PSİKOTERAPİ LÜKS DEĞİL, İHTİYAÇTIR!

Share

Sevgili HaberHayat okurları, sizlere merhaba diyerek bu güzel dergide ilkyazıma başlıyorum. Sizlere kalemim yettiği kadar psikolojiyle ilgili çeşitli bilgilendirmeler, güncel konular, merak edilenler, yetişkin, çocuk ve aile konularında yazılarımı paylaşmak istiyorum. Uçsuz bucaksız bir alan olan psikoloji insanın olduğu her davranışta, her düşüncede, işte, evde, genel prensipte temel değerler taşıdığını bilmekteyiz.

Psikoterapi, konuşma ile yapılan ve bizlerin terapötik ilişki olarak açıkladığı, katılımcının danışan olarak adlandırıldığı ve yapan uzmanın terapist olarak adlandırıldığı bir görüşme sürecidir.  Çok geniş bir kavramı ve çok geniş ekolleri yani yöntemleri bulunmaktadır. Psikoterapi’nin hikayesi uzun yıllara dayanmaktadır. Psikoterapi günümüze kadar gelişerek ve yeni yöntemler, teknikler kendine katarak ilerlemiş bir ‘farkındalık’ sürecidir. Bu süreçte çevremizde bazı kişilerden duyduğumuz espri niteliğinde de olsa “psikolog sadece dinler!” tutumundan çok uzakta bir durumdur. Ruh sağlığı alanında uzman bir kişinin psikoterapi yapması genel kaynaklarda geçmektedir. Bu kişiler teori, kendini tanıma ve süper vizyon süreçlerini tamamlamış olan IFP (Avrupa Psikoterapi Federasyonu) eğitim standartlarına uygun eğitim saati, danışan görme süreci ve ekollerine uygun terapistlerdir.

“Terapist kimdir?” sorusu her ekolün kendine ait standartlarıyla ayrıca değerlendirilmektedir. Sizler de psikoterapi hizmeti almak istiyorsanız, psikoterapi eğitimlerini görmek isteyebilirsiniz. Uzun psikolojik süreçlerden ve belirli tekniklerden geçen yani psikoterapist olan bir klinisyenden hizmet almanızı tavsiye ederim. Psikiyatrist ve Klinik Psikologlar kliniklerde, danışmanlık merkezlerinde profesyonel olarak çalışmalarını sürdürmektedirler. Psikolog, Psikolojik Danışman vb. unvanlarına sahip lisans,  yüksek lisans ve doktora eğitimi alan kişilerde bu sürece önemli katkılar sağlamaktadırlar. Kendi iş alanları farklı olup da kısa süreli eğitimler alarak bu hizmeti vermeye çalışan kişiler psikolojinin alt alanlarını, teorilerini, pratiklerini, bilimsel değerleri, literatürü ve psikolojik danışmanlık süreçlerine hakimlik konusunda çelişki yaşamaktadırlar. Bu konu hakkında hizmet aldığınız kişiye uzmanlık alanları hakkında bilgilendirme isteyebilirsiniz.

“Psikoterapi mi? İlaç mı?” sorusuyla sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu konuda terapistin, danışanın değerlendirilmesinden sonra uygun yöntemin seçilmesiyle gerçekleşir. Klinik Psikologlar ilaç tedavisi uygulamamaktadırlar. Terapistler, danışana uygun terapi ekolünü uygulayabilmektedirler.  Klinik Psikologlar haricen gerekli gördükleri danışanlarını psikiyatriste yönlendirebilirler. Danışana göre ve terapistin ekolüne göre dinamik, kısa süreli, bilişsel davranışçı, varoluşçu ve hümanisttik terapi ekolleri bulunmaktadır. Terapi sürecinin haricinde psikolojik danışmanlık, psikolojik testlerin uygulanması gibi tekniklerde bulunmaktadır. Psikolojik testler ise uzmanın eğitim aldığı alanlarda; projektif, zeka, nöropsikolojik ve kişilik testleri olarak gruplandırılmaktadırlar. Psikoterapistler; yetişkin, aile ve çocuk olarak ayrı kategorilerde danışan kabul etmektedirler. Psikoterapi’ye gelen kişiler ikiye ayrılmaktadır. Kişisel gelişimleri için hizmet alanlar ve psikolojik sorunları için hizmet alanlar olarak adlandırılırlar. Sıklıkla karşılaşılan “deli” damgalanması artık günümüzde demode olmuştur. Psikolojik danışmanlık hizmeti her yaştan ve her meslekten kişilere uygun bir süreçtir. Psikoterapi bir lüks değil, herkesin yararlanabileceği bir ihtiyaçtır. Psikoterapistler sizlere ‘akıl verme’ veya sizleri ‘yönlendirme’ yapmadan objektif bakış açısıyla değerlendirip, etik ilkeler çerçevesinde psikolojik teknikleri uygulayıp, analiz etmektedirler. Bu sebeple psikolojik sorunlarınızı veya kendi kişisel gelişiminizi geçiştirmek veya önemsememek, ileride çeşitli sorunları beraberinde getireceği zorlu bir süreci sizlere getirebilir. İhtiyaç duyduğunuz takdirde, ertelemeden bu konuya adım atmanızı tavsiye ederim.

Psikoterapinin güncel tanımıyla ilgili kısaca bir giriş yaparak anlatmaya çalıştım ve diğer yazılarımda psikoloji penceresinden bakarak çeşitli konular hakkında yorumlarımı sizlere paylaşmaktan zevk duyacağım.

Her zaman söylerim; en iyi yatırım, kendinize yaptığınız yatırımdır.

 

Utku TÜRKMENERİ

Uzman Klinik Psikolog/ Psikoterapist

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir