Haber Hayat, Sefa Aralan’ın Bu Haftaki Köşe Yazısı:Vapur Yolculuğu

Share

Haber Hayat’ın köşe yazarlarından Sefa ARALAN’ın konusu: VAPUR YOLCULUĞU

Eski günlerin en gözde yolculuğu vapurla yapılırdı.

İstanbul’dan kalkan vapur; Zonguldak, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize gibi büyük sahil limanlarına uğrardı.

Bugünkü gibi modern limanlar ve rıhtımlar olmadığından vapur açıkta demir atar ve portatif iskelesini indirir, yolcular da motorlarla taşınarak sahildeki iskeleye çıkardı.

Limana yanaşmadan önce, burada ne kadar mola vereceği yolculara anonsla bildirilirdi. İsteyenlere şehirleri gezme ve alış veriş yapma imkanı sağlanırdı.

Yolcu vapurlarının birinci, ikinci ve lüks kamaralarında sınıflarına göre 2 kişilik ranzalar veya karyolalar vardı.

Görevli kamarotlar zaman zaman ihtiyaçlarınızı sorar ve istediğiniz yiyecek ve içecekleri getirirler, tabi bunun karşılığında da bahşişlerini alırlardı.

Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri belli saatlerde görevli personel tarafından çalınan kampanalarla ve “yemek yemek” diye seslenilerek yolculara duyurulurdu.

Yaz günlerindeki deniz yolculuğunun keyfine doyulmazdı.

Çarşaf gibi denizde yol alan vapurun güvertesindeki tahta koltuklara oturup, çarkın çıkardığı beyaz köpükleri seyrederken sadece makinenin gürültüsünü işitirdiniz.

Her taraf masmavi berrak su, teneffüs ettiğiniz havanın, oksijeninin ciğerlerimize kadar gittiğini hissederdiniz. Arada sırada vapurdan atılan yiyecekleri kapmak için yunus balıklarının gemi ile yarışını hayranlıkla izlerdiniz.

Bundan 60 yıl önce ailece yapmış olduğumuz Samsun-Hopa arası vapur yolculuğunun güzel izlenimleri hala hafızamdan çıkmaz.

İstanbul’dan Hopa’ya kadar uzanan deniz yolculuğuna çıkanlar 15 günlük bir tatili doyasıya yaşarlardı.

Artık Karadeniz’deki bu güzel yolculuklar yok olup gitti.

O günlerin gözde yolcu vapurlarından aklımda kalan isimler Cumhuriyet, Aksu, Tarı, Kardeş, Karadeniz, Akdeniz ve Ege çoktan kaderleriyle baş başa bırakılıp, çürüyüp gitmişlerdi. Belki de her gün sakalımızı kesen jilet olup, bize hizmete devam etmektedirler.

Günümüzde en ucuz taşıma olan deniz yolu, ulaşım sistemleri içinde en alt sıralara düşmüştür. Bunun yerini karayolu ve havayolu taşımacılığı almıştır.

İnsan o eski günlerin vapur yolculuğunu ve vapur düdüklerini hatırladıkça, şimdi de olsa demeden geçemiyor.

Esenlikler dileğiyle…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir