SAMSUNDA BALIK KÜLTÜRÜNÜN ADRESİ MÜNİR’İN YERİ BALIK LOKANTASI

Share

Ben Fevzi Münir Güler. 1981 doğumluyum. Evli, bir çocuk babasıyım. Babam Fevzi Güler, 1985 yılında Fevzi’nin Yeri adıyla Samsun’daki ilk balık lokantasının sahibiydi. 13 yaşından itibaren babamın yanında çalışarak bugünlere geldim. Mest Gastro-Pub’ın sahibi Mesut Saraç ile birlikte 3 ay önce bir vesile ile Münir’in Yeri Balık Lokantasını açtık. Meslekte tırnaklarıyla gelmiş olan Mesut Saraç benim en büyük destekçim ve ortağımdır.

İşletmemizin tam adı Münir’in Yeri Balık Lokantası. Eski müşterilerimiz bizi bu şekilde tanıdıkları için bu ismi koymayı uygun bulduk. İşletme isminde restoran kelimesi yerine lokanta ifadesini kullanmamızın sebebi ise geçmişe olan bağlılığımızı vurgulamaktadır. Biz, babamızdan edindiğimiz tecrübeyi günümüze taşıyoruz. Nereden geldiğimizi unutmamak adına lokanta kavramını kullanıyoruz. Ek olarak, işletmemiz 1. sınıf Turizm İşletme Belgesine sahiptir. Bunun yanı sıra geçmişe olan bağlılığımızı vurgulamak için logomuzda ‘Babadan Oğula’ şeklinde bir slogan kullanıyoruz. Ayrıca işletmemizin, ‘Yeniyi ve eskiyi bir arada yaşayacağınız sohbeler ve lezzetler için…’ şeklinde bir mottosu var.

Geçmişi unutmadan yeni çağın gereklerini de yerine getirmeyi amaçladığımızı vurguluyor bu motto. Lokantamızda çalışan aşçılarımız ve diğer personellerimizin tamamı babam Fevzi Güler tarafından yetiştirilen personellerdir. Hepsi lokantacılık kültüründe sağlam bir tecrübeye sahiptir. Aramıza yeni katılan personelleri ise, ben ve ekibim lokanta kültürümüze uygun bir şekilde yetiştiriyoruz.

Biz bir aile işletmesiyiz. Desteğini hiçbir zaman esirgemeyen eşim Canan Güler, kendi işinden sonraki zamanını oğlum Ali Fevzi Güler ile birlikte lokantamızda benim yanımda geçiriyor. Lokantamızı biz evimiz olarak biliyoruz. Eşimin ve oğlumun her daim yanımda olması müşterilerimize de güven veriyor.

 

HER ŞARTTA ÖZEL SALONLARIMIZLA

Lokantamız, Samsun’un eğlence dünyasının merkezi konumunda olan Adnan Menderes Bulvarı Türkiş mevkiinde yakın bir konumda
Atakum sahilinin hemen yanı başında bulunuyor.

Girişteki 140 sandalyelik bir ana salonumuz var. Bu salonumuzun tavanı geleneksel bir görüntü oluşması açısından balık ağlarıyla süslenmiş durumda. 1. Katımızı ise, daha çok aile ve iş yemekleri için lokantamızı tercih eden sakin ve kalabalıktan uzak kalmayı isteyen müşterilerimiz için düzenledik. Bu katımızda masalarımızın arasında mesafeyi daha geniş bırakmaya özen gösterdik ve 50 sandalyelik kapasitesi var. 2. Katta ise VIP salonumuz bulunuyor. VIP salonumuz toplantılar, sunumlar, protokol yemekleri, özel iş yemekleri, misafirlere özel yemekler, doğum günü, nişan gibi özel gece yemekleri için tasarlanmış bulunuyoruz. VIP salonumuzun bulunduğu katta ayrıca bir de mescidimiz var. VIP salonumuzda 80-100 kişilik grupları ağırlayabilecek kapasitededir. Son olarak 140 sandalyelik teras katımız var.

Tüm katlarımızın kendine has deniz manzarası yanında terasımızda harika deniz manzarası müşterilerimizi bekliyor.

Bunlara ek olarak, Lokantamızda vale hizmetimiz vardır. Kapasitemize yetecek kadar araç park alanına sahibiz. Valelerimiz aynı zamanda, lokantamızda vakit geçirdikten sonra aracını kullanmak istemeyen müşterilerimizi evlerine kadar bırakabilir.

Lokantamızda, misafirlerimiz çocuklarına hitap eden bir oyun alanı bulunuyor. Bu oyun alanında misafirlerimiz çocukları bir öğretmen eşliğinde eğlenirken aynı zamanda ebeveynleri tarafından güvenlik kameraları ile takip edilebiliyorlar. Ayrıca, lokantamızda Beinsports yayınları vardır. Lokantamız gece saat 1’e kadar hizmet veriyor.

KARADENİZ BALIKLARININ GERÇEK LEZZETİNE ERİŞMEK İÇİN

Lokantamızda, menümüz ağırlıklı olarak balıktan oluşuyor. Biz her balığı mevsiminde müşterimize sunuyoruz. Lüfer mevsiminde lüfer, palamut mevsiminde palamut, kalkan mevsiminde kalkan… Menümüzde tamamen Karadeniz’de tutulan balıklar bulunuyor. Balığı ilk tutulduğu anki tazeliği ile müşterilerimize servis etmeyi önemsediğimiz için Ege Denizi ve Akdeniz gibi diğer denizlerde tutulan balıkları kullanmıyoruz. Bunun markamızın değeri için önemli olduğunu düşünüyoruz.

Balıklarımızı hazırlarken kesinlikle sos kullanmıyoruz. Özellikle ızgarasını yaptığımız balıkları denizden çıktığı şekilde sadece tuz ekleyerek pişiriyoruz. Bu şekilde bizim müşterilerimiz balığın gerçek tadını tüm tazeliğiyle hissedebiliyorlar. Bu babamızdan öğrendiğimiz bir metottur. Bunun yanı sıra gastronominin kendini yenilemesinin gereği olarak menümüzde yeni tatlarda barındırıyoruz. Çok geniş bir meze menümüz var. Daha önce uzun yıllar Bodrum’da çalışmış ve Ege’nin otlarından oluşan meze kültürüne hakim bir ustamız var. Meze ustamız, meze konusundaki bilgisini Samsun’un ovalarında yetişen otlarla harmanlayarak müşterilerimize harika mezeler sunuyor. Ahtapot salatası, ahtapot ızgara, levrek marin lakarte, deniz mahsülleri salatası, portakallı levrek marin, midye tava, midye dolma, kuru domates salatası, zeytin salatası, baba-ganoş, yoğurtlu semiz ve sıcak ot mezelerin başlıcaları… Bunların yanında bir de bizim geleneksel, meşhur mısır ekmeğimiz turşu kavurması bizim olmazsa olmazımız. Mevsim meyvelerinin en güzel ve en tazelerini yine lokantamızın menülerinde bulabilirsiniz.

ELİMİZDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

Menümüzün tatlı kısmında bizim meşhur kabak tatlısı var. Bizim kabak tatlımızın Türkiye’de gitmediği yer yoktur. Bizim kabak tatlımızın kabakları özeldir. Kabaklarımızı yıllardır Çarşamba ovasındaki bir çiftçimizden alıyoruz. Ve kabaklarımızın çekirdekleri de yıllardır aynıdır. Tadının kalıcılığı da buradan geliyor.

Biz, ülkemizin dış güçlerin baskısı altında olduğu bu günlerde en küçük işadamından en büyük işadamına kadar elimizden geleni yaparak ülkemize hizmet etmemiz gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz. Elimizden geldiği kadar bu konuda çalışıyor ve destek oluyor. Herkesin kendi alanlarının da en iyi şekilde çalışırsak güçlü Türkiye’nin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Aynı şekilde, Samsun’umuzun markası olan Samsunspor’umuza da destek veriyoruz ve uyanış sezonunda başarılı olmasını diliyoruz.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir