OKUL ALIŞVERİŞİ İÇİN ÖNERİLER

Share

Okula dönmenin çocuklarınız açısından en güzel taraflarından biri şüphesiz ki okul alışverişi yapmaktır. Okul araç gereci, kırtasiye malzemeleri, yeni kıyafetler… Onlar için bayram gibi! Tabii bu sizin bir servet harcamanızı gerektirmez. Yapacağınız akıllıca bir alışveriş, çocuğunuzun bu keyfine sizin de ortak olmanızı sağlayacaktır. Okul alışverişinde unutulmaması gereken en önemli nokta ise alacağınız kırtasiye ürünlerinin güvenli olmasıdır. Bir diğer hususta alışverişe başlamadan önce bir ihtiyaç listesi yapmanız.

 

Trendi Unutmayın

Çocuğunuz yazın ortasında çok beğendiği bir okul çantasını ya da herhangi bir okul malzemesini almanız için ısrarcı olabilir. “Şimdi bunu al söz veriyorum bir daha bir şey istemeyeceğim” sözleri size de tanıdık geldi değil mi? J Her ne kadar söz verirse versin okul açıldığında, aldığı o eşya yeni yılın modasına uygun değilse, artık onu istemeyecektir. Çocuklar arasında da bir trend olduğunu unutmayın. Örneğin; bu yıl bir süper kahramanın baskılı olduğu çantaların satışı arttıysa çocuğunuz da bu çantadan edinmek isteyebilir.

Çanta

Okul eşyalarını koymak için sağlıklı bir çanta gerekli. İçinde ağır yük taşıyan çocuklar için çantaların kol kısmının rahat olması önemli. Yeni bir çanta alıyorsanız çocuğunuzun belini ağrıtmayacak bir çanta modeli seçin. Bir önceki seneden evde bulunan okul çantası varsa, durumuna bakarak ihtiyaç listenizde olup olmamasına karar verebilirsiniz.

Kalemler

Renk renk kalemler her zaman ilgi çekiyor. Hem ders çalışmak için de birebir. Renkli kalemlerle defterinize yazabileceğiniz notlar sizin daha rahat ders çalışmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda motive edebilir. Kalem deyip kesinlikle geçmeyin. Çünkü kalemlerin kalitesi farklılık gösteriyor. Daha güzel yazan elinize uygun kalemleri tercih edebilirsiniz. Uçlu kalem alacaksanız bol bol uç kırmaması için iyi bir kalem tercih edebilirsiniz.

Resim Defteri

İlkokul ve ortaokulun olmazsa olmazı resim defteri ve çantası. Büyük resim defteriyle kendimizi hep farklı dünyada hissederdik. Peki ya o çanta? Sırt çantamızın yanına asarak taşıdığımız o ‘havalı’ çanta şimdi çocuğunuz ihtiyaç listesinde.

Boyama Kalemleri

Resimden konu açılmışken boya malzemelerini pas geçmemek gerek. Kuru boyadan yağlı boyaya birçok malzeme bulunuyor. Fakat okulda genellikle pastel boya kullanılıyor. Bu boyaları iyi olanını tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü kullanılan boyanın içindeki maddeler çocuğunuzun sağlığını etkileyebilir.

Kalem ve Silgi Seçimi

Kurşun kalem olarak da uçlu kalemler tercih edilmelidir. Kalemin uçları aynı ebatta olacağından dolayı yazılar daha okunabilir ve kalem açmakla çocuğunuza zaman kaybettirmezsiniz. Kullanılacak olan silginin sayfayı yırtmaması ve iz bırakmaması için yumuşak olanlar tercih edilmelidir.

Kalemlik Seçimi

Kalem kutusu seçiminde ise içine konulacak olan malzemelerin sığabileceği büyüklükte olması gerekir. Teneke kalem kutular en ufak bir harekette ses çıkaracağı için derste öğrencilerin dikkatinin dağılmasına sebep olabilir. Bunun yerine bez kalemlikler tercih edilebilir.

Ayakkabı Seçimi

Çocuğunuzun ayaklarının rahat olması için yumuşak, rahat ve esnek ayakkabılar satın alınmalıdır. Ayakkabının ön tarafı geniş ve yuvarlak özellikte olmalıdır. Deri ve kanvas malzemeli ayakkabılar tercih edilebilir.

Okul Alışverişinde Alınması Gereken Diğer Malzemeler

Spor ayakkabı, Okul ayakkabısı, Suluk, Ataç, Abaküs, Makas, Yapıştırıcı, Yedek toka vb çocuğunuza özel yedek eşyalar…

Unutmayın: Okul eşyalarını almadan önce iyi bir liste yapmanız ve gereksiz olan ihtiyaç malzemelerinden kaçınmanız gerekiyor.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir