yıllık süre zarfı içerisinde de Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun kuruluşumuza gözetim görevi vermiştir. Belge verdikten 18 ay sonra çalışanın işi doğru şekilde yapıp yapamadığını Kuruluşumuzun kontrol etmesi gerekmektedir. Belge almak için başvuru yapanlar bir kere sınav ücreti yatırdıktan sonra 3 kez belge edinme sınavına girme hakkı kazanıyorlar. Bu 3 sınavdan birinde başarılı olmaları halinde sınav ücretleri devlet tarafından geri ödenmektedir” dedi. Mesleki Yeterlilik sınavlarının meslek grubuna göre tek kişilik veya grup için açıldığını ifade eden Özkan, Mesleki Yeterlilik Belgelerinin hayatımıza katacaklarını “Mesleki Yeterlilik Belgesi sayesinde İşveren kendi elemanına belge aldırıp çalışmaya devam ettirirse 12 ay, yeni işe aldığı personel belgeli personel ise 54 ay SGK işveren katkı payı Devlet tarafından ödenmektedir. İşveren bu şekilde ciddi devlet yardımından yararlanır” ifadeleri ile açıkladı.

Beğene bileceğinizi düşündüklerimiz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir