Ömer TOPÇU’nun Haberhayat ile Röportajı

Share

“Allah´ım bunu bana nasip ettiğin için şükürler olsun”

“Demet Akalın´a bir ömür vokalist olmaya gitmiştim, aklımda albümün A´sı yoktu. Bu albüm Demet Akalın’ın bana doğum günü sürprizi!

Beş yıl önce bir arkadaşına eşlik etmek için gittiği O Ses Türkiye yarışmasına kendisi de katılmaya karar verdi. Kaybedecek hiç bir şeyi yoktu, o da gözlerini kapatıp şarkısını okudu. Dört kişilik jüriden en aklında olmayanı Murat Boz performansına döndü ve takımına seçti. Haftalarca O Ses Türkiye’deki performansıyla akıllara kazındı, performansları izlenme rekorları kırdı ancak finalist olamadan elendi. Elendiğinde tam artık rüya bitti diyordu ki, telefonu çaldı. Arayan arkadaşı, Demet Akalın’ın kendisine ulaşmaya çalıştığını söylüyordu. Tüm albümlerini ezbere bildiği Demet Akalın’ın elinden tutmasıyla beş yıl boyunca onun vokalistliğini üstlenen Ömer Topçu, bugünlerde ‘Kraliçem’ dediği Demet Akalın’ın tam desteğiyle büyük bir mutluluk yaşıyor. Demet Akalın’ın da kendi albümleri dışında ilk defa prodüktörlük yaptığı ilk single’ı Oh Olsun’u çıkaran Ömer Topçu, “Şarkılarımı duyurup sevdirmeden ölmek istemiyorum” diyor.

[g-gallery gid=”3895″ random=”1″]

HABERHAYAT: Sizi tanıyabilir miyiz? Kendinizden biraz bahseder misiniz?

ÖMER TOPÇU: 1986 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Beş kardeşiz, evin en küçüğü ve tek erkeği benim. Babamı 6 yaşımda trafik kazasında kaybettim. Anneme aşık bir çocuktum ve bugün de o aşk büyüyerek devam ediyor. İlk, orta ve lise öğrenimimi Eyüp´te tamamladım. Daha sonra konservatuvar okumak istedim fakat hiçbir zaman derslerine ilgili bir öğrenci olmadığım için kazanamadım. Okulum biter bitmez muhasebe bürolarında çalıştım, özel bir firmada ayakkabı tasarımı yaptım. Beni hiçbir şey tatmin etmedi, aklım fikrim notalardaydı. O zamanlar ATV´de `Star Avı´ isimli bir müzik yarışma programı başladı. Jüri’de Deniz Seki, Erol Köse ve Ercan Saatçi yer alıyordu. Elemelere girdim ve kazandım. 9 hafta yarıştım, finale kadar kalıp 3. oldum. Yarışmadan sonra, önce Ercan Saatçi daha sonra Erol Köse albüm teklifinde bulundu. Erol Köse ile hazırlıklara başlayalım derken bir gün her şey son buldu. Erol Köse vazgeçmişti, en iyisini yaptı çünkü çok küçüktüm ve hazırlıksızdım. Tabii ki zor günler yaşadım, hayallerim ve kendime güvenim yıkılmıştı. Daha sonra şehir şehir gezip sahne aldım. Mekan ayırt etmeden her yerde şarkı söyledim, çünkü mikrofona mahkum ve mecburdum.

HABERHAYAT: Profesyonel olarak müzik eğitimi aldınız mı?

ÖMER TOPÇU: Profesyonel müzik eğitimi almış sayılmam ancak şan eğitimi aldım. Sesim kadar iyi de bir kulağım var. Dinleyerek ve söyleyerek kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum.

 

HABERHAYAT: Müziği seçmeden önce hayalinizde hangi mesleği yapmak vardı?

ÖMER TOPÇU:Küçüklüğümde resim öğretmeni olmayı çok isterdim. El sanatlarına meraklıyım. İnsan yüzleri çiziyorum. Okul zamanında, sıraya kazıdığım insan yüzleri yüzünden hocalarımdan çok dayak yemişimdir.

 

HABERHAYAT: O Ses Türkiye ‘ye katılmaya nasıl karar verdiniz?

ÖMER TOPÇU: Bar şarkıcısı olmaya alışmıştım. Bundan ilerisi mümkün değildi çünkü artık şartlar çok zordu. Kaderime razı olmuştum. Derken O Ses Türkiye isimli bir program başladı. Başlarda yarışmaya katılmayı düşünmüyordum. Bir gün solist bir arkadaşım aradı, “Ömer o yarışmaya girmek istiyorum, benimle gelir misin?” dedi. “Tabi gelirim ” dedim. Sabah ekenden kalktık, gittik ama elemeler öğle vaktindeymiş. Tanıdık bir mekan bulup içeri girdik, garsona “Rakı getirir misin?” dedim. “Ağabey hayırdır sabah sabah” dedi. İçtim, içtim, içtim… Eleme saati geldi, salona önce arkadaşım girdi. Çıktığında kıpkırmızıydı, başarılı olamamıştı. Ardından ben girdim. Girer girmez gözlerimi kapattım ve şarkımı okudum. “Meğer ne kaybetmişim, canımdan çok sevmişim, affet çok geç anladım.” Asya´nın bu şarkısını okurken canım yanmıştı. Bir daha okuttular, bir daha bir daha ve O Ses Türkiye´ye bu şekilde girdim.

 

HABERHAYAT: Neden Murat Boz’un takımında yer almak istediniz. Bu kararınızdan pişman oldunuz mu?

ÖMER TOPÇU: Amacım Hülya Avşar´ın takımına girmekti. Onun için alaturka bir şarkı olan “Böyle Ayrılık Olmaz”ı seçmiştim. Murat Boz, dinlediğim, takip ettiğim bir şarkıcı değildi. Ayrıca bana döneceğini de pek sanmıyordum ama tam tersi oldu. 4 kişilik jüride bana dönen tek kişi Murat Boz oldu. Onun takımında yarıştım ve kendisini yakından tanıma fırsatı buldum. Mükemmel biri…

 

HABERHAYAT: Murat Boz’un takımından elendikten sonra, Popun Kraliçesi Demet Akalın’dan vokalistlik teklifi geleceğini bekliyor muydunuz?

ÖMER TOPÇU: Tüm Türkiye bana kitlenmişti, herkes beni çok sevmiş, şarkım dinlenme rekoru kırmıştı. Haksızlığa uğramıştım belli ki. Bana bunu Türk halkı fark ettirdi. Ama olan olmuştu, yarışmaya yeniden giremeyecektim. Bir süre konuşulup, izlenip, sonra yok olacağım zannediyordum ki telefonuma mesaj üstüne mesaj geldi. Mesajlarda, “Ömer nerelerdesin Demet Akalın seni arıyor” yazıyordu. Şok olmuş, anlam verememiştim. Hemen bir twitter profili kurdum, Demet Akalın’ı buldum ve kendisine “Sizinle çalışmak bana onur verir” diye mesaj yazdım. Ertesi sabah bana dönüş yapıp menajeri ile görüşmemi istedi. Gittim, ilk işimiz bir oteldeydi. Daha önce hiç vokal deneyimim olmadığı için, o gün çok pürüz çıkardım. Demet Hanım da eşi Okan ağabey de sesimi çok sevmişti. Hatta Okan ağabey beni ayağa kalkıp alkışladı. O iş sonrası, kraliçe benimle çalışmaya karar verdi.

 

HABERHAYAT: Demet Akalın sizinle çalışmayı teklif edince neler hissettiniz?

ÖMER TOPÇU: Belki birçok kişiye samimiyetsiz gelecek ama repertuarımda 30 şarkı varsa 15´i Demet Akalın şarkılarıydı. Albümlerini aldığım, bazı slowlarında sabaha kadar hüzünlenip bir şeyler karaladığım hatta ağladığım çok oldu. Onun hırsını, sabrını, azmini, gözlerindeki hüznü, her şeyi öyle içten hissediyordum ki. Onunla aynı sahnedeyken, o şarkı söylediğinde her seferinde” Allah´ım bunu bana nasip ettiğin için şükürler olsun” diyorum.

 

HABERHAYAT: Popun Kraliçesi Demet Akalın’ın vokalisti olmak size neler hissettiriyor?

ÖMER TOPÇU: Kendisinden korkuyordum, çünkü sinirli bir yapısı var gibiydi. Bir şeyler yapayım, beni çok sevsin istedim ama yapabileceğim tek şey iyi şarkı söylemekti. Daha sonra fark ettim ki bir abla şefkati gösteriyor. İçten, samimi ve merhametli. Motive ediyor beni, sahneye çıkarıyor, vokal yapıyor. Ekipte yeniyim ama beni hiçbir şeyden ayırmıyor, hediye veriyor, jest yapıyor. “Ömer´im gel bir tane İbo oku” diyor. Eriyorum o an. Kendisi ile çalışmak biraz zor. Detaycıdır, her şeyi beğenmez, sürekli kontrol eder. Çoğu defa kıyafetimi beğenmedi. Ne aldıysam dolabımda duruyor, öyle kolay beğenmez ama bu olmak zorunda. O bir star!

 

HABERHAYAT: Demet Akalın önderliğinde bir single çalışmasına imza attınız. Hazırlık aşaması nasıl geçti?

ÖMER TOPÇU: Demet Akalın´a bir ömür vokalist olmaya gitmiştim, aklımda albüm yapmak yoktu. İleride kendi imkanlarımla ‘belki albüm çıkarırım’ diyordum. Doğum günümün olduğu gün, Uludağ´da konserimiz vardı. Demet Akalın sahnede pasta kestirdi ve ardından “Sana single yapabilir miyim?” dedi. O an ruhum bedenimden ayrıldı. Bedenimde ses çıkmadı. En son ne zaman bu kadar mutlu olduğumu hatırlamıyorum. Belki de hiçbir zaman bu kadar mutlu olmamıştım. Şarkıları seçtiğini albüm ya da single yapacağını söyledi. Bunu röportaj olarak da verdi, ekranlarda yayınlandı. “Şarkılarını seçiyorum hangisi gönlüne yatarsa onu okursun” diye twitter attı. Uzun süredir stres ve üzüntüden yüzüm gözüm çökmüştü. Bu aralar o kadar mutluyum ki bazen nazara gelmekten korkuyorum. Namaz kılıyorum, dua okuyorum, ona da dua ediyorum. Allah gönlündeki muradı versin.

 

HABERHAYAT: İlk single projeniz “Oh Olsun” müzikseverlerle buluştu. Kimlerle çalıştınız?

ÖMER TOPÇU: Demet Akalın, kendi albümlerinden sonra ilk defa benim projemde prodüktörlük yaptı. Bunun anlamı benim için çok büyük. Oh Olsun’un sözleri Zafer Kerey’e, müziği Zafer Kerey ve Turgay Saka’ya, aranjesi ise Atınç Tombak’a ait. Klibim ise Tamer Aydoğdu tarafından çekildi. Albüm fotoğraflarımı da Müjdat Küpşi çekti. Klipte ve fotoğraf çekimlerinde styling olarak Bener Hamamcı ve Eray Akkurd ile çalıştık.

HABERHAYAT: Demet Akalın hem single çalışmanızın prodüktörlüğünü üstlendi hem de Oh Olsun’a sizinle birlikte düet yaptı. Neler söylemek istersiniz?

ÖMER TOPÇU: Demet Akalın koca yürekli bir kadın. Single çalışmamın başından bu yana her detay ile ilgilendi. Onca şarkı dinledi, benim için stüdyo da sabahladı. Benimle düet yaptı, klibimde oynadı. Hakkı ödenmez.

HABERHAYAT: Oh Olsun’un vokalinde bir ses daha var. Onu da sizden duyalım…

ÖMER TOPÇU: Merve Özbey de heyecanıma ortak oldu. Bizi kırmadı, şarkıma vokal yaptı. Çok şanslıyım.

HABERHAYAT: Oh Olsun’a gelen tepkiler nasıl?

ÖMER TOPÇU: Oh Olsun, çıktığı andan itibaren birçok listede bir numara oldu. Kulüplerde çalıyor, sosyal medyadan paylaşılıyor. Bol bol şükrediyorum. Emeği geçen, hayalime ortak olan, dinleyen herkese teşekkür ediyorum.

HABERHAYAT: Gerek Demet Akalın’ın vokalistliğini yaparken gerekse de O Ses Türkiye sahnesinde slow şarkıları okurken adeta bir aşk acısı çekiyorsunuz…

ÖMER TOPÇU: Yalan değil çekiyorum, hem de öyle böyle değil. Yıllardır özlediğim, kokusunu unutmak üzere olduğum ve hasretiyle kavrulduğum biri var ama artık bana ait değil. Zaten artık mümkün de değil. Yeniden sevmek, mutlu şarkılar söylemek istiyorum fakat şu an için başaramıyorum. Ama mutlaka bir gün yeniden sevme yeteneğine sahip olacağım. Bu duygulu okuma tarzım eski sevgilimden miras kaldı, onu onsuz yaşarken…

HABERHAYAT: Şu anda hayatınızda aşk var mı?

ÖMER TOPÇU: Hayatımdaki tek aşkım, hayallerim ve müzik sektöründe kalıcı olma çabam. Bir şeyler başarmak, ardımdan bir şeyler bırakabilmek istiyorum. Birkaç şarkımı dinleyenlere duyurup sevdirmeden ölmek istemiyorum. Tek aşkım, hayallerim ve müzik. Tabii bir de annem var, dünyaları değişmeyeceğim aşkım.

HABERHAYAT: En son aldığınız albüm ve başarılı bulduğunuz isimler kimler?

ÖMER TOPÇU: Yeni çıkan her şarkıyı dinler, hepsini takip ederim. En son Sezen Aksu’nun “Biraz Sezen Biraz Pop” albümünü aldım. Şebnem Ferah, Nazan Öncel, Demet Sağıroğlu, Feridun Düzağaç’ı çok seviyorum.

HABERHAYAT: Beste yapıyor musunuz?

ÖMER TOPÇU: Beste yapıyorum ama şu an ‘işte bunları yaptım’ diyebileceğim bir bestem yok. Hepsi yarım. Sözler derin, melodiler can yakıcı ama beste yapabilmek adına kendime güvenimin gelmesi lazım. Bir aranjörle tanışmalı, bestelerimi ona aktarmalıyım, notaya dökmeliyiz. Ben çok umutluyum şarkılarımdan.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

ÖMER TOPÇU: Müzik yolculuğumda desteklerini esirgemeyen başta Demet Akalın olmak üzere herkese çok teşekkür ederim. Oh Olsun’a gösterdikleri ilgiden dolayı sevenlerime ve dinleyicilerime ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Herkese sevgiler…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir