Selçuk Yöntem; Ekranların Karizmatik Yüzü

Usta oyuncu Selçuk Yöntem

Ekranların karizmatik yüzü

Usta oyuncu Selçuk Yöntem, yedi yıl aradan sonra ‘Benim Adım Feuerbach’ ile yeniden tiyatro sahnesine çıktı.  22 yıl önce de aynı oyunla tiyatroseverlerle buluşan Yöntem, Benim Adım Feuerbach’ı yeniden yorumlayarak seyirci ile buluşturmanın keyfini yaşadıklarını söyledi. Oyunculuğun yanı sıra şu sıralar “Büyük Risk” programıyla da gündemde olan ekranların karizmatik yüzü Yöntem sizlerle…

HABERHAYAT: Samsun’a hoş geldiniz. Nasıl buldunuz Samsun’u?

SELÇUK YÖNTEM: Samsun’a 80’li yılların sonu, 90’lı yılların başında Peynirli Yumurta adlı oyunla gelmiştim. Yıllar sonra Benim Adım Feuerbach oyunu ile tekrar Samsun’a geldim. Biletlerimizin çok önceden bitmesi, Samsun’un tiyatroya, operaya, baleye yani sanata ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Bu da tabii ki bizleri mutlu ediyor.

HABERHAYAT: Benim Adım Feuerbach’ı 22 yıl aradan sonra yeniden tiyatroseverlerle buluşturuyorsunuz. Oyun aynı zamanda 6 yıl aradan sonra sahnelediğiniz ilk oyun. Neler söylemek istersiniz?

SELÇUK YÖNTEM: 22 yıl çok uzun bir zaman dilimi. O yüzden Feuerbach’ı yeniden çalıştık, yeniden var ettik, yeniden yorumladık. Yorumlar hep nüansla değerlendirildi. Feuerbach, bir aktörün dramını anlatıyor. Kendisi ile hayatla baş başa kaldığı zaman, kendi yaşanmışlıklarının dezavantajlarını ortaya koyduğunda, tüm bunları çözümlemek için varoluş savaşı veren bir karakter Feuerbach. Oyun Feuerbach’ın var olması için çaba gösterdiği bir süreç içerisinde geçiyor.

HABERHAYAT: Feuerbach’ı 22 yıl sonra yeniden sahneleme kararını nasıl aldınız? Bu süreç nasıl gelişti?

SELÇUK YÖNTEM: 22 yıl önce oyunu çok az oynamıştık. Feuerbach, seyirci karşında yeterince olmadığı için tekrar değerlendirdik. Çok da iyi oldu. Şimdi, o zamanki seyircinin kat ve katı seyirci ile buluşuyor. O zaman 200 kişilik çok küçük bir salonda oynuyorduk. Şimdi 500,600,900 kişilik salonlarda birkaç kez oynadığımızda, 22 yıl önceki seyirci sayısına ulaşıyoruz. Bu yüzden Feuerbach ile tekrar seyirci ile buluşmak çok keyifli oldu.

HABERHAYAT: 70’li yıllarda tiyatroya başladınız, 80’li yıllarda dizilerde de yer aldınız. Tiyatrodan ekrana geçme süreci nasıl gelişti?

SELÇUK YÖNTEM: Tiyatro her zaman var, tiyatronun ardından ekranda ve sinemada da yer almaya başladım. Medya geliştiğinde ve Türkiye çok iyi bir yapılanmaya girdiğinde talep başladı. Talep olunca, ekranda ve beyaz perde de yer almaya başladım. Geniş bir mecraya yayılan diziler serüveni bizim de bu serüvene katılmamıza sebep oldu. Oyunculuğumuzu her anlamda kullanmayı seviyoruz.

HABERHAYAT: Şehnaz Tango, Sıcak Saatler ve Süper Baba gibi unutulmaz filmlerde yer aldınız. Birbirinden önemli projelerde yer almaya devam ediyorsunuz. O yıllarla şimdiki dönem arasında ne gibi farklar var?

SELÇUK YÖNTEM: Oyunculuğa ilk başladığım dönemlerde dizilerin süresi 45 dakikaydı, şimdi 2,5 saat oldu. Aradaki en büyük fark bu. O kadar süre içinde 5 günde senaryo hazırlamak kolay değil. Senaryoda değişik varyasyonlar bulmak zorundasınız. Önceden dizi süreleri az olduğu için işler daha kreatif oluyordu.

HABERHAYAT: Yıllarını oyunculuğa veren Selçuk Yöntem’in hayatının dönüm noktası olan bir rol var mı?

SELÇUK YÖNTEM: Her rol bizim için önemlidir. Her oyun bir diğer oyunun her dizi diğer dizinin zeminini hazırlar. Tabii ki tiyatroda da dizilerde de bu sirkülasyon arka arkaya geldi. Kurtlar Vadisi, Üzgünüm Leyla, Süper Baba ile başlayan süreçte hepsi birbirini takip etti. İyi bir şey varsa, daha sonra daha iyi bir şey geliyor.

HABERHAYAT: Sahnede başınıza gelen en iyi ya da en kötü şey neydi?

SELÇUK YÖNTEM: Sahnede çok değişik şeyler olabiliyor. O anı yaşarken çok komik geliyor ama anlatınca bazen komik olmuyor. Yıllar önce Oda Tiyatrosu’nda oynarken, önümdeki spot patladı ve dumanlar çıkmaya başladı. Seyircilerden biri “Yanıyoruz beyefendi” dedi. “Neresi hanımefendi” dedim. Yangın sonucu oluşan dumanları görevliler söndürdü. Bu süre zarfında hiçbir seyirci gitmedi. Duman yok olduktan sonra kaldığımız yerden oyuna devam ettik.

HABERHAYAT: Kuşkusuz herkes Selçuk Yöntem ile aynı sahneyi paylaşmak ister. Peki, sizin çalışmak istediğiniz özel bir isim var mı?

SELÇUK YÖNTEM: İsim verirsem ismini söylemediklerim alınabilir. Biraz hayatın akışına bırakıyorum. Birlikte olmamız gereken kişiler varsa onlarla birlikte oluruz zaten. Birlikte olmak gerekmiyorsa da ona göre bir yönlendirme yaparız. Ama bir plan ve program yaparak, şu ve bu kişi ile çalışayım demek doğru olmaz.

HABERHAYAT: Hollywood yapımı The Ottoman Lieytenant (Osmanlı Subayı) filminde de rol aldınız. Sizin için nasıl bir deneyimdi?

SELÇUK YÖNTEM: Oradaki insanlarla tanışmak çok güzel oldu tabii ki. Yapımcılardan biri Alinur Velidedeoğluydu. Kendisi çok önemli işler yapan bir adam. Böyle bir deneyim kazanmam çok iyi oldu.

HABERHAYAT: Peki, dünya ve Türk sinemasını değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz?

SELÇUK YÖNTEM: Hollywood her türlü olanağa sahip, bütün dünyaya hükmeden bir sektör. Biz de sektörleşme yolunda ilerliyoruz. Tabii bunun için daha çok yatırım yapılması daha çok destek verilmesi ve yatırımların daha evrensel bir sunumda kullanılması gerekiyor. Zamanla bunun olacağına inanıyorum.

HABERHAYAT: İnternet dizileri hakkında neler düşünüyorsunuz?

SELÇUK YÖNTEM: İnternet dizileri, uzun çalışma saatlerinden dolayı daha kreatif bir iş çıkarmak için yapıldı. Çok da büyük bir ilgi var. Bence giderek de büyüyecek.

HABERHAYAT: Oyunculuğun yanı sıra ilgi ile izlenen yarışma programlarını da sundunuz. Şimdilerde Milyonluk Resim ile ekrandasınız. Nasıl gidiyor yarışma?

SELÇUK YÖNTEM: Çok iyi gidiyor. Yarışmalar da oyunculuğumuzun bir parçası. Her an yeni insanların, seyircinin önünde konsantrasyon yaratmak bayağı zor bir iş.

HABERHAYAT: Muhteşem sesinizle şiirleri ölümsüzleştiriyorsunuz. Şiirlere sesinizle hayat vermek size neler hissettiriyor?

SELÇUK YÖNTEM: Şiir duygu meselesi. İnsanlar kendi kendilerine şiir okuyup yaşamla baş başa kalıyorlar. Bir orkestra ya da bir beste ile seçilmiş şiirlerle bir konsept hazırlamanın zevki başka. İnsanların onayı ve ilgi göstermesi ise bambaşka. Onun için bu alışverişi seviyorum.

HABERHAYAT: Peki, şiir yazıyor musunuz?

SELÇUK YÖNTEM: Hayır, yazmıyorum.

HABERHAYAT: İlerleyen günlerde sizi hangi projelerde göreceğiz?

SELÇUK YÖNTEM: Şu an yarışma programım ve tiyatro devam ediyor. İlerleyen günlerde ne olacağını yaşam gösterecek.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

SELÇUK YÖNTEM: HaberHayat sayfalarından herkese sevgilerimi iletiyor, selamlarımı yolluyorum. Sanattan ayrılmayın, sanatın her koluyla ilgilenin.

Beğene bileceğinizi düşündüklerimiz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir