Nezih Üçler, Şarkılarıyla Milyonların Kalbine Dokunan Başarılı Müzik Adamı

Share

Nezih Üçler, Şarkılarıyla Milyonların Kalbine Dokunan Başarılı Müzik Adamı

 

Ele İnat, Ömrümün Geri Kalanı, Gülüm, Kalakaldım gibi unutulmaz şarkılarla milyonların kalbine dokunan Nezih Üçler, ilk single çalışması Lacivert’i müzikseverin beğenisine sundu. Yıllardır söz yazarı ve besteci kimliği ile onlarca hit şarkıya imza atan Üçler, merakla beklenen single çalışması Lacivert ile başarısını bir kez daha perçinledi. Sözü ve müziği Nurettin Üsküp, aranjesi Ceyhun Çelikten’e ait olan şarkıya Kemal Başbuğ yönetmenliğinde video klip çeken Üçler ile Lacivert’i ve müzik yolculuğunu konuştuk.

HABERHAYAT: Kendinizden biraz bahseder misiniz?
NEZİH ÜÇLER: 
16 Ekim 1981 yılı İzmir Karşıyaka doğumluyum. Yaklaşık 20 senedir müzikle hayatını devam ettiren bir müzisyenim. Dostlarıma ve aileme çok düşkünüm. Hedefim her zaman başarılı ve iyi bir insan olmak Halen bunun içi çaba gösteriyorum.

HABERHAYAT: Müzik hayatınıza nasıl başladınız?

NEZİH ÜÇLER: İlkokul yıllarımdan beri şarkı söylemeye çok düşkündüm. Lise yıllarında ağabeyimin gitar çalan arkadaşlarına özenerek gitarla tanıştım. Lise bittikten sonra da cafe ve barlarda gitar çalıp şarkı söyleyerek profesyonel müzik hayatıma başlamış oldum.

HABERHAYAT: Söz ve müziği size ait olan Serkan Kaya’nın seslendirdiği Kalakaldım, Berkay’ın yorumladığı Ömrümün Geri Kalanı, Gülüm ve Ele İnat şarkıları büyük beğeni topladı. Şarkılarınız başka hangi sanatçıların yorumuyla dinleyici ile buluşacak?

NEZİH ÜÇLER: Çok teşekkür ederim. Bu aralar kendi albümümüze yoğunlaştığımız için diğer arkadaşlarıma pek fazla şarkı gönderemedim. Ama müzik piyasasına yeni adım atacak birkaç arkadaşımda şarkım olacak.

HABERHAYAT: Bestelerinizi verdiğiniz kişileri nasıl belirliyorsunuz?

NEZİH ÜÇLER: Yeni şarkı yaptığım zaman genellikle “Bunu kim söyler acaba?” deyip o kişiye şarkımı ulaştırıyorum. Bazen de parça isteyen arkadaşımın sesini dinleyip, tarzına göre yeni bir parça yapmaya çalışıyorum.

HABERHAYAT: Hayranlarınızın size olan sevgisini neye bağlıyorsunuz?

NEZİH ÜÇLER: Var olsunlar. Daha önce de ifade ettiğim gibi her zaman iyi bir insan olabilmek hayattaki en büyük amacım olmuştur. Sevenlerim doğal ve egosuz bir insan olduğumu düşünüyorlar. Bu yüzden beni çok sevdiklerini düşünüyorum.

HABERHAYAT: Uzun yıllar müzik piyasasında olmanıza rağmen ilk single çalışmanız Lacivert ile müzikseverlerle buluştunuz. Lacivert’in hikayesinden bahseder misiniz?

NEZİH ÜÇLER: Lacivert’in hikayesi çok ilginç. İzmir’de karşılıklı mekanlarda çalıştığımız Nurettin Üsküp kardeşim, bana Lacivert’i dinletti ve fikrimi sordu. Nezaketen şarkıyı çalıp, söyleyip geri gönderdim. O da arkadaşlarıyla otururken heyecanla ismimi etiketleyerek şarkıyı instagramda paylaşmış. Sonrasında Kral TV’den Gezegen Mehmet ve eşi şarkıya denk gelip, prodüktörüm Polat Yağcı’ya haber vermiş. Çalışmalarını tamamladığım albümümde çıkış parçam Lacivert oldu.

HABERHAYAT: Lacivert’i çıkarmak için neden bu kadar beklediniz? Dinleyicilerden nasıl geri dönüşler aldınız?

NEZİH ÜÇLER: Neden beklediğimi ben de bilmiyorum. Hayatta her şey nasip. Şimdi olması gerektiği için öyle oldu. Şarkıya tepkiler gayet güzel. Radyo ve TV’ler de sıkça yer alıyor. Sadece “Keşke kendi şarkısıyla çıksaydı” diye eleştirenler oldu.

HABERHAYAT: Yıllardır müzik sektöründe olmanıza rağmen fazla ön planda yer almadınız…

NEZİH ÜÇLER: Evet, aynen öyle. Herhalde vokalistlik ve bestecilikten gelen bir müzik kariyerim olduğu için arka planda yer aldım. Ama kendi şarkılarımı söylemek büyük keyif. Artık daha çok ön planda olabilirim.

HABERHAYAT: Sizce iyi bir müzisyen nasıl olunur?

NEZİH ÜÇLER: İyi bir müzisyen olmak için, kendinizi bu işe adayıp donanımınızı sürekli arttırmaya çalışmalısınız. Bu işin sonu yok, derler ya aynen öyle.

HABERHAYAT: Peki, müzikte önemli olan nedir?

NEZİH ÜÇLER: Müzikte önemli olan, samimiyet ve seçtiğiniz yolda doğru bir şekilde ilerlemektir. Doğru eğitim ve disiplin şart.

HABERHAYAT: Müzik piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

NEZİH ÜÇLER: Biraz karışık olduğunu düşünüyorum. Her şeyde olduğu gibi çabuk tüketime zorlandığını düşünüyorum dinleyenlerin. Bu yüzden de sanatçılar, acele acele albüm ya da single yapıp bolca hata yapabiliyor.

HABERHAYAT: Şarkıları beğenilerek dinlenen Nezih Üçler kimleri dinler?

NEZİH ÜÇLER: Kenan Doğulu, Levent Yüksel, Fettah Can, Bülent Ortaçgil’i severek dinlerim. Tabii ki de ismini sayamadığım birçok büyüğüm ve akranlarımı da severek dinliyorum. Kısacası hoşuma giden herkesi ve her tarzı dinlerim.

HABERHAYAT: Single çalışmanız yokken bile şarkılarınız ezbere biliniyordu. Bu başarı size neler hissettiriyor?

NEZİH ÜÇLER: Benim için gurur verici bir durum. Güzel şarkı olunca, insanlara bir şekilde ulaşıyor demek ki. Şarkının beğenilip ezberlenmesi de doğru iş yaptığımızı kanıtlıyor.

HABERHAYAT: Önceki yıllarda Ömer Köroğlu ile birlikte düet yapmıştınız. Düetlerin devamı gelecek mi?

NEZİH ÜÇLER: Ömer kardeşimle güzel işler yaptık. Şimdiki albümüm hazır ama bir dahaki albümde kendisi ile çalışmayı çok isterim, neden olmasın.

HABERHAYAT: Bazı besteciler kendi kliplerini izlemeye tahammül edemiyor. Siz kliplerinizi izliyor musunuz?

NEZİH ÜÇLER: Evet, ben de tahammül edemeyenlerdenim. Klip oyunculuğu gerçekten zor, şarkı söylemek ya da beste yapmak gibi değil. Her şey tecrübe, bir dahaki kliplere alışırız diye düşünüyorum.

HABERHAYAT: Sosyal medyayla aranız nasıl?

NEZİH ÜÇLER: Sosyal medyayı mümkün olduğunca kullanıyorum. nezihüçler/instagram, nezıhucler tvviter, nezihüçler/facebook_nezıhucler resmi hesaplarını kullanıyorum.

HABERHAYAT: Oldukça yoğun bir tempo ile çalışıyorsunuz. Ailenize vakit ayırabiliyor musunuz?

NEZİH ÜÇLER: Eşimle 5 yıllık bir beraberliğimiz var. 2,5 yıldır da evliyiz. Gayet güzel bir çekirdek ailem var. Eşim sağ olsun, hiçbir konuda desteğini esirgemez. Allah başımdan eksik etmesin.

HABERHAYAT: Yeni projelerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

NEZİH ÜÇLER: Bu ay yeni klibimiz geliyor, sonrasında 3 kliple birlikte albümümüz çıkacak. Yaz konserleri yapacağız. 13 senede birçok şarkı biriktirdik. Şarkılarımı bir an önce dinleyenlerime ulaştırma heyecanı ve sabırsızlığı içerisindeyim.

HABERHAYAT:‘Köy çocuklarını müzik ve sporla okullu yaptı’ projesiyle geniş kitlelere sesinizi duyurdunuz. Projeye nasıl dahil oldunuz? Sizi ilerleyen günlerde bu tarz projelerde görmeye devam edecek miyiz?

NEZİH ÜÇLER: Köy çocuklarını müzik ve sporla okullu yaptı, Yasin Sepil kardeşimin bir projesiydi. Bana instagram’dan ulaştı, ardından İzmir’de programıma kadar geldi ve projesini anlattı. Çok değerli ve saygı duyulacak bir projeydi. Ben de projeye katılarak bir parça faydam olsun istedim. Her zaman böyle işlere açığım ve elimden geldiğince destek vermeye çalışırım.

HABERHAYAT: Genellikle şarkılarınız akustik ağırlıklı, ilerleyen zamanlarda sizi farklı bir tarzda şarkı söylerken görebilir miyiz?

NEZİH ÜÇLER: Neden olmasın. Yeniliklere her zaman açığım. Kaliteli ve hoşuma giden her tarzda müzik yapabilirim.

HABERHAYAT: Son olarak HaberHayat dergisi okurlarına neler söylemek istersiniz?

NEZİH ÜÇLER: Öncelikle size çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum. HaberHayat okurlarına da sevgilerimi ve saygılarımı sunarım. En güzel şarkılarla dinleyicilerimle buluşmaya edeceğim. Allaha emanet olsunlar ve takipte kalsınlar…

Röportaj: Mehtap YILDIZ

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir