SAMSUN’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE GELİŞMELER VE DEĞERLENDİRMELER

Share

Samsun’da 13 yıldır gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Uluslararası profesyonel kimlikte gayrimenkul danışmanlığı yapıyoruz. Remax Mina kaliteli profesyonel hizmetin tek adresidir. Bu yazımda sizlere Samsun’da gayrimenkul piyasasındaki bazı gelişmelerden bahsedeceğim.

 

GAYRİMENKÜL PİYASASINA GENEL BAKIŞ

Türkiye genelinde gayrimenkul sektöründe faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte kredili satışların düştüğü gözlenmektedir. Yeni yapılan konutların maliyetlerinin ve konut satış fiyatlarının artmasıyla birlikte konut sektörü biraz durağanlaştı. Bu sistemin aşılabilmesi için doların yükseldiği pozisyonlarda döviz bürolarında dolar alışları gerçekleşmektedir. Doların düşmesiyle birlikte dolar bozduran yatırımcılar gayrimenkule yönelmektedir.

Sektörün düzelebilmesi için bankaların 0.98 faiz oranında anlaşmalı krediler sağlamaktadır. Bunlar müteahhit bazında çalışmalarda görülmektedir. Fakat sektörün en büyük sıkıntısı yüksek faiz oranlarıyla birlikte konut sektörünün kredili işleyememesidir. Bunun hallolması için banka mevduat oranlarının da öncelikle düşmesi gerekir. Emlak sektöründe canlılığı yaşamak ve yaşatmak istiyorsak; banka faiz oranlarının düşmesini bekleyeceğiz.

Faizlerin yüksek olduğu Türkiye’de şu an için gayrimenkul için fırsatların değerlendirildiği alıcıların kuvvetli olduğu bir dönem içindeyiz. Gayrimenkul sektörü her şeyden önce fiyatların gerilediği bir dönemin içine giriyoruz. Gayrimenkul sektöründe fiyatların düşmesi şuan da %30 oranına yaklaşmıştır. Bu oranların daha da düşeceğini tahmin etmiyoruz.  Çünkü bu oranların düşmesiyle birlikte çok farklı durumlar olacaktır. Neler olacaktır peki? Bankaların gayrimenkul sektöründe hacizli mallarının artmasına sebebiyet verilebilir. Bu yüzden bankaların gayrimenkullerinin bir an önce stoklarının erimesi gerekiyor.

Para piyasalarında gelişmekte olan ülkelerini birçoğunda olduğu gibi bizim ülkemizde de bazı sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıların aşılması için el birliği ile çalışacağız. Bunu yapabilmek için bizler Remax Mina Uluslararası Profesyonel Gayrimenkul Danışmanlık hizmetleri çatısı altındaki bu sektör de iyi işler başardık ve başarmaya da devam edeceğiz. Biz gayrimenkulde alım satım işine aracılık etmekteyiz. Vatandaşlarımız, mutlaka gayrimenkul firmaları olarak bizlere danışmalarında fayda var. Neden?  Çünkü biz portföy yönetiyoruz. Bize danışmadan karar verilmemesi gerekir. Çünkü bir firmaya danışan her zaman kazanır.

SAMSUN’DAKİ GELİŞMELER

Birazda Samsun’da gelişmekte olan bölgelerden bahsedelim. Atakum Sahili ve Adnan Menderes yolu son yıllarda, son derece prim yapıyor. Miami sahilinin bir benzeri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bizler gayrimenkul sektörü temsilcileri olarak sahilin çok önemli bir hal alacağına inanmaktayız.

Atakum Balaç Bölgesindeki yüksek yapıların kontrol edilebilir hale gelmesi gerekir. Çünkü Balaç Bölgesinde bulunan yüksek katlı binaları şu an doluluk oranına ulaşmıştır. Bu konuda yeni yapılacak projeler de bazı sıkıntılar yaşanabilir. Bu sıkıntıların alışabilmesi Samsun’un coğrafi yapısındaki gelir seviyesine bakıldığında bu kadar çok fazla konutların olası yereldeki alıcıların daha fazla alternatif sunmasına vesile olmaktadır. Taflan, İncesu ve Dereköy Bölgeleri doğalgaza kavuşmasıyla birlikte çok farklı bir hal aldığını görmekteyiz.

İLKADIM, CANİK VE TEKKEKÖY’DEKİ SON DURUM

İlkadım Bölgesinde ise Duruşehir çok hareketli bir bölge haline geldi. Merkezdeki yapılaşmanın eski olması ve 56’lar Bölgesindeki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte gayrimenkuller eski ve yeni yatırımcılarına para kazandırmaktadır. Bu çok olumlu bir gelişmedir. Canik Bölgesinde de yeni üniversitenin açılmasıyla hareketlilik yaşanacaktır diye düşünüyorum.

Tekkeköy Bölgesi de gelişen bir bölge. Lojistik köy bir artı sağladı. Tekkeköy’de konut sektöründe de yavaş yavaş açılımlar yapılıyor. Bu bölgeye Devlet Hastanesi’nin gelmesi,  çevresine çok artı sağlayacaktır. Ayrıca tersanenin OSB alanına çevrilmesi ise organize sanayiine yatırımcıları açısından farklı alternatifler sunacaktır.

GENEL DEĞERLENDİRME

Genel yapıya baktığımız zaman Samsun’un son derece güzel bir arsa potansiyeli mevcuttur. Arsalar çok geniş. Özellikle Atakum Bölgesi müthiş derece de gelişme sağlamaktadır. Atakum Bölgesindeki bu gelişim ile gayrimenkul fiyatları 200 bin TL ile 2 milyon TL değişmekledir. Atakum Bölgesinde en çok 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konut üretilmiştir. Öğrencilerin bol olduğu Atakum Bölgesinde 1+1 konutların fazlalaşması satışları zorlamaktadır. Rezidans satışları bundan 5 yıl önce çok rahat yapılmaktayken şu an,  1+1 rezidans satışlarının zorlandığı görülmektedir.

Çözüm nedir? Bu konuda gayrimenkul sektörü ile ilgili çözüm; bankadaki menkullerin gayrimenkule dönüşmesi olmalıdır. Bu dönüşümü yapabilmemiz için de bankadaki paranın dışarı çıkması gerekir. Şu an mevcut tek sıkıntı; bu paranın dışarı çıkmıyor olmasıdır. Yani;

1-  Türkiye de faiz oranlarının yüksek olması…

2-  Dolar piyasasında dolar alıcılarının beklentileri…

Şu an parası olan için gayrimenkul almanın dönemi. Neden?  Faizler düştüğü zaman bu gayrimenkuller bu kadar net fiyatlarda bulunmayacaktır. Yani fiyatların bugün %30 – %40 seviyesi oranında bir azalma var. Nakit paranın gücü var ve bunu değerlendirmekte fayda var diye düşünüyorum.  Son olarak yabancı yatırımcılardan söz etmek istiyorum. Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan ve Yemen gibi ülkelerden gelen yabancı yatırımcılar, Samsun’a mutlaka yatırım yaptıklarını görüyoruz. Bu durum devam da edecektir. Burada, ilerde belki bu insanların kendilerinin yaşayacağı bir yaşam alanları olacaktır. Bunlar da Samsun’a artı kazandıracaktır ve turizm için iyi gelir sağlayacaktır.

Ayrıca çok önemli bir konudan bahsetmek istiyorum size. Gayrimenkul sektöründe kendi işini kurarak kendi işinin patronu olacak, insan ilişkileri iyi, pozitif, dinamik ve sahada çalışmayı seven iş ortaklarına ihtiyaç vardır. Bu konuyla ilgili de bizimle irtibata geçmelerini temenni ediyorum.

 

Hakan YAVUZ

Re/max Mina Broker – Owner

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir