Netflix Algısı ve Başarısı

Share

 

 

 

 

 

 

 

Bu ayki yazımda Netflix’ten bahsedeceğim. Netflix’i bilmeyenler için hemen kısa bir özet geçeyim.

Aslında film kiralama da denebilir bu sisteme. Amerika’da bu disk olarak da sürüyor ancak biz internet boyutu bizi daha çok ilgilendiriyor. Netflix online film ve dizi izleme sitesi olarak kuruldu. Dünyanın birçok yerinde Kuzey Amerika’nın tamamında Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika ülkeleri ve Avrupa ülkelerinden Danimarka, İrlanda, Hollanda, İsveç, Norveç, Fransa, Finlandiya, İsviçre, Avustralya, Belçika, Almanya, Lüksemburg ve İngiltere’ye hizmet veren internet üzerinden çalışan bir medya içerik sağlayıcı olarak yer alıyor. Global internet televizyonu ağı olma yolunda hızla ilerleyen Netflix ana dili İngilizcenin yanı sıra Arapça,  Korece, Çince ve 17 başka dilde daha hizmet veriyor.

Şimdi gelelim konumuza;

Netflix’in ilk orijinal yerli dizisi Çağatay Ulusoy’un başrolde oynadığı Hakan Muhafız’ı (Protector) geçtiğimiz yıl yani Aralık 2018’de yayına başladı. Bu kapsamda Netflix şirketinin satış taktiği ve kişiselleştirme kapsamında yeni gelişen algoritmasına da yer aldı. Ayrıca geçtiğimiz yıl Aralık 2018’de yine yayına giren ünlü Black Mirror dizi serisinin yeni bölümü olan Black Mirror: Bandersnatch filminden de bahsedeceğim.

Netflix’in analizlerine göre bir insanın dikkatini 90 saniye içinde yakalayamazsınız; kişi başka bir etkinliğe yöneliyor. Şirket ayrıca insanların bir içeriği izlemeye karar verirken kapak fotoğrafının yüzde 82’lik bir etkisinin olduğunu düşünüyor. Bu sebeple her kullanıcının hangi filmin kapak fotoğrafını kaç saniye gördüğünü ve gördükten sonra yüzde kaç oranla tıkladığını analiz ediyorlar. Aynı özellik aslında Youtube’da da var. Ama belki de siz bunu bilmiyorsunuz.  Videolarda kapak fotoğrafına göre görüntülenme elde etmede de içerik üreticilerini yaratıcı adımlar atması gerekiyor.

Tabi biz sadece görüntülenme rakamlarını görsek de Youtube ve Netflix gibi şirketlerin algoritmaları insanların bireysel olarak kapak fotoğrafı görüntüleme süresini ve bu sırada yanında bulunan videoları da analiz ediyor.

Geçtiğimiz yıl Youtube izleyicilerinin yüzde 1’inden küçük bir bölümüne bir deney uygulamıştı ve youtuber’ların seçtiği kapak fotoğrafları yerine videonun içinden yapay zekânın seçtiği kapak fotoğrafları göstermişti. Bunun ne kadar işe yaradığına dair bir açıklama olmadı ama şirketler sürekli böyle deneyler yapıyor.

Geçtiğimiz ay instagram yanlışlıkla veya bilerek bir güncelleme yayınladı. Instagram akışı scroll ederek değil slider kaydırma şeklinde olabileceğini gösterdi sonra ama bunu geri çekti. Çok kısa bir sürede gerçekleşti bu durum. Belki kısa bir süre test edildik.

Netflix eskiden film ve dizilerin kapak fotoğrafı olarak stüdyolardan aldığı klasik posterleri kullanıyordu. Ancak data analizine ve algoritmalara inanılmaz güvenen Netflix şirketi kapak fotoğraflarını geliştirmek için yeni bir teknik geliştirdi.

Şirket tek kapak fotoğrafına sahip olmanın filmi çok çocuksu gösterdiğine karar verdi ve normal kapak fotoğrafının dışında 2 fotoğraf daha belirledi. 3 farklı fotoğrafı farklı insanlara gösterdi ve taktiğin filmin tıklanma oranını arttırdığını fark etti.

       

 

 

 

 

 

 

 

Netflix bundan sonra farklı kapak fotoğraflarıyla deneyler yapmaya devam etti. Şirket artık bir sürü farklı kapak fotoğrafı üretiyor ve insanların kişisel tercihlerine göre farklı kapak fotoğraflarını seçiyor. Uma Thurman filmlerini izliyorsanız, Pulp Fiction’nın kapak fotoğrafında Uma Thurman’ı, Travolta filmlerini izliyorsanız; Travolta’yı görüyorsunuz. Veya daha çok romantik film izleyen bir insan Good Will Hunting için böyle bir kapak fotoğrafıyla karşılaşırken, komedi izleyen bir insan Robin Williams’la karşılaşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Netflix bir dizi çıkardığında bir sürü kapak fotoğrafı deniyor. Çok abonesi olduğu için iyi etkileşim almayan kapak fotoğraflarını hızlıca belirleyip eliyorlar. Bu deneme sürecinde sizin hesabınızdaki kapak fotoğrafları da sürekli değişiyor.
İlk seçimlerden sonra şirketin elinde farklı profillerde kullanmak için bir sürü kapak fotoğrafı oluyor. Siz diziyi izlemeye başlamış olsanız bile kapak fotoğrafı sonradan değişiyor. Şirket sizin daha çok ilginizi çekeceğini düşündüğü bir fotoğraf bulursa bunu direkt olarak uyguluyor.

Netflix kapak fotoğraflarını bir algoritmaya seçtiriyor. Bu algoritma bütün filmi tarıyor ve en temiz, kontrast içeren kareleri buluyor. Algoritma insanların yüzlerini ve objeleri rahatça tanıyor. Yapay zeka, filmin ismini ve şirketin logosunu da okunabilir bir şekilde kapağa yerleştiriyor.

Netfix’in kapak fotoğraflarının istatistiklerinden çıkardığı bazı sonuçlar da var. Kapak fotoğraflarında duygu göstermek, çok kişi kullanmamak veya kötü adam kullanmak izlenmeleri arttırabiliyor. Ayrıca ülkelerin kültürleri birbirlerinden farklı olduğu için farklı ülkelerde farklı kapak fotoğrafı öne çıkabiliyor.

Netflix, bir filme karar verme sürenizin ne kadar sürdüğünü biliyor. Araştırmacılar, şirketin bir müşterinin ilgisini kaybetmesinin yalnızca 90 saniye sürebileceğini fark etti. Yaklaşık 2 dakika içinde bir film seçersiniz ya da vazgeçersiniz.

Netflix’i başarılı kılan unsularını özetleyecek olursak. Bunlardan ilki oldukça başarılı Streaming “internet tabanlı canlı yayın akışı” protokolü ile izleyiciye kesintisiz bir video deneyimi sunması.

İkincisi güçlü algoritması ile sizi ve ailenizi tanıyarak zevklerinize göre içerikleri size tavsiye etmesi ki bu noktada arka plandaki güçlü teknolojiye rağmen her şey kullanıcı dostu ve harika bir ara yüzden sunulup gerçekleştiriliyor.

Netflix güçlü algoritması ve topladığı izleyici ilgi verisi ile sadece bize önerilerde bulunmakla kalmıyor. Hangi senaryo ve içerik ne kadar popüler olur bunu da çok iyi biliyor.

 

Filmin Gidişatını ve Sonunu Siz Belirleyin!

Geçtiğimiz ay yayına giren ünlü Black Mirror serisinin yeni bölümü olan Black Mirror: Bandersnatch filmi yayına girdi. Filmin en önemli özelliği ve farkı ise interaktif olarak gidişatını siz belirliyorsunuz.

Toplam 312 dakika süren ve izleyicilerin tercihlerine göre 5 farklı sonla bitebilen bu interaktif film, büyük ses getirmeyi başardı.

Filmde seçtiğiniz kararlara göre 40 dakika sürebilen film 90 dakikaya kadar uzuyor. Ancak kararlarınızın sonucundan memnun olmazsanız geri dönme şansınız da mevcut. Böylece daha önce reddettiğiniz seçenekleri de deneyebiliyorsunuz. Seçiminizi yaparak filmin gidişatını belirleyerek sanki filmdeki karakterleri siz yönetiyorsunuz.

Bandersnatch’te reddettiğiniz bir senaryoyu görmek istediğiniz vakit Netflix’in özel geliştirdiği bir sistemle filmin daha önce izlediğiniz kısmı size özet olarak sunuluyor. Bu sayede hızlı bir şekilde verdiğiniz kararı değiştirmek istediğiniz ana geliyorsunuz. Bu da size saatlerce sürebilecek bir film deneyimi sunuyor.

Bandersnatch’te 80’li yıllarda bir interaktif oyun geliştirmek isteyen 19 yaşındaki çocuğun başına gelenler anlatılıyor. Filmin başkahramanı Stefan da senaryosu oyun içinde sorulan sorulara biz kullanıcıların verdiği yanıtlara göre değişen bir bilgisayar oyunu geliştirmeye çalışıyor.  Oldukça başarılı olan ve ses getiren bu film yayını ile Netflix, yeni bir yöntemin başlangıcını da yapmış oldu. Hatta filmin hangi doğru şıklarla ilerleyerek nasıl sona ulaşacağınızın haritasını bile paylaşanlar oldu. Film, 21. yüzyılın çağı olan internet ortamına yönelik de güzel mesajlar veriyor. Bence mutlaka filmi izleyin ve bu deneyimi yaşayın derim.

 

 

 

 

 

 

 

Netflix’in hikaye anlatımında kullanıcıların yönlendirmesi ile çıkartmış olduğu bu filmdeki tercihler ile belki de biz kullanıcıların izleme alışkanlıklarını daha iyi bir şekilde analiz edebilecek ve sitede kalma süremizi böylelikle daha da çok arttırmış olacak. Ayrıca yukarıda bahsettiğim kullanıcılara göre Netflix’in poster değiştirme kapsamı Black Mirror Bandersnatch filmi için de geçerli.

 

 

 

 

 

Netflix ile ilgili bazı gerçekler ise şöyle:

  • Her ay toplam 10 milyar saat izlenme süresine sahip.
  • ABD’de bulunan hanelerin yüzde 36’sı Netflix abonesi.
  • Abonelerin yüzde 63’i hizmetten çok memnun olduklarını belirtmiş.
  • Netflix’in her bir sunucusu 100 – 150 terabayt disk alanına gereksinim duyar.
  • Netflix Çin’de olmamasına rağmen 30 milyon kişi VPN servis değişimi ile kullanıyor.
  • Netflix’te bulunan tüm içeriklerin toplam büyüklüğü bir petabayttan (1 milyon gigabayt) daha fazla.
  • Dünya’daki tüm internet trafiğinin yaklaşık yüzde 35’ini oluşturuyor. (YouTube yüzde 13,2)
  • Son verilere göre, Netflix içerikleri dünyadaki tüm indirmelerin yaklaşık yüzde 20’sine denk geliyor. Netflix big data’yı en iyi kullanan şirketlerden birisi.

 

Kaynak: netflix-techblog, netflix türkiye

Serkan Eskalen – Dijital İletişim Danışmanı

www.serkaneskalen.com

 

 

 

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir