SAMSUN İLKADIM İLYASKÖY TÜRK-İŞ İLKOKULU “FRİDAYS FOR FUTURE ETKİNLİĞİ” BASIN BİLDİRİSİ

Share

Atmosferde salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, dünya üzerinde yıl boyunca Kara, Deniz ve Havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artış sonucu oluşan KÜRESEL ISINMANIN, küresel ısınma sonucunda oluşan İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN dünyamız ve tüm canlılar üzerindeki etkilerine dikkat çekmek amacıyla, tüm dünyada eşzamanlı olarak gerçekleştirilen ve farkındalığın arttırılmasına yönelik yapılan FridaysForFuture (İKLİME YÖNELİK OKUL) etkinliğe katkı sağlamak amacıyla okulumuzda yapılan etkinlik İsveç’li, Asperger Sendromlu lise öğrencisi Greta THUNBERG tarafından bu konuya dikkat çekmek için başlatılmış bir eylemdir. Bu eylem Greta’nın Avrupa Ekonomik Forumunda yaptığı konuşmalarla ve ulusal basında yer almasıyla tüm dünya çocuklarının ilgisini çekmiş, ilk eş zamanlı eylem Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilmiş, ses getirdiği görülünce de bu eylemin tekrarlanmasına karar verilmiştir.

Dünya ile eş zamanlı olarak 118 Ülkede, 1594 noktada, Türkiye’de 9 şehirde, Samsun’da İlyasköy Türk-İş İlkokulunda Sınıf öğrencileri, öğretmenleri, velileri, idarecileri ile İKLİM KRİZİNE dikkat çekmek için buradayız. DAHA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN EL ELEYİZ.

 

Etkinliğin amacı;

-Küresel Isınmaya dikkat çekmek

-Çocukların geleceğine sahip çıkma istemi

-Dünya sorunlarına duyarlı bireyler yetiştirme sorumluluğu

-Hayat Bilgisi dersinde işlenen “DOĞA VE ÇEVRE” ünitesine bağlantılı olarak, yaparak-yaşayarak, çocuklardaki farkındalığı arttırmak

-Öğrencilerin dünya vatandaşı olma konusunda farkındalıklarını arttırmak

-Yaşadıkları GEZEGENE duyarlı olma konusunda, öğrencilere-velilere-topluma bilinç oluşturma

 

EVET KAYGILIYIZ

-Plastik dolu yeryüzünden

-Zehirle dolu gökyüzünden

-Soyu tükenen canlılardan

-Yok edilen ormanlardan

-Eriyen buzullardan

-Isınan dünyadan

-Yükselen denizden

-Ve bir şey yapmayan büyüklerden

ZAMAN DARALIYOR. KÜRESEL ISINMA BİREYSEL DEĞİL, TÜM DÜNYANIN VE CANLILARIN SORUNUDUR.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir