REYHAN CANSU

Share

Seslendirdiği ‘Adam Mısın Sen’, ‘Zannettim ki’, ’Kadehinde Zehir Olsa’, ‘Kumanda’ gibi şarkılarla tanıdığımız başarılı sanatçı Reyhan Cansu, ‘Gizli Gizli’ ile yeniden sevenleriyle buluştu. Kendisiyle yeni çalışmaları ve hayatı hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

HABERHAYAT: Nasıl bir albüm oldu “Gizli Gizli ”? Albümün hazırlık sürecinden bahseder misiniz biraz? Kimlerle çalıştınız?

REYHAN CANSU: Gizli gizli şarkısının bestecisi Canan Sezgin ve Ali Cem Çehreli’ye ait olup aranjör Febyo Taşel imzası ile Sezen Aksu’nun stüdyosu Lonca On Air’de ses kayıtlarımızı gerçekleştirdiğimiz bir çalışma oldu daha birçok arkadaşımız vokal koçlarımız yer almıştır.

HABERHAYAT: Gizli Gizli parçasının klibinden de biraz bahseder misiniz?

REYHAN CANSU: Şarkımızın klipini İran’dan gelen Hollywood’da yapımlara imza atmış olan yönetmen Farmod Namvar Azat ve ekibi çekti her şeyimle kendimi onların eline bıraktım çok değişik ve enteresan bir klip oldu.

HABERHAYAT: Şarkı seçme sürecinizden bahseder misiniz biraz? Bu konuda oldukça titiz davranıyorsunuz sanırım…

REYHAN CANSU: Genel olarak şarkılarım da yaşanmışlıkların olmasına dikkat ediyorum şarkıya yükselmeliyim ki o ruha girebilmeliyim.

HABERHAYAT: Günümüz sanatçıları hem zaman aldığı hem masraflı olduğu için albüm çıkarmayı pek tercih etmiyor. Single’ı daha mantıklı görüyorlar. Siz de aynı düşüncede misiniz, yola single’larla mı devam edeceksiniz?

REYHAN CANSU: Artık zaman değişti. CD satışları bitti ve artık yeni nesil internet satışları başladı. Yakında cd’de piyasalardan kalkacak. Albümler de bence artık internet pazarından satılmaya başlayacak. Ben ilerde bu sisteme tam geçildiğinde albüm yapmayı düşünürüm. Çünkü baskı ve basım maliyetleri olmayacak. Ama şimdilik single ve maxi single’lar ile yolumuza devam edeceğiz.

HABERHAYAT: Müzik piyasasını nasıl buluyorsunuz? Neler değişmiş olumlu ya da olumsuz anlamda?

REYHAN CANSU: Müzik piyasasının her geçen gün daha kötüye gittiğini düşünüyorum. Konservatuarda okuyan arkadaşlarımızın kardeşlerimizin bu mesleğe profesyonel olarak değil de bir hobi olarak baktığını görüyorum. Çünkü okullu olup da dışarıda yarın bir gün nasıl bir yer ve kariyer edineceğini bilemiyor ve sosyal medyadan iki tane şarkı atıp yıllarını vermiş insanların önüne geçerek zirveye oynayan ve müzik camiasını aşağılayan insanlar görüyoruz. Yani sanat mı, müzik mi, Show mu hepsi birbirine karışmış durum da. Benim için bir sanatçı dört dörtlük olmalı. Sesi, sahnesi, görselliği ve bilgisi olmalıdır.

HABERHAYAT: Sahne çalışmalarınız var mı? Müzikseverler sizi nerede dinleyebilirler?

REYHAN CANSU: Evet. Sahne çalışmalarım var. Bu sene daha da ağırlık vereceğim. Beni takip edenler sahne çalışmalarımdan haberdar olacaktır. Bugüne kadar sosyal sorumluluk projeleri belediye festivalleri ile devam ettiğim sahne hayatıma bu yıl İstanbul dışı, İstanbul içi olmak üzere çok farklı yerlerde canlı performansımla dinleyicilerimle birlikte olacağım.

HABERHAYAT: Hiç Kendi tarzınız dışında da bir sanatçı ile düet yapmak ister misiniz? Son zamanlarda moda olan pop-rap düetlerini nasıl buluyorsunuz?

REYHAN CANSU:  Başka bir tarzla da düet yapmak isterim. Öyle bir projede yer almak istiyorum. Günümüze uyarlanmış popüler müziklerin bazılarını beğeniyorum bazıları çok basit ve saman alevi gibi geliyor.

 

HABERHAYAT: Aşka inanır mısınız? Sizce Aşk nedir?

REYHAN CANSU: Aşk bir tutkudur. Bir arzudur. İnanıyorum ve acilen aşık olmak istiyorum. Ama aşk egolardan sıyrılıp karşındakini olduğu gibi kabul etme ve sevebilme sanatıdır. Böyle bir sanatın içinde yer almak ne kadar güzeldir bir düşünsenize.

HABERHAYAT: Reyhan Hanım kendinizi nasıl tanımlarsınız?

REYHAN CANSU: Doğal bir mizacım var. Karşıdan bakınca çok soğuk gibi görünüp aslında çok hümanist ve yardımsever bir yapıda olduğumu beni tanıyıp bilenler söylüyor. Benim için dürüstlük çok önemli.

HABERHAYAT: Çok etkileyici bir sese sahipsiniz. Fakat bir dönem müziğe ara vermişsiniz. Sebebini öğrenebilir miyiz?

REYHAN CANSU: Müziğe ara verme sebebim Marmaris de kendi işyerimiz olan otelimizin başına geçtik. Aynı zamanda bir evlilik süreci geçirdim. Sonra tekrar barlar sokağında birçok ünlünün de sahne aldığı deli divane bari kurdum.

HABERHAYAT: Hayatınızın dönüm noktası dediğiniz bir an var mı?

REYHAN CANSU: Evliliğimi bitirmek hayatimin dönüm noktası oldu. Sanatıma ve mesleğime haksızlık yaptığımı düşünerek tekrar geri dönme kararı aldım ve 2014 yılında ilk albümüm ‘Adammısın Sen’ adlı albümümü piyasaya sürdüm.

HABERHAYAT: Müzikle ilgilenmeye başladığında ve albüm projeni hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

REYHAN CANSU: Sahnesinden ve müziğinden etkilendiğim iki değerli isim Ajda Pekkan ve Sezen Aksu’dur.

HABERHAYAT: Sosyal medya ile aranız nasıl? Sevenleriniz sizi hangi hesaplardan takip edebilir?

REYHAN CANSU: Sosyal medyayı kullanıyorum fakat suyunu çıkarmadan. Sevenlerim ve dinleyicilerim bana sosyal medyadan ulaşıyor. Tabi özelime çok girmeden. Özelim bana özel kalarak sosyal medyayı kullanıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir