“ŞARKILARIMLA BENİ DAHA YAKINDAN TANIYACAKSINIZ” EZGİ AYÇE

Share

Enbe Orkestrası’nın son albümünün çıkış parçası, ‘YARIM SEVDA’’ ile müzik sektörüne merhaba diyen Ezgi Ayçe, yeni çalışması için stüdyoya girdi. Önümüzdeki günlerde piyasaya yeni teklisi ile çıkmaya hazırlanan başarılı şarkıcı, bir taraftan da sahne çalışmalarına devam ediyor.

 

Dünya çapında, Batı-Doğu karışımı projelerde de yer almak ve müziğini global çapta duyurmayı amaçlayan Ezgi Ayçe, kendisini ve hedeflerini HaberHayat Dergisi’ne anlattı.

Röportaj: Yasir BABA

 

HABERHAYAT: ‘Yarım Sevda’ ile müzik piyasasına merhaba dediniz, hayırlı olsun. Bu şarkıda kimlerle çalıştınız?  Şarkının hikayesi nedir?

EZGİ AYÇE: Çok teşekkürler. Yarım Sevda’nın düzenlemesini sevgili Febyo Taşel, Flamenko düzenlemesini de sevgili Ali Tolga Demirtaş yaptı. Stüdyo ve kayıt aşamaları çok zevkli geçti. Sevgili Febyo Taşel ve Ali Tolga Demirtaş ile oldukça rahat çalıştık. Febyo Taşel bir çok hite imzasını atmış usta bir aranjör. Ali Tolga zaten stüdyolarda da sahnede de sürekli birlikte müzik yaptığım ve kendisinden çok şey öğrendiğim inanılmaz yetenekli bir sanatçı, enstrümanist, aranjör, şarkıcı, besteci, şef! Daha ilk şarkıda çok iyi müzisyenlerle çalışma fırsatını yakaladığın için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Ve bu güzel enerjiler ‘Yarım Sevda’yı daha da güzel yapıyor.

HABERHAYAT: Ezgi Ayçe kendini nasıl ifade eder? Kendini kariyer hedeflerinin neresinde görmektedir? Bize anlatabilir misiniz?

EZGİ AYÇE: Kendimi sadece şarkı söylerken en net şekilde ifade edebildiğimi düşünüyorum. Çünkü orada kelimelerin yetersiz kaldığı duygular var, onları müzikle ve destekçisi olan sözlerle daha güçlü verebiliyorsunuz. Şarkı söylerken duygular, ses ve kelimelerin kalemi ile muhteşem çizilebiliyor.

Kariyer hedeflerim ise ağır ateşte pişirilen ve çok lezzetli ve uzun soluklu hayallerden oluşuyor. Ama hep evrensel, hep uluslararası. Müziğimle, şarkılarımla, sözlerimle, herkese ulaşmak, dokunmak ve onlara yalnız olmadıklarını hissettiren bir duygu tercümanı olmak istiyorum.

HABERHAYAT: Enbe Orkestrası ile bir araya geliş sürecini bizlere anlatır mısınız? Enbe Orkestrası ile birlikte şarkılar yapmaya devam edecek misiniz?

EZGİ AYÇE: Enbe Orkestrası ile bir araya geliş sürecimizin de başlangıcı yine Ali Tolga’nın beni sevgili Altan Çetin ile tanıştırması ile başlar. Sonrasında şarkılarımı hep Altan Çetin’e dinletiyor, görüşlerini alıyordum. Önemli hitlere imza atmış biri olarak onun görüşleri benim için önemliydi. Derken bir gün beğendiği 2-3 şarkımı Samsun Demir’e ve Behzat Gerçeker’e gönderdi. Onlar da şarkıların içinden ‘Yarım Sevda’yı çok beğenip Enbe Orkestrası’nın çıkış parçası yapmak istediklerini söylediklerinde baya mutluluktan zıpladığımı hatırlıyorum. Vesile olduğunuz için çok teşekkürler sevgili Altan Çetin ve Ali Tolga.

HABERHAYAT:  Yarım Sevda klibini Barselona’da çektiniz; klip çekimlerini esnasında yaşadıklarınızı bizlere anlatabilir misiniz?

EZGİ AYÇE: İlk klipimi Barselona’da çekme şansına nail olduğum için çok mutluyum. Fikir Samsun Bey’e aitti ve çok da yakıştı şarkıya. Çok teşekkürler tekrar buradan da kendisine. Aslında tüm süreçte yanımda olduğu ve bana inandığı için başta Samsun Demir ve sevgili Behzat Gerçeker’e teşekkürlerimi her daim borç bilirim.

Klip çok renkli ve çok enerjikti. Çok dans ettim, çok eğlendim. İspanyol dansçılar ve müzisyenler vardı, her an müzik yapan ve mutluluk saçan bir ekipti. 2 gün süren klip çekimleri boyunca hep birlikte çok eğlendi ve çok lezzetli İspanyol yemekleri yedik. Birçok backstage görüntüler var elimde. Dans ederken özellikle… Onları da sık sık instagram hesabımdan paylaşıyorum.

HABERHAYAT: Öğrendiğimiz kadarıyla hem mimar hem şarkıcısınız… Nasıl oldu o geçiş çok merak ediyoruz. Bu karar nasıl alındı? Şu an bulunduğunuz konumdan memnun musunuz?

EZGİ AYÇE: Aslında hiç kolay olmadı o değişim zamanı, maddi manevi zor günler geçirdim ama içimde hep tek bir ses vardı, küçüklüğümden beri aynı şeyi söyleyen. Ne olursa olsun, nerede ve ne zamanda olursam olayım hep şarkı söyleyeceğimi ve bir gün tamamen bu hayalimi yaşadığım bir hayatım olacağını biliyordum, kalbim söylüyordu. Kalp sesimi inanılmaz dinler ve güvenirim ve pek yanılmaz. Okuldan mezun olunca 3 sene kadar özel sektörde çalıştım ve aynı anda master yaptım ama çok zorlandım çünkü her gün kurumsal hayatı ve bana uygun olmayışını sorguluyordum, sıkılıyordum, sıkışmış hissediyordum ve oraya ait olmadığımı biliyor, müziğe doğru yürümem gerektiğini her geçen gün daha net görüyordum. Peyzaj yüksek mimarı olarak mezun oldum. Hocalarım beni doktoraya beklerken ben her şeyi bırakıp müzik yapmaya karar verdim.

HABERHAYAT: Nerelisiniz? Nerede büyüdünüz? Müziğe tutkunuzu ilk ne zaman hissettiniz?

EZGİ AYÇE: İzmir doğumluyum, Akçakoca’da büyüdüm. Bir insanın geçirebileceği en harika, dolu dolu bir çocukluk ve gençliği orada yaşadım. Üniversitede İstanbul’a geldim, derslerim iyi olduğu için müzik okumadım ve içimde kalmıştı bu hep ama sonradan döndüm dolaştım yine onun kollarında soluğu aldım. Annem babam müzik öğretmeni ve müziğin tam ortasında büyüdüm ben. Söz müzik yazmaya lisede başlamıştım.

HABERHAYAT: Yeni şarkılar veya albüm projeleri var mı?

EZGİ AYÇE: Olmaz mı? Sürekli şarkı yazıyorum. Yeni sürprizler şimdiden yolda. Yeni şarkılarımı vereceğim isimler arasında starlar ve çok özel sesler var ve bu beni çok heyecanlandırıyor. Sürekli ve bitmeyen bir fikir ve yazım aşamasındayım o yüzden.

HABERHAYAT: Hayranlarınızla birlikte bir buluşma günleri yapmayı düşünüyor musunuz?

EZGİ AYÇE: Tabi ki seve seve. Tüm mesajlarını tek tek okuduğumu bilsinler, zaten üşenmeyip cevaplıyorum da hepsini. Hepsine değer veriyorum. Değer göstermek de değer görmek de çok güzel… Eksik etmemeye çalışıyorum.

HABERHAYAT: Ezgi Ayçe nasıl bir kişidir? Renkli mi? Tutkulu mu? Duygusal mı?

EZBİ AYÇE: Nokta atışı olmuş vallahi bu soru (gülüyor) Tespitler çok doğru. Renkli, tutkulu, duygusal, hassas, yaratıcı, özgürlüğüne düşkün, disiplinli, idealist, aşka aşık, derin hayalperest, biriyim. Sanırım şarkılarımda beni daha da yakından tanıyacaksınız.

HABERHAYAT: Peki aşk deyince? Aşk nasıl yer bulabiliyor böyle yoğun bir hayatta?

EZGİ AYÇE: Aşk kendine yer bulmaz, aşkın oluştuğu her mekan aşka göre şekillenir zaten. Aşk kendine tatlı dille karşı koyulmaz bir yer açar. Ben de bunun önünde eğilirim, tam bir aşk kadınıyım…

HABERHAYAT: Kariyerinizde başınıza gelen en komik bulduğunuz an hangisiydi?

EZGİ AYÇE: Sahnede sevgili Özdemir Erdoğan’ın önünde, şarkısı ‘Pervane’yi söylerken sözlerini şaşırıp, unutup rezil olduğum andı (gülüyor) O ise tatlı tatlı gülüp geçti.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir