Samsun Kültürel Hayatında Bir Kilometre Taşı: Samsun Sinema Topluluğu…

Share

Samsun’da bir grup sanatsever tarafından kurulan Samsun Sinema Topluluğu, düzenlediği film izleme etkinlikleriyle Samsun’un kültürel hayatına yeni bir soluk kazandırıyor.

 

Samsun Sinema Topluluğu, Samsun’da sinema salonlarında kendine pek yer bulamayan sanat filmlerini izlemek isteyen sinemaseverin bir araya gelmesiyle kurulmuş bir grup. Farklı yaş ve meslek gruplarından birçok Samsunluyu içinde barındıran grup, ücretsiz film gösterimleri düzenliyor.

 

Hiyerarşik bir yapıya sahip olmayan grup, tamamen sanatseverlik ve gönüllülük üzerine kurulu. Çarşamba akşamları izlenecek filmler, topluluğun sosyal medya gruplarında, grup üyeleri tarafından ortaklaşa belirleniyor. Film izlendikten sonra, filmi öneren grup üyesi tarafından film hakkında kısa bir brifing veriliyor. Daha sonra tüm katılımcılar, filmin kendilerine hissettirdikleri/düşündürdükleri hakkında tartışıyorlar.

 

Ortak noktaları sinema ve sanat olan bireylerden oluşan grubun etkinlikleri, tamamen karşılık sevgi, saygı ve hoşgörünün hakim olduğu bir ortamda gerçekleşiyor. Gün içinde farklı hayatlar yaşayan, farklı işlerle uğraşan, farklı yaş gruplarında bulunan insanlar kimliklerden arındırılmış bir ortamda sinema ve hayat hakkında konuşuyorlar.

PEKİ, SAMSUN SİNEMA TOPLULUĞU NASIL OLUŞTU?

 

Güven Soner, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi. Samsun Sinema Topluluğu’nun ilklerinden. Soner, Samsun’da mevcut sinemalarının tamamının AVM’lerin içinde yer aldığını ve bu sinemalarda tüketim toplumun bir gereği olarak gişe filmlerine yer verildiğini söylüyor. Sanat filmi izlemek için Ankara’ya gittiğini söyleyen Soner, kendi gibi sanat film izlemek isteyen birkaç arkadaşıyla birlikte Samsun’da sanat filmi izleyebilmenin yollarını aramaya koyulmuş.

Soner, bu arayışlarını “Samsun’da da Sanat filmi izleyebilmek için ‘Başka Sinema’ yetkilileriyle görüştüm. Bir süre uğraştan sonra Lovelet AVM’nin içinde bulunan Cinejoy’la ‘Başka Sinema’ filmlerinin gösterimi konusunda anlaştık. Ve film gösterimlerine başladık. Samsun’da gösterime gelen filmlere gelen bir kitle oluştu. Daha sonra kendi aramızda filmleri sadece izleyip dağılmak yerine bir de izlediğimiz filmlerin üzerine konuşalım düşüncesi ağır bastı. Bunu birkaç kere yaptık. Fakat, Cinejoy’da vizyon filmlerinden yer bulmakta zorlanıyorduk. Ayrıca filmlerin üzerine konuşmak için uygun bir bulmak konusunda da sıkıntılar yaşamaya başladık” ifadelerini kullanıyor.

 

Bu noktada grubun yardımına Pera Sanat yetişmiş. Ve kendilerine haftanın bir günü istedikleri filmin gösterimi yapıp üzerine tartışabilecekleri bir salon tesis etmiş. Uzun süre Pera Sanat’in bünyesinde film gösterimi yapan grubun, şehirdeki tanınırlığı da bu süreçte daha artmış. Gösterimi yapılacak filmlerin duyurularının yapılması ve yeni film önerileri sunulması için oluşturulan mesajlaşma grubu, sessiz sedasız bir şekilde büyüyerek yaklaşık 250 kişiye ulaşmış.

 

Film gösterimlerini Pera Sanat’ta yapıldığı süre boyunca sadık bir kemik kitleye ulaşan Samsun Sinema Topluluğu, ilerleyen zamanda kendisine yeni bir mekan aramak zorunda kalmış. Bu defa da durakları 56’lar semtinde bulunan Siyah Beyaz Cafe olmuş. Şu ana kadar her zor anlarında sanata destek veren birilerini bulabilen grup, şu anda da film gösterimlerini Siyah Beyaz Cafe’de bünyesinde ücretsiz olarak devam ediyor. Her çarşamba günü akşam 7.30’da bir araya gelen grup, filmleri izleyerek tartışmaya devam ediyor. Kısa zaman önce 1. yaş gününüm kutlayan Topluluk, bugüne kadar 50’nin üzerinde film gösterimi gerçekleştirmiş durumda.

“ÇARŞAMBA SABAHLARINA BİR BAŞKA UYANIYORUM”

 

Başlığa taşıdığımız bu sözün sahibi grubun kadim üyelerinden Sınıf Öğretmeni Özgür Taş’a ait. Taş, Samsun Sinema Topluluğu’nun aydınlanma derdi olan insanları buluşturduğunu söylüyor ve ekliyor; “Ben çarşamba günleri, yeni bir şeyler izleyeceğim, yeni bir şeyler öğreneceğim. Yeni insanlardan yeni şeyler dinleyeceğimin heyecanıyla uyanıyorum. Yaşadığımız aydınlanma kaygısı beni çok heyecanlandırıyor. Samsun Sinema Topluluğu’nda kendimiz için bir şeyler yapıyoruz. Bu Topluluk, geceyi bölen bir ses oluyor”

 

Samsun Sinema Topluluğu’nun bir diğer öğretmen müdavimi Mustafa Hachasanoğlu, meslektaşını destekleyerek “Burası insan olma kaygısı güden insanların bir araya geldi bir ortam. Biz burada bir sinema kültürü yaratmaya çalışıyoruz. Çünkü filmler artık çok kolay ulaşılabilen şeyler. İstediğiniz filmi izlenemeniz için evinizde internetin olması yetiyor. Biz sinema ve sanat konusunda kendine yeni bir şeyler katma hevesi olan insanlara ulaşmanın peşindeyiz” diyor.

 

SAMSUN’UN KÜLTÜREL CANLILIĞI…

 

Sohbetimiz bir süre sonra Samsun’un kültürel canlılığına geliyor. Herkes, Samsun’un kültürel aktivite çeşitliliğinin zayıflığından dert yanıyor. Bu noktada söze, grubu belki de sinema alanında en tecrübeli ismi olan ve Haber Gazetesi’nde ve HaberHayat Dergisi’nde sinema ve sanat üzerine yazdığı yazılarla ve sivil toplumda gösterdiği çabayla bilinen İlker Mutlu giriyor. Mutlu, önemli bir noktaya dikkat çekiyor: “Samsun kentlilik olgusu tamamlayacak kültürel canlılıktan yoksun. 70’li yıllardan beri üniversitesi olması rağmen üniversitesinin şehre kültürel bir canlılık katamadığı bir şehir Samsun. Üniversitemiz şehirle bütünleşemiyor. Türkiye’nin farklı şehirlerinde üniversiteler kentlerinde film festivalleri dahi düzenlerken; biz Samsun’da malesef böyle bir katkıyı göremiyoruz. Üniversiteler, şehre kültürel canlılık katar. Biz Samsun’da maalesef bu katkıyı göremiyoruz. Samsun bir üniversite kenti olamıyor”

Mutlu, film gösterimlerine dönem dönem üniversite öğrencilerinde geldiğini söyleyerek, Samsun’da var etmeye çalıştığımız bu kültürün üniversiteliler arasında da yayılması için çaba harcadıklarını belirtiyor.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir