Sefa ARALAN; Mayıs Sülükleri

Share

MAYIS SÜLÜKLERİ

Samsun sokaklarında bir zamanlar kadınlar bağırırdı, ”Mayıs sülükleri, mayıs sülükleri geldi” diye.

Bahar yaklaştığında tarlalardan, bahçelerden topladıkları sülükleri, ellerinde taşıdıkları torbaların içine koyarak satarlardı.

Nisan, mayıs aylarının en bilinen şifa kaynaklarından biriydi o zamanki insanlar için sülük tutmak, ağrıyan yerlerine.

Romatizmanız mı var? Sırtınız, kolunuz mu ağrıyor? Sülükçüden aldığınız bu kaygan, şekilsiz, tiksindirici hayvancıklar şifa verirdi.

Pek çok insan beklerdi bu nedenle sülükçülerin gelmesini.

Bu satıcılara 60 – 70 sene öncesinin Samsun sokaklarında rastlardınız. Yani, bizlerin çocukluk ve gençlik yıllarında. Uzun zamandır da göremiyorum sülük satıcılarını.

Geçenlerde TV kanallarının birinde, Manisa’da açılan sülük tedavi kliniği haberini görünce şaşırdım kaldım doğrusu.

Meğer yıllar önce analarımızın, ninelerimizin, dedelerimizin alışkanlık haline getirdikleri ağrıyan yere sülük tutmalar, günümüzde modern tedavi merkezlerinin gözdesi haline gelmiş de haberimiz yokmuş.

Bakın sülüğün imkansızı gerçekleştirdiği dertlere. Gözleri behçet hastalığından kör olan ve 26 yıldır görmeyen hastanın gözleri, sülük sayesinde görmeye başlamış. İnanılır gibi değil doğrusu.

Yine glokom (göz tansiyonu) nedeniyle 10 yıldır kör olan biri, şifayı sülük sayesinde bulmuş ve görmeye başlamış.

Küçücük bir sülük bu insanların ışığa kavuşmasını sağlamış.

Hastaların ifadelerine göre, kesinlikle çaresi olmadığı her gittikleri doktor tarafından kendilerine bildirilen dertlerinin kurtarıcısı sülükler olmuş.

Kulakların ve şakakların arasına konan sülükler, emerek pıhtıları eritiyor ve kanın normal akışını sağlayarak tedaviyi gerçekleştiriyormuş. Emme hızı çok olduğundan, sadece körler için değil, romatizmanın her çeşidi, tansiyon, kalp, sırt ağrılarının da tedavisini yapıyormuş bu küçücük yaratıklar.

Meğer Manisa’daki bu sülük kliniği ve tedavi merkezinden Almanya’da 300’ün üzerinde varmış. Diğer ülkelerde de pek çok sayıda mevcutmuş.

Tıp dünyasının bu harikası milattan öncelere dayanıyormuş. Eski insanların binlerce sene önce uyguladıkları sistem, günümüzde pek çok hastalığın tedavisinde özel kliniklerde başarı ile sürdürülüyor da bizler daha yeni duyuyoruz.

Sülük mucize diye bu ilginç haberi izlediğimde, geçmiş günlerdeki sülük satıcısı kadınların, gerçek şifa dağıtan bu küçük yapışkanları sokak aralarında sattıkları günleri hatırladım bir an için…

Esenlikler dileğiyle…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir