Nihan Akın’dan Mesaj var ” DUY BENİ ”

Share

NİHAN AKIN’DAN MESAJ VAR

“DUY BENİ”

2006 yılında ‘Terk-i Diyar’ adıyla ilk albümünü çıkaran Nihan Akın, müzik dünyasının okullu isimlerinden biri. Akın, İstanbul Üniversitesi’nde Türk Müziği Bölümü ve İstanbul Teknik Üniversitesi Müzikoloji bölümlerinde okudu.

Şarkılarının yanı sıra ses koçluğu ve konservatuar hocalığı da yapan Akın, son şarkısı ‘Duy Beni’ ile dikkatleri bir kez daha üzerine çekmeyi başardı.  Müzik ritmiyle ve danslarıyla ‘Dişi Tarkan’ olarak anılan genç sanatçı kendisini ve gelecek planlarını hakkında bir söyleşi yaptık.

 

HABERHAYAT: Merhabalar Nihan Hanım, sizi tanıyabilir miyiz?

NİHAN AKIN: Merhaba, Beni 2006 yılında Üzgünüm ve Terk-i Diyar şarkılarımla tanıdınız. O yılın en iyi çıkış yapan şarkıcısı ödülünü de getirmişti bana bu şarkılar. Daha sonra 2008 yılında 2. albümüm  ‘Başka Biri’ yayınlandı. Aynı zamanda konservatuar eğitimimden de bahsedecek olursam; İstanbul Üniversitesi Türk Müziği Bölümünde ve İstanbul Teknik Üniversitesi Müzikoloji Bölümünde okudum. “O Ses Türkiye”de ses koçluğu ve Müjdat Gezen Sanat merkezinde de konservatuar hocalığı yaptım.

HABERAYAT: Son şarkınız ‘Duy Beni’ kısa bir sürede youtube’da tıklanma rekorları kırdı. Siz bu ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

NİHAN AKIN: Sözü ve bestesi bana ait bir şarkının bu kadar sevilmesi, yıllar sonra çıkardığım bir projenin hızlı bir şekilde kabul görmesi beni çok motive etti ve duygulandırdı. Bunda radyocu dostlarımın, fanlarımın ve çalıştığım ekibinde katkısı büyük.  Başta aranjörüm Suat Aydoğan, proje sorumlumuz Levent Ağaoğlu ve radyo-pr ajansımız Emel Yalçın’a kalpten teşekkürlerimi borç bilirim. Bu arada, klibin yönetmenliğini de ben yaptım ilk deneyimimdi. 11. klibimde yönetmenlik koltuğunda olmak istedim ve klipte kendi ailemden kişilere, anneme, kız kardeşime ve kuzenlerime de yer verdim.

HABERHAYAT: Şarkınızın hikayesini anlatabilir misiniz?

NİHAN AKIN: Tabi… Aslında ummadığım bir anda sürpriz bir şekilde gelen bir hediye gibi oldu. Bir kız arkadaşımın ayrılıkla biten ilişkisine dert ortağı olduğumuz sırada yaşanan hikayeden çok etkilendim ve biraz da kızdım ona yaşatılanlara… Bir anda ayağa kalkıp “Yavrum yemedi mi?” deseydin çocuğa dedim. Bunu melodisiyle birlikte söyledim. Ağzımdan dökülüverdi. Ve sonra anladım ki; bana o an ilham geldi. Hemen eve döndüm ve şarkıyı o gün tamamladım. İlahi bir durum bu, bana Allah’ın müthiş bir hediyesi bu yetenek. Şükürler olsun.

HABERHAYAT: Sizi sahnede ve kliplerinizde kıpır kıpır çok enerjik görüyoruz. Gündelik hayatınızda da böyle misiniz? Nereden geliyor bu enerji?

ENERJİK OLDUĞUM KADAR DİPLERİ DE YAŞIYORUM

NİHAN AKIN: Aslında ben Yengeç burcuyum. Enerjim olduğu kadar diplerde de yaşayabiliyorum. Bazen çok duygusal olabiliyorum ve ben de herkes gibi karamsarlığa düşüyorum. Bu ruh hali slow besteler de üretmemi sağlıyor. Mesela yeni bir şarkı yaptım slow. Çok etkileyici olduğunu söylüyor çevrem. Bir an önce single olarak çıkartmayı düşünüyorum.

 

HABERHAYAT: Askerlerden sosyal medya üzerinden çok fazla destek mesajı alıyorsunuz? Bu mesajları okurken neler hissediyorsunuz?

NİHAN AKIN: Evet… “Duy Beni” askerler tarafından bir anda sahiplenildi. Merak ettim başta; nasıl yayıldı ve bu kadar video, mesaj neden diye? Daha sonra bir asker kardeşimizin gönderdiği fotoğrafta şarkının içinde geçen ‘Kurtaramaz bizi bizden başkası’ sloganını gördüm. Bu cümle onları çok etkilemiş olmalı. Gurur duydum. Ve ben de onlara videolar çekip göndermeye başladım. Bu arada bir dip not sosyal medya üzerinden gelen tüm mesajları bizzat okuyup cevaplandırıyorum. Dinleyicimle sıcak temasta olmayı seviyorum. Özellikle instagram sayfamdan. Not: instagram /nihanakin

HABERHAYAT: 2009’daki son albümünüzden sonra uzun bir süre sessiz kaldınız. Bu süre içerisinde neler yaptınız?

NİHAN AKIN: Aslında ben hep müzik yaptım, sahne yaptım. Güzel konserler ve kurumsal gecelerde sahne aldım. 4 tane daha single yaptım. Cover şarkılardı. Onlar da sevildi ve kulüplerde çok çaldı. Sonra, 2016 ‘da bir sosyal sorumluluk projesinin yüzü oldum. “KADINA ŞİDDETE HAYIR” için “Mor Gözyaşları” adlı bir parçaya klip çektik. Selcen Gür imzalı bu beste, medyada ve müzik camiasında çok yer aldı ve destek gördü. Youtube izlenmelerinden ve dijital mağazalardan Elde edilen gelir Kadına şiddet acil yardım hattına aktarılmaktadır.

HABERHAYAT: Şu sıralar iyi bir çıkış yakaladınız. Bundan sonrası için kariyer hedefiniz nedir?

NİHAN AKIN: Albüm kariyerimde 12. yıldı bu yıl. Bu sefer sözü ve müziği bana ait bir şarkıyla çıkış yapmak istedim. Ve bundan sonra da hedefim bu yönde devam etmek. Bu şarkıdan sonra çıkaracağım sarkıllarımda hazır. Ya tek tek ya da maxi single şeklinde buluşacak dinleyiciyle. Henüz karar aşamasındayız. Ama “Duy Beni” şimdilik çok iyi gidiyor.

HABERHAYAT: ‘Dişi Tarkan’ yakıştırmasını ilk ne zaman duymuştunuz. Böyle çağrılmaktan memnun musunuz?

NİHAN AKIN: Aslında bunu ilk yakıştıran Tarkan’ın ilk kurulan ve tüm dünyada takip edilen fan sayfası oldu. Bu sayfayı Tarkan da takip ediyor. Sayfanın ismi Tarkancoll… Enerjimi, şarkının enerjisini, yorumumu, doğaçlama dans edişimi benzetmişler ve sayfalarında paylaşmışlar. Buradan sıçradı ve değerli gazeteci Ali Eyüboğlu köşesine taşıdı.  Daha sonra haber her yere yayıldı. Bu yakıştırma hem taşıması ağır hem de çok gurur verici… Benim önümde daha çok yol var. Tarkan benim de hayranı olduğum çok büyük bir megastar.  İnşallah, Allah bana da nasip eder onun kadar çok sevilmeyi ve başarıyı.

HABERHAYAT: Son olarak dergimiz okurlarına neler söylemek istersiniz?

NİHAN AKIN: Derginizin okurlarına ve hemşerilerime benden gönül dolusu sevgiler. Samsun ve tüm Karadeniz ‘DUY BENİ’ … Ayrıca sizlere de hazırlamış olduğunuz bu güzel sorular için çok teşekkür ederim.

YASİR BABA

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir