Şakir DEMİRCİ: Sinemanın Unutulmayan Portreleri

Share

SİNEMANIN UNUTULMAYAN PORTRELERİ

VANESSA REDGRAVE

Ünlü İngiliz sinema oyuncusu

Yaşın ve yılların güzellik kattığı sinemanın ender kadınlardan

2015 yılında 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde eşi Franco Nero ile birlikte yaşam boyu başarı ödülü verilen sanatçı

Venessa Redgrave 1937 yılında Londra’da 4. kuşak tiyatrocu bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. İrili ufaklı filmlerde oynadı. 1966’da çevirdiği “Her Devrin Adamı” filmi ile üne kavuştu.

1967-1969 ve 1972 yıllarında 3 kez Oscar’a aday gösterildi ancak En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscarı’nı 1977 yılında “Julia” filmi ile kazandı. Dünya sinemalarında geniş yankı uyandıran bu filmde, Jane Fonda ile birlikte oynadı. Bu film sanat eleştirmenlerinden övgü aldı.

1996 yılında Tom Cruise ile “Görevimiz Tehlike” filminde rol aldı. 1974 yılında Agatha Cristie’nin Doğu Ekspresi’nde Cinayet romanından uyarlanan filmde; Anthony Perkins, Sean Connery, Richard Widmark, Ingrid Bergman ile birlikte rol aldı.  Lian Neeson ve Franco Nero ile evlilikler yaptı.

Ödülleri

Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Oscar Ödülleri’nde, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu; Altın Küre’de ise En İyi Kadın Oyuncu ödülleri aldı.

Antalya’da, Yaşam Boyu Başarı Ödülü verildi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir