OKAN OFLAZ

Share

Uzun bir süredir hayvan hakları konusunda zorlu bir mücadele veren ‘’Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği’’ (WARF) Kurucusu ve Başkanı Okan Oflaz, yaklaşık 10 yıldır Türkiye’nin dört bir yanındaki hayvanların hayatına dokunmaya çalışan bir aktivist.  Bugüne kadar 130’dan fazla yük hayvanının tedavisini yaptırıp yeni evlerine kavuşturdu. Okan Oflaz’ın ‘Kuyu’ köpeğin ve Suriye’de bombalanan hayvanat bahçesinden vahşi hayvanların kurtarılmasında da payı büyük.

Okan Oflaz Hayvanlara daha fazla yardımcı olabilmek adına Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği’ni (WARF) kurdu ve kurtarılan hayvanların rehabilite edileceği, engelli, yaşlı ve sahiplenilmeyen hayvanların sevgiyle rahat ve huzurlu bir şekilde yaşayacağı bir kurtarma çiftliğini zor şartlar altında hayata geçirdi.

Okan Oflaz ile ‘’Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği’’ ve çalışmaları üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

HABERHAYAT: Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği (WARF) Yönetim Kurulu Başkanı olarak uzun bir süredir zorlu bir mücadelenin içindesiniz. Türkiye’nin her yerine yetişmeye çalışıyorsunuz. Ancak İstanbul’da özellikle Adalar bölgesindeki atların sağlıksız koşullarda kullanılmaması için gösterdiğiniz çaba dikkat çekici oldu. Mücadelenizin başlangıç noktası neydi? Hikâyenizi en başından anlatabilir misiniz?

OKAN OFLAZ: Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’nin dört bir yanındaki hayvanların hayatına dokunmaya çalışan bir aktivistim.  Bugüne kadar 130’dan fazla yük hayvanının tedavisini yaptırıp yeni evlerine kavuşturdum. Asıl mesleğim organizasyon, PR ve proje danışmanlığı ama hayatımın her anı “evlat “ dediğim, patili dostlarımla geçiyor.

HABERHAYAT: Bu derece hayvan sevgisini neye borçlusunuz?

OKAN OFLAZ: Hayvan sevgisini ilk önce aileme borçluyum. Çünkü küçük yaştan itibaren ailem sokaktan getirdiğim annesiz kalmış yavru kedi ve köpekleri kabul ettiler. Tek koşulları eve getirdiğim her hayvana kendim bakacaktım. Hatta işi abartıp 2 yıl boyunca Zıp Zıp adını verdiğim süt kuzusu besledim evin içinde, babamın hediyesiydi. Evimde 1 köpeğim, 2 kedim himayemde de hepsi engelli ve kurtarılmış 40 at ve eşeğim var. manevi olarak da ayrıca yüzlerce hayvana yoldaşlık ettim. Kurtardığımız hayvanlar, şiddetin ve istismarın en büyüklerini yaşamış. Sahibinin dediğini yapmayınca baltayla doğrananını da, hamileyken tecavüz edilip derileri yüzüleni de gördüm. Bana en çok acı veren kısmı ise tedavisi iyi giden hayvanların daha fazla yaşamak istememesi. Bu çok ağır. Yalvarıyorum ‘kal’ diye. O kadar kötülük yaşamışlar ki dayanacak güçleri kalmıyor.

HABERHAYAT: Çalışmalarınız ile ilgili olarak nasıl tepkiler alıyorsunuz?

OKAN OFLAZ: 8 yıl önce hayvanlar için bir şeyler yapmak üzere yola çıktığımda herkes bana gülüyordu.  Yıllarca at ve eşeklerin ayağı kırıldığında düzelebileceğini, öldürülmemeleri gerektiğini anlatmaya çalışmıştım. Hayvanlara daha fazla yardımcı olabilmek adına Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği’ni (WARF) kurdum. Bu arada yıllardır adalardaki atlar için de çabalıyorum. Adanın yokuşları, çalışma şartları nedeniyle kaldırılması tek isteğimiz ancak bugüne kadarki girişimleri çözümsüz kalmıştı. Peşini bırakmadık. En sonunda konuya Cumhurbaşkanımız duyarsız kalmadı ve atlar için çözüm arayışında olduklarını söyledi. Onun üzerine kaçak getirilip adalara sokulamayan atlarla ilgili mücadelemiz başladı basından herkesin de takip ettiği üzere ölmek üzere olan 14 tane atı kurtardım, kendi kurtarma çiftliğimizde bundan sonra ki hayatlarına devam ediyorlar. Atların özgürlüğü için çalışmaya yılmadan devam edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Adalar Ulaşım Çalıştayı’na katıldık ve adalardan atların kaldırılması için gerekçelerimizi ve taleplerimizi sunduk. Durumun takipçisiyiz.

HABERHAYAT:  Türkiye’deki koşulların değişeceğine dair umudunuz var mı? Örneğin elektrikli fayton kullanımının yaygınlaşması için girişimleriniz olmuştu. Bu çalışmalarınız ne aşamada?

OKAN OFLAZ: İBB bu konunun üzerinde çalışıyor, bizde an be an takip ediyoruz. Bizim tarafımız hayvan özgürlüğü, akülü fayton’un hayata geçmesi konusunda bastırıyoruz ama ne şekilde olacak buna kurumlar karar verecek. Epey sayıda elektrikli fayton siparişi verildi, pilot bölge belirlendi. Hayata geçmesini sabırsızlıkla bekliyoruz ki zavallı atlar artık ölmesin, zulüm görmesin diye. Türkiye’de koşulların değişeceğine dair umudum olmasa, bu kadar çaresizlik, zulüm ve üzüntüyle inanın başa çıkamazdım. Bundan 8-9 yıl önce tek başıma çıkıp at eşek dediğim zaman insanlar bambaşka bir gözle bakıyordu, günümüzde bu algıyı çok fazla değiştirdiğime inanıyorum ve zamanla daha da değiştireceğimize. Düşünsenize, bu ülkede onları koruyan bir dernek var artık WARF. “Hiç Kimse Tarafından Sevilmemişler” diyordum onlara, artık sevilip umursanıyorlar. Nasıl umutlanmam ki.

HABERHAYAT: Yük hayvanları dışında diğer sokak hayvanları için de çalışıyorsunuz. Sosyal medyayla birlikte günden güne artan bir dayanışma ve farkındalık söz konusu. Bu mecrayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

OKAN OFLAZ: Sosyal medya hayvanların ve farkındalığın olmazsa olmazı. Ben ortaokula giderken, kapımızda ki beslediğimiz köpekleri belediye zehirlemesin diye 2 saat annem camda bekler ben uyurdum, annem uyur ben uyanır beklerdim. Belediye arabası sokağa girdiği zaman sokaklara dökülürdük ki öldürmesinler diye aslında ben o günleri de yaşadığım için şuana şükrediyorum. Bu farkındalıkta sosyal medya ve basının payı büyük. Dernek bünyesinde daha fazla hayvanın daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerine yardımcı olmak istiyorum.

HABERHAYAT: Sokak hayvanları için gönüllü destek verenlere nasıl bir çağrıda bulunmak istersiniz?

OKAN OFLAZ: Bu yol çok zor ve meşakkatli, zaman zaman hepimiz dibe vurup çok umutsuzluğa kapılıyoruz çünkü acının, çaresizliğin tam göbeğindeyiz. Ama inansınlar ki bizden başka kimseleri yok. Ve güzel yarınları onlar için ancak ve ancak biz inşa edebiliriz. Bizler down olup, vazgeçersek hiç şansları yok. Zorlu ama ucunda ışık olan bir yaşam hakkı savunuculuğu bu.

HABERHAYAT: Peki çalışmalarınızda sizlere yardımcı olmak isteyen ve ihbarda bulunmak isteyenler derneğinize nasıl ulaşabilir?

OKAN OFLAZ: Hem şahsi hesabım olan okanoflaz1 hem de dernek hesabımız olan info_warf İnstagram hesaplarımızdan hesaplarımız bize ulaşabilirler.

HABERHAYAT: Bu keyifli sohbet için size teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dileriz.

OKAN OFLAZ: Bende size çalışmalarımızın duyurulması ve daha fazla hayvana yardımcı olabilme imkanı sağladığınız için teşekkür ederim.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir