Serdar ATACAN; Vatan Sevgisiyle Atan Bir Yürek

Share

 

VATAN SEVGİSİYLE ATAN BİR YÜREK

 

SERDAR ATACAN

 

HEM YAZDI HEM OYNADI

 

 

2015 yılında 16 askerimizin şehit düştüğü Dağlıca Saldırısı ve Türkiye Musul Başkonsolosu’nun terör örgütü IŞİD tarafından kaçırılması olaylarından yola çıkarak Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı olayların perde arkasına ışık tutmayı amaçlayan TİM sinema filmi sinemaseverlerle buluştu.

 

Film, silah arkadaşlarının intikamını almak için telsizini kapatarak yola devam ve sonrasında görevden alınan Yzb. Serdar Yıldırım ve arkadaşlarının yaşadıkları travmaları, vatanperver duygularla giriştiği mücadeleyi anlatıyor. Yönetmenliğini Onur Yiğit’in yaptığı filmin başrolünde aynı zamanda senaryo ekibinde yer alan Serdar Atacan oynuyor. Ayrıca filmin kadrosunda Emre Uzun, Barış Can Sağır, Hatice Kalit, Adem Muriç’ gibi genç yeteneklerin yanı sıra dizi ve filmlerden tanıdığımız Selahattin Bel, Vural Yayan, Kahraman Tayfur, Miraç Sevsay, Fercan Bay ve Melike Balçık gibi oyuncular da bulunuyor.

 

Vizyona iddialı bir şekilde giren filmin senaryosunu yazan ve aynı zamanda başrolünde yer alan Serdar Atacan, T.İ.M’i Haber Hayat okurları için anlattı.

 

 

HABERHAYAT: Serdar Bey, sizi tanıyabilir miyiz?

 

Serdar ATACAN: 1981 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Aslen Yugoslavya göçmeni Boşnak bir ailenin çocuğuyum. 2006 yılından beri ihracat ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde yöneticilik yapıyorum. 2017 yılında Turan Film adıyla sinema sektörüne giriş yaptım. Gençliğimden itibaren oyunculuk ve sinema filmi hayalleri kuruyordum. Bu hayalim doğrultusunda genç bir ekiple çalışıyorum.

 

HABERHAYAT: Filminizin hikâyesini anlatabilir misiniz?

 

Serdar ATACAN: 16 silah arkadaşını hain bir pusuda kaybeden Özel Kuvvetlerde görevli Yüzbaşı Serdar Yıldırım, telsizleri kapatarak yaptığı operasyonun ardından görevden alınır. Ülkemiz üzerine planlanan oyunları gören devletin birimleri devletin en üst kademesinden aldığı özel izin ve emirlerle gizli bir görev için, seçkin asker ve polislerden oluşan özel bir T.İ.M‘in başına geçmesini ister. Görevi kabul eden Yüzbaşı, T.İ.M ile birlikte şehit olan silah arkadaşları, aileleri ve ülkeleri için çetin bir mücadeleye girer.

 

HABER HAYAT: Senaryoyu nasıl hazırladınız?

 

Senaryoyu yazarken ben ve ekibim yazılı, görsel ve sosyal medyaya yansıyan gerçek olaylar topluluğundan esinlendik. Senaryodaki hikâye ve hikâyeleri gerçeğe yakın bir şekilde beyaz perdeye aktarabilmek için senaryo üzerinde çok fazla araştırma yaparak hazırladık.

 

 

HABERHAYAT:T.İ.M” filminin çekimleri nerede yapıldı? Ne kadar sürede çekimler bitti?

 

Serdar ATACAN: Filmimizin çekimleri İstanbul’da Çatalca, Arnavutköy, Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa yapıldı. Çekimleri yaklaşık 1,5 ay gibi bir sürede tamamladık.

 

KENDİ SENARYOLARINI CANLANDIRDILAR

 

HABERHAYAT: Filmin kadrosunda kimler yer alıyor? Filmde kim hangi karakteri canlandırıyor?

 

Filmimizde birçok yeni yüzle birlikte, tiyatro ve dizilerden tanıdığımız isimler de var. Filmin başrollerinde benimle birlikte senaryo ekibimde bulunan, Emre Uzun, Barış Can Sağır’ın yanı sıra Hatice Kalit, Adem Muriç gibi genç arkadaşlarım var. Filmimizin tecrübeli isimleri ise dizi ve filmlerden tanıdığımız Vural Yayan, Selahattin Bel, Kahraman Tayfur ve Miraç Sevsay.

 

TİM’imizin kurucusu Müsteşarı rolünde Vural Yayan, TİM’imizin baş düşmanlarından Lawrence karakterini Selahattin Bel, onun adamalarından Ahmet Bin Yasef karakterini Kahraman Tayfur ve David karakterini Miraç Sevsay canlandırdı. Bunun yanı sıra BJK Kadın Bayan Basketbol Takım Kaptanı, gerçek hayatta da eşim olan Esra Erden Atacan filmde de eşimi canlandırdı. Desteklerinden dolayı özellikle eşim olmak üzere emek veren herkese teşekkür ederim.

 

GENCECİK BİR EKİPLE ÇALIŞTIK

 

HABERHAYAT: Kamera önündekileri öğrenmiş olduk. “T.İ.M” filminin kamera arkasında kimler var pekiyi? 

 

Serdar ATACAN: Yönetmenlik koltuğunda başarılı kısa metraj filmleri ile adından söz ettiren Onur Yiğit oturuyor. Görüntü yönetmenimiz sektörün usta isimlerinden Ercan Durmuş.  Senaryosunu oyuncularımızdan Emre Uzun, Barış Can Sağır ve yardımcı yönetmenimiz İsmet Müstecep ile birlikte ben yazdım. Kamera arkasına gelince yüzde yirmisi tecrübeli ve işinde çok başarı isimlerden oluşan, geride kalan yüzde sekseni ise gencecik, ilk işleri olmasına rağmen, ileride sektörde adından söz ettirecek bir ekip ile çalıştık.

 

HABERHAYAT: Bize biraz set atmosferinden bahseder misiniz? Çekimler sırasında oyuncular arasındaki uyum nasıldı?

 

Serdar ATACAN: Ana karakterler yani TİM’deki arkadaşlarımız zaten filmin senaryosu beraber yazdığımız arkadaşlarımızdı. Bununla birlikte diğer oyuncularımız da bizlere çok yardımcı oldular ve uyum içinde çalıştık. Harika bir ekiple çalıştık. Güzel bir enerji ve uyum yakaladık. Buradan tüm ekime, oyuncularımıza çok teşekkür ediyorum.

 

HABERHAYAT: Çekimler esnasında zorlandığınız sahneler oldu mu?

 

Serdar ATACAN: Suda çekim yaptığımız sahnelerde zorlandık. Çünkü hava çok soğuktu. Bununla birlikte içine girmek zorunda kaldığımız su çok kirli ve bulanıktı. Ama son derece başarılı bir şekilde ve hiçbir sıkıntı yaşamadan sahneyi çektik.

 

 

SETTE DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

 

HABAERHAYAT:    “T.İ.M.” vatanseverlik duygularını tetikleyen bir hikayeye sahip. Çekimler esnasında filmin hikayesine etkisinden çıkamayan oyuncular oldu mu?

 

Serdar ATACAN: Filimizin başında şehit olan komutanımızın eşini canlandıran Melike Balçık rolden çok etkilenmişti. Hem ekibi ve hem de çekim aşamasında bizleri seyreden çevre halkını da etkisi altına alarak çok duygusal anlar yaşadı.

 

HABERHAYAT: Filminizin hedef kitlesi kimlerdir?

 

Serdar ATACAN: Vatanını, milletini seven herkesi bu filme bekliyoruz.

 

 

HABERHAYAT: Pekiyi, “T.İ.M” filminin devamı gelecek mi?

 

Serdar ATACAN: Aslında filmin senaryosunu yazmaya başladığımızda öyle bir düşüncemiz yoktu. Dürüst konuşmak gerekirse film çekmek çok kolay değil, hem emek, hem maliyet açısından çok zor. O yüzden seyirciden olumlu bir tepkiler almanız gerekmekte, bizde bu enerjiyi seyirciden alırsak neden olmasın…

 

“Benim gibi hayali olan insanlarla yola çıktım”

 

HABERHAYAT: Filmin gelirini nasıl değerlendireceksiniz?

 

Serdar ATACAN: Gelirin bir kısmını filmimiz daha proje aşamasındayken ekibim ile kararlaştırdığımız gibi üç farklı derneğe bağışlayacağız. Bunu söyleyip söylemek konusunda çok kararsızdım fakat filmden sadece maddi beklentimiz olmadığının bilinmesini istiyoruz. Bu yola gerçekten hayalim olduğu için benim gibi hayali olan insanlarla çıktım ve filmi büyük özveriyle hayata geçirdik.

 

HABERHAYAT: Filmi yapım aşamasında ve sonrasında nasıl tepkiler aldınız?

 

Serdar ATACAN: Yakın çevremizden gerçekten çok güzel tepkiler alıyoruz. Çünkü bizi tanıyan ve bilenler ne kadar zor şartlarda bu filmi çektiğimiz ve ne kadar emek verdiğimizi biliyorlar. Dürüst konuşmak gerekirse çok iyi bir iş çıkardığımızı söylüyorlar bu söylemlerde bize kuvvet veriyor.

 

 

İZLEYİCİ FİLMİN YARISINDA SALONU TERK EDERSE…

 

HABERHAYAT: Bir sinema sanatçısı için en zor durumlardan biri izleyicinin filmi beğenmeyip sinema salonunu terk etmesidir. Siz, “T.İ.M” filmi yayınlandığında böyle bir durumla karşılaştığınızda tepkiniz ne olur?

 

Serdar ATACAN: Türkiye‘de sinema izleyicisi artık çok bilinçli. Her filmin farkı bir izleyici kitlesi mevcut. Sonuçta insanlar sinemaya gitmek için belli bir ücret ödüyorlar ve güzel bir yapım seyretmek istiyorlar. Filmimiz konu olarak sürükleyici ve seyir zevki güzel bir yapım oldu. Bununla birlikte bu film genç bir ekiple, çok emek harcanarak yapılmış bir film, zaten bunu anlayan seyircilerimiz filmin yarısında çıkacağını düşünmüyorum. Tabii beğenmeyenler olabilir ve sinemadan çıkmak isteyenler olursa da saygıyla karşılarım.

 

“İnsanlar sinemaya gitmek için belli bir ücret ödüyorlar ve güzel bir yapım seyretmek istiyorlar”

 

HABERHAYAT: Hollywood başta olmak üzere batı sinemalarında vampir hikayeleri, zombi ve hayaletlerin olduğun gerilim senaryoları karşımıza çıkarken Türk sinemasında komedi ve dram filmleri dikkat çekiyor? Sizce bunun sebebi nedir?

 

 

Serdar ATACAN: Vampirler, zombiler, mumyalar açıkçası bizim inanç ve kültürümüzde pek fazla yer almadığından o tarz filmler yapılmıyor olabilir o yüzden yapımcılar daha çok bizim kültürümüze uygun komedi, korku ve dram filmlerine yöneliyorlar.

 

 

HABERHAYAT: Sinema izleyicisine söylemek istediğiniz?

 

Serdar ATACAN: Tüm sinemaseverleri sinema salonlarına bize destek olmaları ve izlemeleri için bekliyoruz.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir