Ramazan Ayında Sosyal Medya Kullanımı – Serkan Eskalen

Share

 

 

 

 

 

On bir ayın sultanı olarak bilinen Ramazan-ı Şerif geldi. Tabi Ramazan ayı ile birlikte oruçlar tutulacak ve yeme-içme sektörü harekete geçiyor olacak.

Genellikle ramazan ayında sosyal medyanın kullanım amacı değişiyor. Ramazan ayında uzun geçen oruç sürelerinde sosyal medya araçlarının zaman geçirme kullanımı da artıyor.
Yapılan araştırmalara göre Ramazan ayında daha çok görsel temalı sosyal medya araçları kullanılıyor. Sosyal medya platformları arasında Instagram ve Youtube öne çıkarken, paylaşımlarda dini içerikli resimli mesajlar ile ramazan sofralarına eğilim arttığı da tespit edilmiş.

Ramazan boyunca Youtube’da video, dizi ve film izleyerek vakit geçirme eğilimi daha çok artarken WhatsApp gibi anlık ileti platformlarının da mesaj ve iletişim amaçlı kullanıldığı belirlendi.

 

 

 

 

 

 

 

Ramazanda sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların farklılaştığı, ramazan öncesi sık yapılmayan dini içerikli mesaj ve iletilerde haliyle artışta oluyor. Sosyal medya paylaşımları ve iletilerinde daha yapıcı ve daha pozitif bir dil kullanılarak daha ılımlı bir kullanım özen gösteriliyor.
Haliyle Ramazan ayında sosyal medyada vakit geçirirken polemik ve münakaşaya girmeden olumsuz davranışlardan kaçınmakta gerekiyor.
Ramazan ayında iftar ve sahur yemeklerinin sosyal medyada paylaşılma serüveni de yine gündeme gelecek. Bu durum birçok kullanıcıyı rahatsız etmekle birlikte çeşitli eleştirileri de beraberinde getiriyor.

Ayrıca Ramazan ayında sosyal medyada yardım temalı paylaşımlar ve aktiviteleri de desteklemek ve paylaşma oranları da artış gösteriyor.
Sosyal medya kullanımı artık gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğu gibi Ramazana özel olarak sosyal medya kullanımının azalmadığı aksine arttığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkıyor.

Oruç sürelerinde, sosyal medyanın zaman geçirme amaçlı kullanıldığı belirlenirken, sosyal medya kullanımının ramazanın kendine özgü ikliminden etkilenerek ilerliyor. Zekât miktarı hesaplama, fitre, sadaka verecek kişi arama, bayram namazı saatini öğrenme gibi birçok sorunun cevabının sosyal medyada araştırıldığı tespit edilmiş.

 

 

 

 

 

Ramazan ayı, ailenizle ve arkadaşlarınızla daha çok vakit geçirmek en büyük anlamlarından biri. Bu ayda insanlar, hem aileleri hem de kendilerine daha fazla vakit ayırıyor. Bu durum da online platformlarda geçirilen süreye eş zamanlı olarak yansıyor.
Peki Türkiye’de önemli bir yere sahip olan Ramazan ayında başarılı bir etkileşim sağlamak ve yürütülen iletişim kampanyalarında hangi noktaları dikkate alınmalı?
Ramazan ayında insanlar mobil cihazlarında yılın kalan zamanına göre çok daha fazla vakit geçiriyor. Bu nedenle mobil sitelerin hızlı olması ve kullanım kolaylığı çok önemli. Biliniyor ki mobil cihaz kullanım oranı haliyle yüksek.

Sonuçlara göre yapılan sorguların büyük bölümü mobil cihazlardan gerçekleşiyor. Türkiye’de kullanıcıların %82’si arama motorlarına mobilden bakmaktadır. Ramazan ayının özellikle ilk ve son günlerinde aramalarda artış gözlemleniyor. Ayrıca Kadir Gecesi gibi ay içerisindeki ve devamındaki özel günlerde arama trendleri de artmaktadır.

Bu ay ile ilgili olarak insanların arama trafiğindeki odağı da farklılaşmaktadır. Yemek tarifleri başta olmak üzere, iftar, sahur, bayram gibi kelimeler ön plana çıkmaktadır. Geçtiğimiz Ramazan ayında en çok arananlar arasında yer alan sorular ise şöyle:
• Güllaç nasıl yapılır?
• Pratik bayram tatlıları
• Bayramda ne tatlısı yapsam?
• Ramazan pidesi
• Değişik iftar yemekleri
• İftara ne pişirsem?

Ramazan ayının her günü önemli bir an içermektedir. Leziz yemeklerin sunulduğu iftar sofraları, bu sofraların hazırlanma sürecinde ise YouTube büyük bir role sahip olacak. Ramazan ayında YouTube’da yemek ve tarifler üzerinde yapılan aramalarda büyük bir artış sağlıyor.

İftar ve sahur ile ilgili videoların yanı sıra, bekleme süresini kolaylaştıracak eğlendirici videolar veya sohbet videoları ile Ramazan’a özel fırsatları gösteren içerikler de bu ay boyunca YouTube’da sıklıkla izlenenler arasında yer alacak gibi.

Geçtiğimiz Ramazan ayında yemek ve tarifler özellikle YouTube üzerinde yapılan aramaların büyük bir çoğunluğu mobil cihazlardan gerçekleşmişti.
Ramazan ayı boyunca ulaşmak istediğiniz kitlenin büyük bir bölümü gece geç saatlerde de aktif olduğu için tüketicilerin mobil cihazlarda geceleri daha aktif olmasından faydalanarak kampanya hedeflemelerinizi bu doğrultuda düzenlemeye ve dikkat etmenizde fayda var.

Ayrıca Ramazan ayının bitimi ile başlayan Ramazan Bayramı ilgisi hala yüksek olduğu bir dönem. Bayram mesajları ve alışveriş konusunda aramalar ay sonuna doğru yükselişe geçiyor ve tatil gündeme geldiği için seyahat ve otel aramaları da ön plana çıkıyor.

Bunca arama trendi, stratejiler ve kampanyalar ile birlikte yine de ramazan ayında cep telefonumuzda akşam o gün kaç adım attığımıza bakmak yerine, o günün akşamında doğruya, iyiye ve güzele doğru kaç adım attığımıza bakalım.

Hayırlı Ramazanlar dilerim.

 

Serkan Eskalen – Dijital İletişim Danışmanı

www.serkaneskalen.com

 

 

 

 

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir