SAMSUNLU KADINLARA İLHAM VEREN İSİM MÜNEVVER UĞURLU

Share

İş kadını Münevver Uğurlu, Samsunlu iş kadınlarını bir araya getiren ve ilham olan çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Güç birliği vurgusu yapan Uğurlu’dan kadınlara mesaj var: Muhakkak çalışın ve en iyisi olmak için gayret sarf edin.

Samsun İş Kadınları Derneği’nın başkanlığını yapan Münevver Uğurlu, hem kadınların iş dünyasında yer almalarını hem de ekonomiyi hakkındaki görüşlerini HaberHayat Dergisi’ne anlattı.

 

Röportaj: Burcu DÜZGÜN ÇOBAN

Fotoğraf: Pirsu DÜZGÜN

 

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Malumunuz ekonomide olumsuz bir tablo var. Bu tablonun düzeltilebilmesi adına atılan adımlar söz konusu. Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı kapsamında da çalışmalar sürdürülüyor. Enflasyonla mücadele noktasında da çeşitli indirimler yapıldı. Tüm bu gelişmelerle ilgili siz neler düşünüyorsunuz?

Münevver UĞURLU: Bizler çok önemli bir coğrafi bölgede yaşıyoruz. Tarihimiz, yer altı zenginliklerimiz, mücadele gücümüz her biri ayrı ayrı çok değerli. Ülke olarak hep göz önündeyiz. Bizler, yıllardır olduğu gibi mücadelemize devam edeceğiz. Bundan önce de ‘kriz’ olarak ifade edebileceğimiz sıkıntılı dönemleri yaşadık. Bu durum yalnızca ülkemiz için de geçerli değil diğer ülkelerde de benzer durumlar yaşanıyor.  Ancak bizler, millet olarak kendimizi muhafaza edebilen bir yapıya sahibiz. Mücadelemizi verir bunları da rahatça atlatırız. Tabi ki büyüklerimizden öğrendiklerimizi kullanacağız. Ama gelişime de ayak uydurmak zorundayız. Bunun sonucu olarak kadınların ekonomiye katkısı gündeme geldi. Bu olmazsa olmaz. Bizler çalışkan, gayretli insanlarız. Şuan güç birliği yapmamız gerekiyor. Bu güç birliği beceri ölçüsünde sağlanacağı için eğitim büyük öneme sahip.

 

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Çalışmalarınızda çeşitli kurum, kuruluşlarla işbirlikleri yaptığınızı biliyoruz. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansıyla da medyada itibar yönetimi eğitimi yaptınız. Bu çalışmaya neden ihtiyaç duyuldu, eğitimin içeriğinde neler vardı ve amaca ulaşıldı mı?

Münevver UĞURLU: Kadınlarımız muhakkak çalışmalı ve yaptıkları işin en iyisi olması için gayret sarf etmeliler. Yapılan güzel işi sunmak da yapmak kadar önemli. Yapılan güzel işin ekonomiye yansıyabilmesi için yöntem gösterdik diyebilirim. Bu eğitim dört gün sürdü. Devamının gelmesi noktasında da girişimlerimiz olacak. Kalkınma Ajansı çok özverili çalışıyor, bu durum bizi çok mutlu ediyor. Ayrıca belediyelerimiz de bizimle birlikte. Amacımız üretime katılan kadınların işlerini sürdürebilmeleri. Samsun’da çok güzel bir birliktelik var bize düşen de çalışmak.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: KOSGEB ve İŞKUR destekli iş planı eğitimleri yaptığınızı biliyoruz. Bu tür çalışmalar devam edecek mi ve nasıl fayda sağlıyor?

Münevver UĞURLU: Bu eğitim de dört günlüktü. Çalışmanın ikinci etabı da kasım ayında gerçekleşecek. KOSGEB destekli İŞKUR Eğitimi yaptık. Bu çalışma 25 kişilik bir grupla yapıldı ve ortaya çok güzel planlar çıktı. Bildiğiniz gibi sağlanan destekler, hibeler var. Bunlara ulaşmak için de belli şartları yerine getirmek gerekiyor. Burada iş planı devreye giriyor. Çok bilgili, başarılı olabilirsiniz ama pratik başka oluyor. En zayıf halka olmamak için eğitimlerimizi düzgün şekilde yapmalıyız. Bu eğitimlerin sürdürülebilir olması da çok önemli.  Bu çalışma kapsamında pazarlamadan tutun da rekabet konuşlarına kadar birçok konu ele alındı. Çok keyifli bir çalışmaydı ve ben yarar sağladığını düşünüyorum. Gençlerin yaptığı çalışmalar beni gururlandırıyor onlara çok güveniyorum.

 

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: İş dünyasına katılmak,  ya da bir şeylere cesaret edebilmek için bazen bir rol modele ihtiyaç duyabiliyoruz. Siz de yaptığınız çalışmalarla rol model olabilecek insanları gençlerle bir araya getiriyorsunuz neler yaşanıyor o buluşmalarda?

 Münevver UĞURLU: Bizler bu panellerde sorunları ve çözüm yollarını masaya yatırıyoruz. Amacımız gençleri heveslendirmek. Ülkemizdeki rol modelleri şehrimize davet ediyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında yaptıkları çalışmalarla kendilerini kanıtlamış insanlar çalışmamıza gönüllü olarak katılıyor. Bu anlamda Samsun’da da büyük değerlerimiz olduğunu ifade etmek isterim. Önümüzdeki günlerde de rol modellerimizi gençlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Bu çalışma sayesinde rol modellerimiz büyük bir motivasyon kaynağı oluyor. Rol model olarak çalışmalarımıza katılan isimlerle sonrasında da irtibat halende oluyoruz. Danışıyor, fikir alıyoruz. Ben çalışmalarımızın tamamında sosyal sorumluluk anlayışını da çok önemsiyorum. Bilinçli şekilde gelişmek zorundayız başka çaremiz yok.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Pratik ve teorik arasında ciddi farklar olduğunu, işi öğrenebilmek için yapmak gerektiğini biliyoruz. Siz de bu amaçla bir çalışma yürütüyorsunuz. Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Sanayi ile nasıl bir çalışma söz konusu?

Münevver UĞURLU: Öncelikle şunu belirtmek isterim ki teknik elemana çok ihtiyacımız var. Ara eleman dediğimiz kavram vasıfsız eleman anlamına gelmiyor.  Okullarımızdaki bilgilerin uygulamaya dökülmesi için stajın büyük önemi var. Kişi mutlaka emek vermeli öğrenme başka türlü olmuyor. Bizler de üniversitemiz ve sanayicilerimizin desteğiyle teknik geziler düzenliyoruz. Bu geziler istihdam için de vesile olabiliyor. Gençlerimiz unutmamalı ki herkesin yapacak bir şeyi var. Yeter ki istesinler, çalışarak dinlensinler. Teknik gezilerde amacımız gençleri üretime heveslendirmek.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Bir fikri olan, evde küçük üretimler yapan, iş dünyasına katılmak için imkan bulamayan kadınlar olduğunu biliyoruz. Bu kadınlar bir yol göstericiye ihtiyaç duyabiliyor. Mentörlük anlamında nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

Münevver UĞURLU: Mentörlük çalışmalarımızın başlangıcında ‘Okullar Hayat Bulsun’ projesinin olduğunu söyleyebilirim. Milli Eğitim’in bu çalışması sayesinde okullar hakikaten hayat buldu ve boş kalmadı. Kadınlarımız birçok konuda bilgilendirildi. Bizler de bu çalışmalara katılıyor ve halk eğitimlerle birlikte eğitimler yapıyoruz. Kadınlarımıza kimi konularda teknik destek gerekebiliyor, çalışmalarla bu da sağlanmış oluyor. Konumuz eğitim ve istihdam ama sosyal konularda da uzmanlardan destek alıyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Röportajımızın başından bu yana yaptığınız çalışmalarda çeşitli işbirlikleriniz olduğunu gördük. Bu birlikteliği nasıl sağlıyorsunuz?

Münevver UĞURLU: Bu birlikteliğin çalışmalarımızın ürünü olduğunu söyleyebilirim. Hep daha fazlasını düşünüyor, bunun için çaba sarf ediyoruz. Birlikte çalıştığımız kişilerin, kurumların da çok özverili olduğunu söylemeliyim. Onların özverileri olmasa çalışmaları bizler de yapamayız. Şehir olarak şanslıyız ve birlikte çalışmaktan da mutluyuz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Son olarak neler söylemek istersiniz?

Münevver UĞURLU: Önce kendimizi, çevremizi tanıyarak yola çıkmalıyız. Envanterlerimiz çok önemli Samsun gelişen bir şehir. Bu şehirde yaşamak ve onu geliştirmek adına bir şeyler yapmak gerçekten gurur verici. Ülkemiz için de aynı şeyi söylemek mümkün. Mutlaka birlik olmalıyız. Geçmişe olduğu kadar geleceğe de borcumuz var. Her anımızı çok iyi değerlendirmeliyiz. Gelecek nesillere en iyisini aktarmamız gerekiyor. 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir