Nev’in Haber Hayat ile Röportajı

Share

Nev’in Haber Hayat ile Röportajı

Nev-i şahsına münhasır müzik adamı Nev

Yorumculuğu, söz yazarı, besteci ve müzisyenliği ile geniş kitleler tarafından takip edilen, nev-i şahsına münhasır müzik adamı Nev. Kemikleşmiş bir dinleyici kitlesi bulunan ve Türk müziğinde kaliteli şarkılara imza atan Nev, 2001 yılında Zor’la karşımıza çıktı. Birbirinden önemli çalışmaların ardından, Türk sanat müziği eserlerini rock, tango ve rembetika tınılarıyla söylediği ‘Bir Nev-i Alaturka’ albümünü çıkardı. Bir Nev-i Alaturka ile duymaktan keyif aldığımız eserlere bambaşka tatlar katan Nev, şimdilerde merakla beklenen Bir Nev-i Alaturka 2’yi müzikseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Şarkıları, besteleri ve yorumuyla kalplere dokunan Nev, sizlerle…

HABERHAYAT: Samsun’a hoş geldiniz. Nasıl buldunuz Samsun’u?
NEV: 2007’de konser vermek için Samsun’a gelmiştim. Muhteşem, gelişmiş ve çok keyifli bir şehir. Bowling salonlarından golf sahalarına kadar her şey var. Bisiklet sporu ile ilgilendiğim için, özellikle bisiklet yolları çok hoşuma gitti. Gittiğim şehirlerde en çok bisiklet yollarını önemsiyorum. Atakum bölgesi çok modern, kafeler, modern binalar…Aslen Giresunluyum. Bir Karadenizli olarak Samsun’u bu kadar güzel görmekten büyük keyif aldım. Denizi ve bu güzellikleri görünce insanın şair olası geliyor.

HABERHAYAT: Hayat nasıl gidiyor? Şu sıralar neler yapıyorsunuz?
NEV: Hayata geçirmek istediğim bir projem vardı. İçerisinde müzik stüdyosu bulunan, albümlerimi orada yapabileceğim bir teknem olmasını istiyordum ve bu hayalimi gerçekleştirdim. Albümlerimin demosunu yapacağımız güzel bir yer oldu. Denizde olmak bana çok iyi geliyor. Üretmeyi seviyorum, sürekli üretiyorum.
2014’te Kıyısız Deniz albümümü hayata geçirmiştim. 3 yıl albümü hayata geçirmek için çalışmalar gerçekleştirdik. Soma faciası gerçekleşince, albümümüzü tanıtma neşemiz kalmadı ve tabii ki albüm hak ettiği değeri göremedi. Albümlerin doğru zamanda müzikseverlerle buluşması çok önemli. Şu an hazırlıklarını sürdürdüğümüz Alaturka 2 albümünü tamamlayıp, en doğru zamanda dinleyici ile buluşturacağız.

HABERHAYAT: Alaturka 2, albümünüzden biraz bahseder misiniz?

NEV: Albümde çok bilinmeyen, yeni üretilen bir şarkı var. Bu şarkıyı dinlerken büyük zevk alıyorum. Alaturka 1 ‘de olduğu gibi dinlemekten zevk alınan şarkılara yer verdim bu çalışmamda da. Alaturka 2’nin iyi bir albüm olacağına ve dinleyici tarafından çok beğenileceğine inanıyorum.

HABERHAYAT: Müzisyen, besteci ve yorumcu kimliğe sahipsiniz. Bu çeşni nasıl oluştu, bu yolculukla ilgili neler söylemek istersiniz?

NEV: Üretmek duygusunun ne kadar keyifli olduğunu önemseyenlerdenim. Allah herkese yaratırken farklı özellikler veriyor. Kendine ait olan farklılıkları keşfedip sunmak, bilmek ve bilinmek için yaratılmış dünya. Bu dünyada beni en çok müzik yapmak mutlu ediyor. Artık bazı şeyler çabuk tüketiliyor. Hızlı bir enformasyon akışı var. Bazı şeyler çok hızlı ilerlediği, çok hızlı bir sunum akışı olduğu için, yeterince özenli olunmamaya başlandı. Amacım, yeterince özenilmiş, doğru bir şekilde olan, aceleci olunmayan işler yapmak. Bunu yaparken oyun arkadaşlığım 3 şeyden oluşuyor: İçerik, melodiler ve ritm. Tabii bunu görsel platformda sunmak kalıyor.

HABERHAYAT: Söz ve bestelerinizi yaparken nelerden besleniyorsunuz?
NEV: Söz ve beste yaparken cebinizde kelimelerinizin, anlatacak hikayelerinizin olası lazım. Yaşadıklarınız, empati kurduğunuz hayatlar, kitaplar ya da kitaplardaki kahramanlarla iletişime geçmek gerekir. Dolayısıyla iyi niyetli olmak, ülkemizi sevmek ve yaşadığımız hayatın zenginliklerini hak edebilmek lazım.
Bir anda seçtiğimiz kelimelerle o kadar çok şey anlatıyoruz ki. Tasavvuf, ayna, ışık ve gölge üzerine çalışmalarım oldu. Bunların hepsi tabii ki şarkılarımı besliyor.

HABERHAYAT: Uzun süren aralıklarla albüm çıkarıyorsunuz. Bu tercihinizin sebebi nedir?
NEV: Bir albümün hayata geçmesi için birçok şeyin bir araya gelmesi gerekiyor. Plak şirketlerinin, stüdyoların, söz ve müziklerin…Şarkılarımın sözü ve müziği bana ait olduğu için büyük emek veriyorum ve tabii ki bu da zaman alıyor. Olmayan bir şeyi ortaya koyma süreci kolay değil.

HABERHAYAT: Her şeyin çabuk tüketildiği bir dönemde yaşıyoruz. Uzun süre dinleyicilerle buluşmamak unutulma korkusu yaşatmıyor mu?
NEV: Zor, Mühürlü Kaderim, Dem gibi birçok şarkım ünlüyken ben ünlü değildim. Her zaman şarkılarımın ön planda olmasını istiyorum. Hatırlanıp hatırlanmamak benim için çok önemli değil. Şarkılarım her zaman hafızalarda olduğu için, unutulma korkusu yaşamıyorum.

HABERHAYAT: Nev denilince aklımıza müzik tarzındaki çeşitlilik geliyor. Siz yaptığınız müzik türünü ne şekilde tanımlıyorsunuz?
NEV: Nev, türlü çeşitte tarz demek. Zenginlik ve çeşitlilik Nev’in kendisi zaten. Türkçe çok zengin bir dil. İçerisinde Osmanlıca, Farsça, Arapça ve Latince kelimeler ve her kelimenin kendine ait ritmi, sosyolojisi ve farklı yapısı var. Özel kelimeyi bulmak zaman alıyor ve bulduğumda da şarkılarıma ve müziğime farklılık katmış oluyorum.

HABERHAYAT: Kemikleşmiş bir hayran kitleniz var. Bu sevgi karşısında neler hissediyorsunuz?
NEV: Şarkılarım bu ilgiyi hak etti. Şan, şöhret, tanınmak benim için önemli değil. En büyük hediyem şarkılarım. Yaşadıklarım bana şarkılarla dost olmayı gösterdi. İnsanların, beni gördüklerinde tebessümle yanımdan geçmeleri çok güzel. Bu durum beni çok mutlu ediyor ama şarkılarımı dinledikleri zaman, yüzlerinde gördüğüm gülümseme ve dostluk benim için çok daha önemli.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?
NEV: Devamlı üretmek ve bunları olabildiğince gerçeklik çizgisinde yapmak istiyorum. İyi niyetli olmaya, amaçları araç haline getirmemeye çalışıyorum. Amaçları araçlarla insanlara ulaşmak istiyorum. Herkese sevgiler…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir