Şili’de Sapkın Bir Nazi Tarikatı: Colonia Dignidad

Share

Şubat ayının son günlerinde bir haber düştü ajanslara. Şili diktatörü Pinochet’nin üst düzey istihbarat yetkililerinden biri olan Adriana Rrivas’ın Avustralya polisi tarafından tutuklandığı bildiriliyordu. Haberi görünce aklıma Pinochet rejimi süresince yapılan katliamların anlatıldığı kitap ve filmler geldi.

General Augusto Pinochet, Şili’de 1973 yılında sosyalist Salvador Allende yönetimini devirip 1990 yılına kadar sürecek olan diktasını kurmuştu. Pinochet döneminde 3 binden fazla muhalifin öldürüldüğü düşünülüyor. Bu karanlık yıllar, sonraki dönemlerde filmlere ve kitaplara da konu oldu.

Bunlardan biri de 2015 yapımı “Colonia” filmiydi. Başrollerini Emma Watson ve Daniel Brühl’ün paylaştığı film, fotoğrafçı Daniel ile hostes Lena’nın ilişkisi üzerinden döneme kamera tutuyor. İki sevgilinin yaşadıkları üzerinden gelişen olaylar “Colonia Dignidad”a uzanıyor. İsmiyle tam bir tezat içinde olan bu yer -Colonia Dignidad, Haysiyet Kolonisi anlamına geliyor- Şili’deki diktatörlük yıllarının önemli işkence merkezlerinden biri haline gelmiş.

Çocuk tacizi suçlamaları nedeniyle Almanya’dan kaçan Paul Schafer isimli eski bir Nazi subayı, 1961’de Şili’de bir komün kuruyor. Ve bu adamın tarikatı, baskıcı rejimin bir işkence merkezi haline geliyor. Dikta yönetimince korunan Schafer, Pinochet sonrası ülkeden kaçmak zorunda kalmış.

Almanya’da pek çok ödül alan bu film de işte bu komünde geçiyor çoğunlukla. Darbe sonrası Allende yönetimini destekleyenlerin kıyıma uğradığı bir ortamda fotoğrafçı sevgilisi Daniel’ı kaybeden hostes Lena, sürdüğü izler onu Colonia Dignidad’a ulaştırınca bu tarikata girmeye karar veriyor.

Ve sonrasında bu tarikatın iç yüzünü hep birlikte görüyoruz. Kandırılan insanlar, kullanılan insanlar, istismar edilen kadınlar… Tüm bunların devlet tarafından görmezden gelinmesi, dahası desteklenmesi…

Film nispeten mutlu sonla bitiyor diyebiliriz, tüm bu acılara rağmen. Başrolü paylaşan Emma Watson ve Daniel Brühl’ün oldukça başarılı oyunculukların yanı sıra, Mikael Nyqvist’in canlandırdığı Paul Schafer karakteri de oldukça akılda yer edici. Nyqvist bu performansıyla Almanya’da en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü almış.

“Colonia” oldukça yıpratıcı bir film. Her ne kadar filmin geçtiği siyasi dönem bizlere çok yabancı olmasa da bunca acıya tekrar tanıklık etmek yıpratıyor insanı. Florian Gallenberger’in yönetmenliğini üstlendiği ve Torsten Wenzel ile birlikte senaryosunu kaleme aldığı bu film izlenmeli. Darbelerin ne canlara kıydığını tekrar anlamalı.

Konuya ilgi duyanlar, Jean Cristophie Grange’ın “Koloni” romanını da okuyabilirler. Bu filmi izledikten sonra da Pablo Larrain’in “No” filmini izleyebilirsiniz. Seçilmiş bir sosyalist lideri darbeyle deviren bir diktatörün, referandumla gitmesi ilginizi çekecektir.

 

Sinan Çeçen

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir