RÜYA ÖNAL ‘‘SİCCİN’LE BEYAZPERDEYE GERİ DÖNÜYOR’

Share

2006 yılında vizyona giren ‘Sınav’ filminde okulun asi kızı ‘Gamze’ karakteri ile Türkiye seyircisinin hafızalarında yer eden Rüya Önal, ‘Siccin 5’ filminin başrolü ile beyaz perdeye geri dönüyor.

Kendisi de sıkı bir korku filmi hayranı olan Önal, yeni filmi ile korku filmi tutkunlarının beğenisini kazanmayı hedefliyor. Başarılı oyuncu ile korku filmleri ve yeni filmi ‘Siccin 5’ hakkında konuştuk.

HABERHAYAT:  Rüya Önal’ı kısaca bize tanıtabilir misiniz?

RÜYA ÖNAL: 1985 Eskişehir doğumluyum. 3 çocuklu bir ailenin en küçüğüyüm. 2002’den bu yana oyunculuk yapıyorum. Çeşitli ekiplerle çalıştım. Şu an ise İstanbul Halk Tiyatrosu oyuncusuyum. Evliyim, hayvan ve doğa aşığıyım.

HABERHAYAT: Bugüne kadar hangi projelerde yer aldınız?

RÜYA ÖNAL: İrili ufaklı rollerle birçok projede yer aldım. Ama hafızalarda “Sınav” sinema filmi ile yer ettiğimi düşünüyorum. Sonrasında 3 yıl Okan Bayülgen ile çalıştım. Koyu Kırmızı, Sensiz Olmaz ve İntikam yer aldığım diziler arasında.

HABERHAYAT: Korku filmleri hakkında görüşleriniz nelerdir?

RÜYA ÖNAL: İyi bir korku filmi izleyicisiyimdir. Eskilerden izlemediğim kalmadığı için yenileri sıkı bir şekilde takip ediyorum. Korkunun her türünü izleyebilip, psikolojik korkudan etkilenen birisiyim. İyi işlenmiş bir kötü karakter ve kurbana inandırıcılık da ekleyebiliyorsanız benim için korku başlayabilir.

HABERHAYAT: Korku filmi izlemeyi sever misiniz?

 

RÜYA ÖNAL: Sevdiğim anlaşılmıştır herhalde.

KORKU FİLMİNDE OYMAMAK KOLAY DEĞİL

HABERHAYAT: Korku filminde oynamak nasıl bir duygu?

RÜYA ÖNAL: Siccin 5’i baz alarak söylüyorum “Hiç kolay değil”. Ara bir duygu yok nerdeyse. Gerçek hayatta yaşamadığımız ve deneyimlemediğimiz duyguları en pik noktada vermeniz gerekiyor. İnandırıcılığınızı bir an bile kaybetmemeniz gerekiyor. Yoksa film bir anda komediye kayabilir. Öyle bir ince çizgi. Bunların doğrultusunda zorlayıcı ama bir o kadar da keyif verici bir duygu.

HABERHYAT: Çekimler nasıl geçti, zorlandığınız sahneler oldu mu?

RÜYA ÖNAL: Yapım ve yönetmenin hemen hemen her projesinde çalıştığı bir ekibimiz vardı. O yüzden herkes ne yapması gerektiğini biliyordu. İşi ve insanları severek çalıştığım samimi bir ortam vardı, ayak uydurmam hiç zor olmadı. O nedenle çekimler huzurlu oldu ve göz açıp kapayıncaya kadar geçti diyebilirim. Zorlandığım sahneler elbette oldu. Özellikle etki altına girdiğim ve nefesimle oynadığım sahnelerde tekrarlarla beraber gücümün tükendiği anlar oldu.

HABERHAYAT: Siccin 5 Nevşehir’de Karain Köyü’nde çekildi, bu köy ile ilgili gitmeden önce bir bilginiz var mıydı? “Kanserli Köy” olarak bilindiğini öğrendik, ne dersiniz bu konuda?

RÜYA ÖNAL: Bu projeden önce hiçbir bilgim yoktu. Ne zaman ki Alper Mestçi ile görüştük ve senaryonun çıkış noktasının bu köy olduğundan bahsetti, ben de öyle öğrendim ve araştırdım. İlginç tabi. Gittiğimizde de gördük ki; köyde sadece bir iki hane kalmış hayatını devam ettirmeye çalışan. Korku filmi ruhuna hitap eden mekan haline gelmiş bir köy.

HABERHAYAT: Siccin 5’te canlandırdığınız karakter hakkında bilgi verebilir misiniz?

RÜYA ÖNAL: Babası yıllar önce oğlu tarafından öldürülünce yavaş yavaş aklını yitiren bir anne, kocası kaybolmuş bir yenge ve hastalıklarla boğuşan bir yeğenle birlikte yaşayan ve çalışarak onlara bakan bir kız Azra. Geçmişte yaşadığı bu olaylar zinciri günümüzde tekrar karşısına çıkar ve onu etkilemeye başlar.

HABERHAYAT: Azra karakterine nasıl hazırlandınız?

RÜYA ÖNAL: Özel bir hazırlık süreci olmadı açıkçası. Senaryoyu okuyup Alper Hoca’nın da ne istediğini çözümledikten sonra Azra karakteri hazırdı.

HABERHAYAT: Çekimler sırasında ilginç durumlar ile karşılaştınız mı?

RÜYA ÖNAL: İşte beklediğim soru… “Kapılar bir anda çarptı ve tuhaf sesler duyduk” demek isterdim… Ama olmadı… Sıkıntısız çektik ve döndük.

HABERHAYAT: Alper Mestçi ile çalışmak zor muydu? Alper Mestçi hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

RÜYA ÖNAL: Alper Mestçi ile çalışmak zor değildi, Alper Mestçi filminde oynamak zordu. Her ne kadar korku filmi izleyicisi olsam da, yerli korku filmleriniz izlemiyordum açıkçası. Film, bana ilk geldiğinde bu yüzden biraz ön yargılı yaklaştım. Baktığınızda birçok korku filmi çekiliyor ülkemizde. Ama bunların kalitesi ve inandırıcılığı tartışılır. Ama Alper Mestçi ismini duymamla beraber menajerim Ebru Küçükakar’ın da desteğiyle ilk adımımı attım projeye. Karşılıklı anlaşmamızdan sonra onu bir de sinema dilini anlamalıydım. Hemen Siccin serisi ile işe başladım ve izledikçe ön yargımdan utandım. Gerçekten çok etkilendim. “Böyle işler mi yapılıyormuş bizim ülkemizde” dedim. Bana geç kalmış bu aydınlanmayı yaşattığı için kendisine teşekkür ediyorum. Sette iletişimimiz gayet iyiydi. Ne istediğini ve nasıl korkutacağını çok iyi bilen ve oyuncularına çok iyi aktaran bir yönetmen.

HABERHAYAT: Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

RÜYA ÖNAL: Var aslında. Benim gibi korku filmi sever birisi iseniz, kaliteli yerli korku filmlerine bir şans verin derim.

Yasir BABA

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir