Murat İKİZ’in Haber Hayat ile Röportajı

Share

Murat İKİZ’in Haber Hayat ile Röportajı

İkiz’den özel açıklamalar
Havza belediye başkanı Murat İkiz, HaberHayat’a özel açıklamalar yaptı. Belediye çalışmaları hakkında detaylı bilgi veren İkiz, Zeytin Dalı operasyonu hakkında da değerlendirmelerde bulundu. İkiz, Havza olarak ülkemiz için büyük önem taşıyan Zeytin Dalı operasyonuna tam destek verdiklerini söyledi.

HABERHAYAT: Röportajımıza ülkemiz için büyük önem taşıyan Zeytin Dalı operasyonuna değinerek başlamak isterim. Tüm Türkiye gibi Havza halkı da operasyona büyük destek veriyor. Siz de bizzat hem yardımlarda bulunuyor hem de şehit ve gazi ailelerini ziyaret ediyorsunuz. Neler söylemek istersiniz?
MURAT İKİZ:
 Gönlümüz ve desteğimiz her zaman askerimizle birlikte. İnşallah güvenlik güçlerimiz şer ittifakının oyununu bozacak. Yedi düvele karşı mücadele verdiğimiz bugünlerde halkımız, ordumuzun yanında yer alıyor. Milletimiz, bin yıllar boyu değerleriyle, inançlarıyla varlığını sürdürüyor. Bugün de yine vatan toprağını korumak adına büyük bir mücadele veriliyor. Yedi düvele karşı mücadele veriyoruz. Halkımız bunu biliyor ve görüyor. Tüm halkımız, ordumuzun ve güvenlik güçlerinin yanında. Allah ordumuzun yar ve yardımcısı olsun.
Şehitlerimize Allah’tan rahmet ailelerine ve ülkemize başsağlığı diliyorum. Şehit ailelerinin acılarını yürekten paylaşıyoruz. Şehitlerimizin sonsuza kadar kalbimizde yaşayacağını, şehit yakınlarının ise bize emanet olduğunu belirtmek isterim. Şehitlerimizin emanetleri başımızın tacı. Onların acısını yürekten paylaşıyoruz. Vatana, millete evlat yetiştirmek, değerleri uğrunda gerekirse kınalı aslanlarını feda etmek budur. Şehit aileleri metanetle, bu dünyadaki inanan insanlara yakışır bir imtihan verdi. Umut ediyorum ki, şehit evlatlarımız peygamber efendimize komşu olur. Allah bu vatan uğruna hayatını feda eden şehitlerimizin mekanını cennet eylesin. Gazilerimize hayırlı uzun ömür, ailelerimize de başsağlığı ve sabır diliyoruz.

HABERHAYAT: Geçtiğimiz günlerde Samsun’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce başlatılan “Samsun İçin Okuma Vakti” projesine Havza olarak siz de büyük katılım gösterdiniz…
MURAT İKİZ:
 Okumaya önem verilmemesi büyük bir eksiklik. İnşallah Avrupa’da olduğu gibi okuma alışkanlığı kazanacağız. Okuma alışkanlığının kazanılmasında böyle programlar önemli. Kampanyayı başlatan ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Havza olarak biz de böyle güzel bir etkinliğe destek vermekten büyük mutluluk duyduk. Düzenlenen etkinlikte, protokol üyeleri ile 2 bin öğrenci, yaklaşık 1 saat kitap okudu.

HABERHAYAT: Havzayı doğalgazla buluşturmak için çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz. Peki, Havza ne zaman doğalgaza kavuşacak?
MURAT İKİZ:
 Bu yıl ilçemizin tamamı doğalgaza kavuşacak. 5 mahallemizde bazı bölgelerde doğalgaz verilmeyen sokaklarımız kaldı. İnşallah o sokaklarımıza da doğalgazı ulaştıracağız. Bu yıl ilçemizin yüzde 100’ü doğalgaza kavuşacak. Yapılacak kazı çalışmalarının ardından, halkımızın mağdur olmaması adına gerekli yol yenileme ve tamiratlarını hemen yapacağız.

HABERHAYAT: Tersakan Irmağı’nın ıslah edilmesi ile ilgisi çalışma başlattınız. Çalışma hakkında bilgi verir misiniz?
MUART İKİZ:
 Evet, Mert Irmağı’nda taşkınlara karşı ıslah çalışması yapacağız. Havza otogarından katı atık arıtma tesisine kadar olan yaklaşık 1,5 kilometrelik kısmında temizleme, betonlama ve taş duvar çalışması gerçekleştirilecek. Çalışma sayesinde Boyalıca Mahallesi’ndeki tarım arazileri, evlerin sel riskinden kurtulacak. Böylece özellikle aşırı yağmur yağdığında yaşanan mağduriyetlerin giderilecek. Çalışmanın yaklaşık 10 milyon liraya mal olacak. Konuya hassasiyet gösteren bakanlar, milletvekilleri, vali ve Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ederim.

HABERHAYAT: Daha yeşil bir Havza için başlattığınız çalışmalar nasıl gidiyor?
MURAT İKİZ:
 Çalışmalar, çevreye farklı bir görünüş kazandıracak. Amacımız, gelecek nesillere daha yeşil bir Havza bırakmak. Park ve Bahçeler Şefliği ekipleri tarafından ilçe genelinde budama işlemine başlandı. Havza Belediyesi Park ve Bahçeler Şefliği ekiplerince ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde, bahar mevsiminin gelmesiyle kaldırım, refüj, park, bahçe ve mezarlıklarda bulunan ağaçların bakımı ve daha güzel bir görünüm sağlaması için budama çalışmalarına başlandı. Yeşil alan miktarını artırmaya yönelik çalışmaları sürdürüyoruz. İlçe merkezi ve kırsal mahallerdeki 50 parkta bakım çalışması yapacağız. 15 gün sürecek çalışmalarda yaklaşık 120 bin farklı ağaç ve süs bitkisinin bakımı ve yenilenmesi yapılacak. Çalışmalar, çevreye farklı bir görünüş kazandıracak. Amacımız gelecek nesillere daha yeşil bir Havza bırakmak.

HABERHAYAT: Havza Devlet Hastanesi’ne ulaşımı kolaylaştırmak için minibüs ve taksi durağı yapılması için çalışma başlattınız…
MURAT İKİZ:
 Hastanenin yeni binasına taşınması ile ortaya çıkan ihtiyaçları gidererek halkın yaşam kalitesini artırmak amacıyla çalışmalara devam ediyoruz. İnşallah burada yapacağımız çevre düzenlemeleri, taksi ve minibüs durakları ile hem hastaneye gelen vatandaşlarımızın hem de şoför kardeşlerimizin önemli bir ihtiyaçlarını ortadan kaldıracağız. Halkımıza hayırlı olsun.

HABERHAYAT: Yerli otomobil üretimini Havza’da gerçekleşmesi için görüşmeler gerçekleştiriyorsunuz. Peki, yerli otomobil üretimi Havza’da gerçekleşecek mi?
MURAT İKİZ:
 Deniz, hava, kara ve demir yollarına yakınlığı ile ulaşım ve ikmal sorunu olmayan Havza; OSB, yerli otomobil üretimi için bedelsiz arsa tahsisine hazır. Karadeniz’in giriş kapısı olan ve yapılacak yatırımlar ile hızlı bir büyüme potansiyeli olan Havza, bu iş için uygun bir yer. Eğer bu yatırım ilçemize gelirse Havzamız, Samsunumuz ve bölgemiz için hayırlı olur. Birileri yerli otomobil üretiminin Havza’ya gelmesini engellemek istiyor. Fakat Havza, avantajları ile ve 10 bin dekarlık alanı ile bu iş için en uygun yer. Eğer yerli oto Samsun’a gelecek ise Havza olacak. Başka hiçbir yerde bu avantajlar yok.

HABERHAYAT: İlçenin tanıtımına katkı sağlamak için kurumsal posta gönderilerinde kullanılmak üzere pul bastırdınız…
MURAT İKİZ:
 Belediyemiz tarafından vatandaşlara posta yoluyla gönderilen tebligat ve kutlamalarda kullanılmak üzere 2 lira ve 1 liralık özel posta pulu bastırıldı. Amacımız, her platformda ilçenin tanıtımını yapmak. 81 vilayete ve yurtdışına gönderilen bütün postalarda ilçemizin tanıtımı yer alacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir