Samsunlu Öğretmen Harun Ekici’nin Büyük Başarısı

Share

Samsunlu öğretmen Harun Ekici’nin büyük başarısı

Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği’nin Basın-Yayın Birliği ve Kültür Turizm Bakanlığı destekleriyle ‘Okuma Kültürü Çalıştayı’ yapıldı. Samsunlu Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Harun Ekici, çalıştaya kabul edilme başarısını gösterdi

Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği’nin Basın-Yayın Birliği ve Kültür Turizm Bakanlığı destekleriyle ‘Okuma Kültürü Çalıştayı’ düzenlendi. Milli Eğitim Eski Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, T.C. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Doç. Dr. İbrahim Kalın, T.C. Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Prof. Dr. Mustafa İsen, Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün ve Beşir Ayvazoğlu yer aldı.  Çalıştaya kabul edilme başarısını gösteren Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Harun Ekici çalıştay hakkında bilgi verdi.

PROJELER DEĞERLENDİRİLDİ

Panelde katılımcıların okumanın öneminden bahsettiğini dile getiren Harun Ekici, “Panele katılanlar, kitaplarla ilk ne zaman tanıştıklarından okumanın kendi hayatlarından nasıl bir etki yarattıklarından söz etti.  Katılımcılar, daha önce İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan forumdan çıkan soruları ve önerileri ele alarak, çalıştaya katılan proje ve etkinlik sahiplerine bir yol çizdi. Çalıştay, her biri ortalama on kişiden oluşan sekiz adet müzakere masasından oluştu. Bu masalarda kamuoyunda, kamunun, öğrencilerin, öğretmenlerin, eğitim kurumlarının, dijital mecralarda ve kütüphanelerde okuma kültürünün geliştirilmesine yönelik sunulan öneri, etkinlik ve projeler değerlendirildi. Bazı projeler içerik olarak birbirlerine yakın olması sebebiyle birleştirildi. Katılımcılar tarafından yapılan öneriler ve etkinlikler projelere eklendi. Çalıştaya katılan kişilerin azmi ve duyarlılığı ülkenin geleceği için herkesin içinde bir mutluluk oluşmasına etki etti. İki gün süren çalıştay sonunda, bazı proje ve önerilerin tek başına öne sürülerek bir an önce işleyişe dökülmesi kararlaştırılırken diğer projelerin daha kapsamlı bir şekilde hayata geçirilmesi için ek süre istenerek üzerlerinde çalışılması ve ekleme yapılması kararlaştırıldı” dedi.

PROJEM KABUL GÖRDÜ

Projesinin medya, televizyon, radyo, sosyal medya ve reklam alanında verilecek bilinçaltı mesajları içeren kapsamlı bir alan oluşturduğunun gözlemlendiğini söyleyen Ekici, çalışmasının diğer projelerle birlikte uygulanmaya müsait olması sebebi ile gözlemciler tarafından üzerinde durulması gerektiği kararlaştırıldığını ifade etti. Ekici, “Bu projeyi insanların duygularını ve düşüncelerini güzel bir şekilde anlatmalarının, yaşam seviyelerini yükseltmelerinin ve eleştirel düşünme becerilerinin kazanmalarının tek yolunun okumak olduğunu göstermek için hazırladım. Bu projeyle televizyon ve sosyal medyanın toplumun üzerinde bıraktığı olumsuz etkiyi olumluya çevirmek ve kitapları toplumun bulunduğu her yerde bulundurarak okumaları ve okumayanların da bilinçaltlarında bu eksikliği hissettirerek onları okumaya cezp etmeyi amaçladım. Televizyon ve sosyal medyanın yanında öğretmenlerin, kurumların ve alış veriş merkezlerinin de okuma kültürünün gelişmesi için yapılacak çalışmalarda etkin olarak kullanılmasının daha etkili ve daha kapsamlı bir sonuç vereceği görülmüştür” şeklinde konuştu.

SONUCA BİR ADIM DAHA YAKLAŞTIK

Projede öne sürülen başlıklar hakkında da açıklamalarda bulunan Harun Ekici, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Projem, televizyon dizilerini ve programlarını kullanarak okuma kültürünün gelişmesini sağlamak, sosyal medyayı kullanarak okuma bilinci oluşturmak, gençlik merkezlerinde yapılan okuma halkalarını ülkedeki tüm okullara ve üniversitelere yaymak, tüm branş öğretmeni kitap okuma kültürünün gelişmesi için katkı yapmaya yönlendirmek, alış veriş merkezlerinin kitap reklamı yaparak okuma kültürünün gelişmesine destek olmalarını sağlamak başlıklarından oluşmaktadır. Bu projedeki önerilerimin bazıları daha önce küçük ya da yerel çapta yapıldı. Bunların daha kapsamlı ve tek elden yürütülmesi gerektiğini vurguladım. Projeyi çalıştaya sunmamdaki asıl sebep de budur. Okuma oranın artması her anlamda ülkemizin ve toplumumuzun gelişmesinde en önemli etkendir. Bu anlamda sonuca bir adım daha yaklaştık.”

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir