SAMSUNLU SANATÇI BERRU TURAL; MÜZİK PİYASASINI SALLAMAYA GELİYOR

Share

Samsunlu genç sanatçı Berru Tural, ‘İntikam adlı şarkısı ile büyük bir dinleyici kitlesine ulaşan Berru Tural, yeni şarkısı ‘Final’ ile müzik dinleyicisinin gönlündeki yerini sağlamlaştırmak istiyor.

‘Artık 90lardaki gibi kalıcı işler yapılmıyor’ diyen Tural, yeni şarkısının hikayesini ve kariyer hedeflerini HaberHayat Dergisi’ne anlattı.

Yasir BABA

 

‘İntikam’ adlı şarkısı ile büyük bir dinleyici kitlesine ulaşan Berru Tural’ın merakla beklenen yeni şarkısı ‘Final’ dijital platformlarda yayınlanmaya başladı. Bizler de kendisi ile bir araya geldik. Şimdi sizlerle…

 

 

HABERHAYAT: İsminizin anlamı nedir? Çok değişik değil mi?

BERRU TURAL: iyilik yapan, faydalı olan anlamında… Arapça-Farsça kökenli ama Farsçada daha çok bilinen bir isim.

HABERHAYAT: ‘Final’ adında yepyeni bir şarkıyla çıktınız dinleyicinin karşısına. Şarkı hakkında detay verir misiniz?

BERRU TURAL: Darkn Dark Music etiketiyle çıktı. Sevgili yapımcım Serkan Beyin desteği ile… Kendisine sonsuz teşekkürler buradan. Güven Baran imzası var. Güven benim için özel yazmış oldu bu şarkıyı. Atınç Tombak imzalı çok enerjili bir şarkı. Ben çok severek okudum. İyi ki de çıkarmışım diyorum. Güzel bir ekibe denk geldim.

HABERHAYAT: Şarkının süpervizörlüğünü pop müziğin efsane ismi Reyhan Karaca üstlenmiş. Nasıl bir araya geldiniz Reyhan Hanımla?

BERRU TURAL: Bu sektör de zor bulunur derler ya… Sanırım, biz Reyhan’la bunu kolay yakaladık. Dostuma, arkadaşıma her şey için teşekkür ediyorum. Stüdyo-kayıt anımda hep yanımda idi. “Şurayı söyle okusan daha iyi olur Berru” diyerek bu projenin her anında titizlendi.

HABERHAYAT: Reyhan Hanımla yaşadığınız ilginç bir hikayen var mı, Bize anlatabileceğin?

BERRU TURAL: 90’lı yıllar da çıktığı dönem de çok severdim enerjisi beni çok çekerdi ve bir gün tanışacağıma inanırdım. Rüyalarım da görürdüm. Ve bir gün karşılaştık.  Ona da anlattım bunu. Şaşırdı tabi. Sonra da dostluğumuz başlamış oldu.

HABERHAYAT: Peki, klip çekimleriniz nasıl geçti?

BERRU TURAL: 20 saat yakın sürdü tatlı aksamalar dışın da her şey yolunda idi Sevgili Mustafa Özen imzalı renkli bir klip çıkardık.

HABERHAYAT: 2014 yıllarında ‘Aşk Engel Tanır mı?’ ve ‘İntikam’ şarkılarını çıkarmıştın. Kısaca bahsedecek olursan o şarkılar hakkında neler söylersiniz?

BERRU TURAL: İkisi de çok başarılı çalışmalardı. Murat Güneş besteleri, Hatem Tutkuş imzalı idi. Klipleri Erkan Nas çekti. Tepkiler aslında çok iyiydi. Özellikle ‘Aşk Engel Tanır mı?’ çok beğenildi.

HABERHAYAT: Ardından bu kadar uzun süre neden şarkı çıkarmadınız?

BERRU TURAL: Aslında kaderci bir insanım. Çıkarmış olmak için çıkarmak da istemedim. Hep doğru zaman, doğru şarkı dedim. Sanırım doğruyu da buldum.

HABERHAYAT: Peki biraz sizi tanıyalım istiyorum. Müzikle yollarınız nasıl kesişti?

BERRU TURAL: Müzik benim çocukluğumda hep vardı. Okulda tüm gösterilerde aranan isimdim. Müzikle alakalı her şey de yer alırdım.  Biraz Karadenizli olmamla da alakalı… Hiparaktif bir yapıya sahibim. Sonraları birçok sanatçıya vokallik yaptım. Tarabya da bir yer işlettim. Yani hep müziğinin içindeyim.

HABERHAYAT: Müziği seçtiğinizde ailenizin tepkisi ne oldu?

BERRU TURAL: Ailem tabi önce karşı çıktı ama sonra da baktılar ki; inatçıyım… Şu an en büyük destekçim ailem.

HABERHAYAT:  Asena Hanım’ın bir dönem sana çok destek verdiği olmuştu. Ne diyeceksiniz bu konuda?

BERRU TURAL: Tabii görüşüyorum hala.  O şu an yurt dışında yaşıyor biliyorsunuz. Bana hep destek oldu. Hep yanımdaydı. Hala da öyle…

HABERBHAYAT: Kendi besteleriniz var mı?

BERRU TURAL: Yok. Ama onun bir zamanı var. O duyguyu yaşamak lazım zaman sanırım.

HABERHAYAT: Günümüzde müzik sektörünü nasıl buluyorsunuz?

BERRU TURAL: Zor. Ve sanatçılara destek olunduğunu düşünmüyorum. Çünkü çabuk tüketmeyi seven bir sektör… Piyasada inişli çıkışlı, 90lardaki gibi kalıcı işler yok.

HABERHAYAT: Şimdilerde hayatımızın vazgeçilmez parçası olan sosyal medya sizin için ne kadar önemli?

BERRU TURAL: Elimiz ayağımız.  Zapping aracımız televizyon kumandaları yerine cep telefonlarımız artık. Ben de aktif kullanıcıyım.

HABERHAYAT: Şu sıralar dinlediğin ilk beş şarkı desem top5’in nedir?

BERRU TURAL: Ayla Çelik- Bağdat, Reyhan karaca, Zeynep Dizdar- Önsezi, Aleyna Tilki’nin ve Edis’in son şarkıları

HABERHAYAT: Dünyaya tekrar gelsen hangi mesleği yapmak isterdin?

BERRU TURAL: Sanırım yine müzik derim. Bir şekilde bu yol yine çıkardı karşıma. Sanatla uğraşırdım.

HABERHAYAT: Popüler olmak mı? Medyatik olmak mı?

BERRU TURAL: Popüler olmak sanırım. Kalıcı olmak ve sağlam basmak…

HABERHAYAT: Gündemde sizi en çok şaşırtan olay nelerdir?

BERRU TURAL: Konular o kadar değişiyor ki; şudur diyemem ama magazin olayları sürekli gündem halinde. Bazen “Aa öyle olmuştu” diyorum, bazen de hiç takip bile etmiyorum.

HABERHAYAT: Nasıl bir albümü asla yapmazsınız?

BERRU TURAL: Rock söyleyemem tarzım itibariyle… Fakat dinlerim. Söylemek beni mutlu etmez.

 

HABERHAYAT: Sahneleriniz var mı? Nasıl gidiyor?  Sahnelerinizde nasıl bir repertuarınız var?

BERRU TURAL: Şu an promosyon döneminde olduğum için 1 aydır çıkmadım diyebilirim. Eylül ayı itibari ile devam edeceğim. Etkinlikleri paylaşacağım tabii ki…

HABERHAYAT:  Yakın gelecekte ne tür projeleriniz var?

BERRU TURAL: Sosyal sorumluluk projelerine destek vermek adına çalışmalarım başladı. Elimden geldiğince de bu tarz projelerde yer almak isterim. Her koşulda yakınlarında olmak isterim.

HABERHAYAT: Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

BERRU TURAL: Bir Samsunlu olarak, hemşerilerimin desteğini bekliyorum, Samsun’un benim için yeri çok özel… Herkese sevgiler sunuyorum.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir