MÜZİĞİN TÜM RENKLERİ GENCER SAVAŞ KOROSUNDA

Share

Birçok farklı tarzda yaptıkları müziklerle dikkat çeken Gencer Savaş Korosu’nun kurucusu Gencer Savaş, HaberHayat Dergisi’nin sorularını yanıtladı.

Röportaj: Yasir BABA

 

 

 

 

 

 

 

HABERHAYAT: Öncelikle, Gencer Savaş’ı tanımak istiyoruz. Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

GENCER SAVAŞ: Ritim tutmayı seviyorum. Elime geçen her enstrumanla vakit geçirmeyi severim. Sürekli kulağım doğada müziği arar. Mide emekçisiyim, güzel yemek için mesafe sınırımız yok lezzet peşinde koşuyoruz. Ayrıca Gamze’yle birlikte gezgin tarafımız var. Fırsat buldukça gezeriz.

 

HABERHAYAT: Birçok değişik tarzda müzik yapıyorsunuz ve albümleriniz var. Bundan bahseder misiniz?

GENCER SAVAŞ: Evet, benim müzik tarzım yoktur.Her tarzda hoşuma giden bir şeyler buluyorum. Ve 2004’ten beri kendimce farklı tarzlarda müzikler yapıp kaydediyorum. İlk kaydım 2004 yılında İsviçre’de bir plak olarak çıktı. Özellikle bu sene atağa kalktım.4 albüm yayınladım.Bunlardan biri Gencer Savas Bandosu’nun albümü.Ayrıca darbuka sololarından oluşan bir albüm yaptım. Sonra meditasyon ve chill out… Bütün albümlerime itunes üzerinden ulaşabilirsiniz

 

HABERHAYAT: Sokak müziğinin öncülerinden olan Siyasiyabend ve Alatav gruplarına üyesiniz. Bu gruplara katılma süreciniz nasıl gerçekleşti?

GENCER SAVAŞ: Antalya’da 16 -17 yaşlarındayken beraber müzik yaptığımız ve yıllarca görmediğim Önder Yalçın’la bir gün metro istasyonunda karşılaştım,  yere oturmuş santur çalıyordu.O karşılaşmanın ardından beraber çalmaya başladık. Alatav grubu kuruldu ve yıllarca taksim tünel meydanında çaldık.Bu vesileyle Siya Siyabend grubuyla tanışıp onlarla da İlhan Erşah’in prodüktörlüğünde kayıtlar yaptık. Konser verdik.

 

HABERHAYAT: Şu ana kadar birçok müzisyenle çalışma imkanı buldunuz. Peki içinizde kalan, kesinlikle çalışmak istediğim müzisyendir… Dediğiniz müzisyen var mı?

GENCER SAVAŞ: Hiçbir konuda tek bir hedefim ya da beğenim olmadığı gibi bu konuda da yok.Bir çok renkli müzisyen var yolumuz kesiştiği herkesle çalmak isterim. Ama şu önemli tabi; şaşırtan hayranlık uyandıran ve sürekli birşeyler öğrenebildiğim bir müzisyenle çalışmak çok keyifli, tabi ki o da Mustafa Ceceli…

 

HABERHAYAT: Müzik, yaşamınıza genel olarak neler kattı?

GENCER SAVAŞ: Saymakla bitmez ama en önemlisi mutluluk  kattı.

 

HABERHAYAT: Biraz da Gencer Savaş Bandosu’ndan bahsedelim isterseniz. Gencer Savaş Bandosu’nun faaliyetlerinden genel olarak bahsedebilir misiniz?

GENCER SAVAŞ: Birinci plandaki aktivitemiz düğünlerde pasta çıkarma gösterisi yapmak.Latinden alaturkaya her tarz çaldığımız kopma garantili bir programımız var.Karnaval kostümleri ve benim icadım olan ışıklı davullarla yaptığımız gösteri oldukça ilgi görüyor. Onun dışında kurumsal davet,tanıtım,fuar gibi organizasyonlarda da yer alıyoruz. Sosyal medyadan ve sitemizden performanslarımızı izleyebilirsiniz.

 

HABERHAYAT: Gencer Savaş Bandosu’nun oluşma sürecide bu sahnede mi gerçekleşti?

GENCER SAVAŞ: Aslında Brezilya perküsyon grubu olarak başka isimle uzun yıllardır çalıyorduk. Ustamız Ali Aslanbay’ın zamansız vefatından sonra dağıldık. Daha sonra kendi ekibimi kurdum ve ilk defa Mustafa Ceceli ‘nin Bostancı Gösteri Merkezi konserinde sahneye çıktık. Gelen güzel tepkiler bizi gelişmeye itti ve bugün ki halimizi aldık. Bu arada ilk defa da Birkan Şener’in nikahında davul çaldım.Tepkiler çok güzeldi ve düğünler için bir konsept yapmaya karar verdim.

 

HABERHAYAT: Gördüğümüz kadarıyla, Gencer Savaş Bandosu çok renkli bir konsepte sahip. Bu konsepti kendiniz mi belirlediniz? Ve bu konsepti belirlerken nelere dikkat ettiniz?

GENCER SAVAŞ: Bu konsepti oluştururken Brezilya karnavalının çoşkusu ve rengarenk kostümlerinden esinlendik.Kostümleri eşim Gamze tasarladı. Zaten Brezilya davulları çalıyorduk.Davullara ne yapabilirim diye düşünürken ışıklı davul fikri ortaya çıktı ve onu da yaptık. Daha sonra repertuara biraz müdahale gerekti sadece Brezilya müzikleriyle düğün olmaz dedik ve repertuarımıza her yöreden ezgiler ve popüler şarkılar ekledik.

 

HABERHAYAT: İnsanların Gencer Savaş Bandosu’na tepkileri nasıl? Daha önce bu kadar renkli bir ekip oluşturulmadığını göz önüne alırsak, büyük bir boşluğu doldurduğunuzu söyleyebiliriz. Siz bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

GENCER SAVAŞ: Bando beklediğimizden çok daha fazla beğenildi. gelen tekliflere yetişemez duruma geldik.Yurtdışından bile arayanlar oluyor. Televizyon programlarından kliplerden teklifler geliyor.Bu başarı hepimizi mutlu etti tabi ki…

 

HABERHAYAT: Mutfak gereçleri,araba parçaları,hatta kovalarla müzik yapıyorsunuz biraz bundan bahseder misiniz?

 GENCER SAVAŞ: Evet benim yaşantım hep birşeylere vurup güzel sesler yakalamaya çalışmakla geçiyor artık yaşam tarzımız olmuş (gülüyor) Mutfak gereçleriyle çalmaya kendi mutfağımızda başladım. Sonra İzmir Gourmet Guide adlı yemek kitabının tanıtım filmine kadar uzandı. Bu ve çok güzel bir reklam çektik. Sonrasında bunu geliştirerek önemli firmaların ürünleriyle gösteriler yapmaya başladım. Hatta yine sahnede kullandığım kovalardan yaptığım Foton Davulu çok ilgi gördü. Akıllı telefonlar için uygulamasını bile yaptık.

 

HABERHAYAT: Son dönemde yer aldığınız müzikal projelerden bahseder misiniz?

GENCER SAVAŞ: Yeni yayınlanan Dj Kutiman’ın Mix The City İstanbul projesinde yer alıyorum. Doğa İçin Çal 6 da yer aldım büyük ilgi gördü. Doğayla ilgili bir projenin 5.000.000 üzerinde izlenmesi umut verici…

 

HABERHAYAT: Ülkemizde müzisyen olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

GENCER SAVAŞ: En büyük dezavantajı halen bir meslek olarak görülmüyor.İyi bir müzisyen olup bunu meslek olarak yapmak oldukça zor.

Ama burada yetişen iyi bir müzisyen dünyanın heryerinde rahatlıkla çalar çünkü bu coğrafyada her tür müziğe aşina olarak yaşıyoruz en büyük avantajımız bu.

 

HABERHAYAT: Son olarak, sizi takip edenlere, müziğinizi sevenlere ve tüm müzikseverlere verebileceğiniz üç öneri nelerdir?

GENCER SAVAŞ: Kulağınızın götürdüğü yere gidin.Her tarz müziği dinleyin ayırım yapmayın.Ve bizi heryerden takip edin kötü bir insan değiliz.

 

 

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir