MUSTAFA BADEMOĞLU

Share

KENDİNİZİ TANITABİLİRMİSİNİZ ? OYUNCU  OLMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ ?

Ben bir Karadeniz çocuğuyum ama çocukluktan üniversiteye uzanan yıllarım Antalya’da geçti. Oyunculuk aslında hiç aklımda yoktu. Profesyonel ilgi alanlarım basketbol ve yüzmeydi. Bu sebeple de boyum aile standartlarımızın dışına çıktı.  Oyunculuğu aklıma “yüzün çok güzel, fiziki özelliklerin oyunculuğa çok müsait, neden denemiyorsun” gibi söylemlerle sürekli beni kışkırtan sektörden karşılaştığım insanlar soktu. İstanbul’a geldim ve mankenlik yapmaya başladım ama amacım mankenlik değildi. Bu sebeple başta Sadri Alışık Kültür Merkezi’nden sonra Craft Oyunculuk Atölyesi ve son olarak da Tümay Özokur Akademi’den eğitim aldım. Hedefim oyuncu olmaktı ve bunu da sadece fiziğime güvenerek değil, eğitim alarak yeteneğim varsa onunla birleştirerek yapmak istiyordum. Halen bireysel eğitimlerime Ayşegül Baydar ile çalışarak devam ediyorum.

KISA ZAMAN ÖNCE SİNEMA GÜZELLERİ YARIŞMASINDA 2. OLDUNUZ TEBRİK EDERİZ NELER HİSSETTİNİZ? YARIŞMA SÜRECİNİ BİZİMLE PAYLAŞIR MISINIZ?

Sinema güzeli yarışması aslında bir yetenek yarışmasıydı. Heyecanlı ve yorucu bir süreç geçirdik. Bu süreçte sevgili Meriç Başaran hocam bizi çalıştırıp her anımızda yanımızda oldu. Yarışma bu kadar oyuncu olmak isteyen genç arkadaş arasında kendimizi göstermek için bir fırsattı. Sevgili Hakan Solaker’e böyle bir organizasyon yaptığı için teşekkür ediyorum. Yarışmaya akademide okuyan öğrenciler katılabiliyordu ben de Tümay Özokur’un teşvikiyle katıldım benim için hem mükemmel bir tecrübe oldu hem de unutamayacağım bir anı oldu. Dereceye girmek gibi bir iddiam yoktu ama başarılı olabilmem gerekiyordu çünkü her şeyden önce akademimizi temsil ediyordum. Bu sebeple dereceye girmiş olmak beni çok mutlu etti.

GELECEĞİN JÖNLERİ ARASINDA OLDUĞUNUZ GÖSTERİLİYOR NASIL HİSSEDİYORSUNUZ?

5 yıldır jön olmak için değil, iyi bir oyuncu olmak için uğraşıyorum, eğitimini alıyorum. Spor yapıyorum, iyi derecede at biniyorum, dövüş sanatları ile uğraşıyorum. Fiziğimden dolayı ustaların bana övgü dolu sözleri beni ayrıca onurlandırıyor ve bana güç veriyor. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Ama içi boş bir fiziğin hiçbir şeye yaramadığının örneklerini çok gördük ve Tümay hocam bize sürekli yeteneğin ve çok çalışmanın önemini vurguluyor. Ben de onun oyuncusu olarak her gün kendimi daha donanımlı hale getirmeye çalışıyorum. Şu an hala Ayşegül Baydar hocamızdan oyunculuk eğitimlerim devam ediyor. Eğer jön kavramını hak edeceksem gerçekten hakkını vermek isterim.

YAKIŞIKLI YA DA GÜZEL ANILMAK SİZCE BİR ÖN YARGI BIRAKIYOR MU İNSANLARDA AVANTAJLARI NELERDİR?

Yakışıklı ya da güzel doğmak bir şans elbette bunun için şükrediyorum. Ama “güzelliğine güvenme bir sivilce yeter” demişler. Elbette öncelikle fiziğinizle fark ediliyorsunuz. Bu sizi ayrıcalıklı kılıyor. Mesela benim uzun boylu olmam herkesin ilgisini çeken ve mutlaka bana soru yöneltilmesine sebep olan en belirgin özelliğim. Bu ayrıcalığınızı avantaja çevirecek olan sizsiniz.

KARİYER HEDEFLERİNİZ NELERDİR NE TÜR YAPIMLARDA ÇALIŞMAK İSTERSİNİZ?

Tümay Özokur başta benim hocamdı şimdilerde onunla oyuncusu olarak sözleşme yaptık. Herkesin bildiği gibi kariyer konusunda o iyi bir kılavuz. Kendimi ona teslim ettim, birlikte güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Benim hedefim karakter oyuncusu olabilmek ve oyunculuğu meslek olarak yapabilmek. Hiçbir sebepten vazgeçmek zorunda kalmak istemiyorum.

ŞUANDA İÇİNDE YER ALDIĞINIZ BİR PROJE VAR MI ?

Henüz kesinleşmiş bir proje yok, birçok yapımcı ile tanışıyorum.

NASIL BİR PROJEDE YER ALMAK İSTİYORSUNUZ ? KENDİNİZİ DAHA ÇOK HANGİ TÜRE YAKIN BULUYORSUNUZ? HAYALİNİZDE NASIL BİR ROL VAR ?

Tarihi, aksiyon içerikli ve de gerçek hayat öyküleri her zaman ilgimi çekmiştir. Tarihe damga vurmuş bir kişinin hayatını canlandırmayı çok isterim.

SEKTÖRDEN ÖZELLİKLE ÇALIŞMAK İSTEDİĞİNİZ İSİMLER VARMI?

Türkiye’de bu işi hakkıyla yapan duayen isimler var onlarla çalışıp tecrübelerinden faydalanmak çok güzel olurdu. Tek tek isim vermek mümkün değil. Genç ya da yaşlı fark etmez bence herkesten öğreneceğim çok şey var. Her set bana ayrı tecrübe olacak.

GÜNÜMÜZDE OYUNCULARIN GELİŞİM SÜRECİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR SİZ OYUNCULUĞUNUZ İÇİN BİR ÇALIŞMA YAPIYOR MUSUNUZ?

Oyunculukla ilgili söyleşilere sürekli katılıyorum. Tiyatro oyunlarını takip ediyorum. İyi bir sinema izleyicisiyim özellikle Kenan Doğru hocamızın tavsiye ettiği filmleri eleştirel gözle mutlaka izliyorum. Oyunculukla ilgili özel derslerim devam ediyor. Oyunculuğa katkı sağlayacak at binme, spor, dövüş ve dans gibi faaliyetlerimi aralıksız devam ettiriyorum. Kitap okumayı çok seviyorum.

BAŞKA EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI ?

Tümay hocamızın söylediği ve benim için çok önemli bir gerçek var “olmak değil kalmak önemli “ der benim de amacım kalıcı olabilmek ve bunun için elimden gelen ne varsa yapmaya çalışacağım. Bana zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Bir Karadeniz çocuğu olarak Samsun’u çok severim. Atamızın şehrine selam olsun.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir