Samsun ve Turizm

Share

Samsun coğrafi olarak birçok ile kısmet olmayacak kadar güzelliğe ve avantaja sahip bir şehir. Kara, demir, deniz ve havayollarının tamamı ile ulaşımın rahatça sağlanabileceği ve aynı anda bu 4 ulaşım şeklini de kullanabilme olanağına sahip bir kent. Benzer şekilde turizm değerlendirmesi yapıldığında da 17 ilçeyi aslında 17 farklı ürün şeklinde değerlendirmek mümkün. Bu bağlamda her ilçenin kendisine özgü değeri ve ön plana çıkacağı bir markası mevcut. Bafra ve Terme sadece pide ile değil tarihi ve coğrafi özellikleri de ön plana çıkarılabilecek değerlere sahip.

 

Samsun’un turizm gelirlerini ve gelen turist sayısını artırmak için bazı öneriler şunlar olabilir:

 • Bir turizm envanter çalışması yapılmalı. Bu sayede şehirde turizm değeri taşıyan ve turistik ürün haline getirebilecek değerler ortaya çıkarılmış olunur.
 • Turizm ile ilgili bir master plan yapılması lazım. Bu plan içinde ne zaman hangi faaliyetlerin yapılması gerektiği ayrıntılı şekilde ifade edilmesi gerekir.
 • İlimizin turizm haritası ortaya çıkarılması gerekli. Bu harita fiziksel olarak yapılması gerektiği gibi dijital ortama muhakkak aktarılması gerekir.
 • Samsun’un turizm değerlerinin ve Samsun’u tanıtan tüm değerlerin hepsinin dijital ortama çok dilli olarak aktarılması. Örneğin ilimize tedavi amaçlı gelmek isteyen bir kişi ilimizde bulunan hastaneleri, gezilecek yerleri, yenilecek tüm yemeklere kadar ulaşabileceği bir web sitesinin yapılması gerekir. Bu sayede gelecek kişi ulaşabileceği tüm verilere kolay bir şekilde ulaşabilir. Oluşturulacak olan web sitesinin çok dilli olması gerekli. Başta İngilizce ve Almanca olmak üzere Rusça, Çince, Arapça gibi ilimizin hedef pazarında yer alan ülkelerin dillerinde olması gerekli.
 • Yapılacak olan web sitesi ios ve android gibi işletim sistemlerinde çalışabilir olması gerekli. Benzer şekilde her iki işletim sisteminde çalışacak uygulamaların hayata geçirilmesi gerekli.
 • Dünya artık teknolojiyi çok ciddi bir şekilde kullanıyor. Bu bağlamda sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik son dönemde karşımıza çıkan çok önemli realiteler. Bu bağlamda şehrimizin de maskotu olan Çakır belki artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları desteklenerek tıpkı bir rehber olarak tasarlanabilir. Çakır ya da yaratılan karakter uygulama açıldığı zaman şehri tanıtmaya başlar ve uygulamayı kullanan kişiye rehberlik eder.
 • İlimizde Samsun turizminin gelişmesine katkı sağlamayı amaç edinen birçok sivil toplum kuruluşu olmakla birlikte “birlikten kuvvet doğar” felsefesini benimsemiş bir çatı platformunun kurulması gerekli. Bu platform dernek yerine bir vakıf ya da herkesin ortaklık payının olduğu bir şirket şeklinde olmalı. Bu sayede herkes bu oluşuma en fazla katkıyı vermek isteyecektir.
 • Samsun’un her ilçesi başlı başına bir ürün niteliği taşıyor. Bu bağlamda her ilçeyi simgeleyen hediyelik eşyaların ortaya çıkarılması ve bu eşyaların satışa sunulabileceği yerlerin oluşturulması gerekli. Hediyelik eşyalar ortaya çıkarılırken söz konusu ilçenin halk eğitim merkezleri, belediye ve ilgili paydaşların da katkıları ile hediyelik eşyaların ne olduğu ortaya çıkarılabilir ve bundan sonra da bölgedeki kadınlar ve dezavantajlı grupların da sisteme dahil edilmesi ile üretimleri gerçekleştirilir. Bu sayede ilçenin de ekonomisi canlanmış olur.
 • Samsun’da ele alınması gereken bir diğer konu da festivaller. Şehrimiz festival kültürüne yabancı olmayan ve geçmişinde de festivallerin yapıldığı bir kent. Bu bizim için çok büyük bir avantaj. Bu avantajı iyi kullanmak gerekli. Her ilçenin yapabileceği birçok festival var. Bu festivallerin bir planlama dahilinde yapılması gerekli. Festivaller ile ilgili olarak yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası boyutlarda katılımcı profilleri ile desteklenmeli ve her yıl bu aktivitelerin ziyaretçi ve iştirakçi sayısının artırılması sağlanması şehre katkı sağlayacaktır.
 • Şehrimizin geçmişten gelen bir diğer avantajı ise fuar kültürü. İlimizde fuarlar geçmişte çok sayıda gerçekleşmiş. Şehre kazandırılan fuar merkezi ile fuarcılık manasında şehir eski günlerine geri dönmeye başlıyor. İlimizde düzenlenen fuar sayısı artırılır ise şehre gelen yerli ve yabancı turist sayısı artar. Elbette şehre doğrudan ulaşım imkanlarının artması bu sayının artmasına kaldıraç etkisi yapacaktır.
 • Kiosk kullanımının artırılması şehrin turizmine katkı sağlayacaktır. Burada şehrin tespit edilen noktalarına kiosk’ların konulması yerli ve yabancı ziyaretçilere fayda sağlayacaktır. Örneğin havalimanına bu şekilde bir kiosk konulması ile şehre gelen kişilerin şehir ile ilgili birçok bilgiyi buradan edinmesi sağlanabilir. Üstelik yapay zeka gibi teknolojik unsurlar ile birleştiği zaman akıllı rota uygulamaları eklenebilir ve ziyaretçiye şehirde kalacağı süreye bağlı olarak alternatiflerin sunulması söz konusu olabilir.

 

Şehrin turizm gelirlerinin artırılması için yapılması gerekenler sadece bunlar ile sınırlı değil. Tüm paydaşların katkısının sağlaması ve beraber hareket etmesi gerekli. Benzer şekilde yerel halkın da turizm konusunda bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması ile turizm gelirlerinin sürekli artması ve turizm gelirinin 12 aya yayılması söz konusu olabilir.

Doç. Dr. Yetkin Bulut

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir